Haluaisin mielipiteitä ja kokemuksia muilta voyagerin omistajilta. onko ollut samanlaisia ongelmia vaihteiston kanssa. Autoni on Chrysler Voyager Vm 2003 ajettu 140000 2.4 automaatti. Auto oli huollossa 3000km sitten Pelttarilla ja vaihteistoon oli pistetty forte lisäaine, ilman että minulta olisi kysytty. Vaihteisto öljyt piti kyseisessä huollossa vaihtaa, sitä oli autooni mennyt laskun mukaan 4l. No autosta kuitenkin hävisi täysin veto ja auton käydessä vaihteistosta kuuluu korvia vihlova ujellus.
Kirjoitelkaa ja kommentoikaa asia auton korjaamisesta on vielä kesken.
Kirjoitelkaa ja kommentoikaa asia auton korjaamisesta on vielä kesken.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos et ole työmääräystä autoa viedessä allekirjoituksellasi vahvistanut , on näyttö kysymys kimurantti mutta jos olet allekirjoittanut eikä siinä mainita mitään siitä , ovat he vastuullisia jos pystytään näyttämään syy yhteys lisä aineeseen.....
eiku heti tarpeeksi ISOHERRA organisaatiosta kenelle puhut niin ei kulu turhaa aikaa jonkun välikäden kanssa keskusteluissa!
Siis laitettiinko Forte -aine VAIHTEISTOÖLJYYN ? Toosaan saa laittaa vain ja ainoastaan Moparin ATF:ää. Tuollainen lisäaine levittää laatikon ilman muuta, sehän on tarkoitettu moottoriöljyyn.
Kyseessä on siis törkeä huollon tekemä virhe, josta he ovat myös täydellisessä vastuussa.
Öljyä menee laatikkoon muuten vähän vajaat viis varttigallonaa.
aine joka tarkoitettu automaattivaihteiston kumiosien hoitoon. Kun tutkit netistä niin löydät siitä selostuksen. Ainakin gm:n laatikkoon on käynyt hyvin. Ei tietenkään korjaa mitään mutta auttaa pitämään O-renkaat ja muut tiivisteet kimmoisina. Jos ko aine ei sovi chryslerin laatikkoon niin kannattaa varmaan pyytää siitä maahantuojalta lausunto, jonka jälkeen voi sitten kysyä miksi huolto on sellaisen aineen laatikkoon laittanut. Tuntuis että on laitettu liian vähän öljyä laatikkoon tai sitten jossain ollut vuoto ja päässyt öljyt vähiin.
Ite en uskaltais laittaa mitään ylimääräistä vaihteistoöljyyn...
näissähän kehutaan olevan niin hyvä takuuajan jälkeinenkin takuu. kait sen enemmän pitäisi kestää kuin 140 tkm. mitäs maahantuoja sanoo ?
joka oli automaattivaihteinen Vision. Kaikki kirjat (Haynes mukaanlukijen) ilmoitti laatikon öljytilavuudeksi 4 varttigallonaa. Kun vaihdoin ne suodattimineen niin tikku ei edes kostunut sillä määrällä ja keppi oli jumissa. Pikkuhiljaa täyttämällä oikea määrä oli loppujen lopuksi 6,5 varttigallonaa ja toimi kuin kello taas. Samoin oli kaverini Visionin laita. Eli onkohan syynä laatokkorikkoon ollut vajaatäyttö.
Josta kerrottiin että he eivät suosittele ja siunaa mitään Forte käsittelyä chryslereille. Joten liike on tehnyt sen omalla vastuulla ja saat ainakin tästä liikkeen kiikkiin. Näkyy vielä olevan merkkiliike. Kannattaa soittaa sinne AROlle itse jä pyytää sieltä langanpäähän joku tekniikasta tietoinen ja ottaa häneltä lausunto mitä mieltä maahantuoja on ko aineesta ja vasta sitten kertoa miten on käynyt etteivät ala suojelemaan liikettä. Tämän jälkeen vain sitten pelttarille kysymään miksi ovat ko ainetta laittaneet vaikka maahantuojalla ei ole sille hyväksyntää. Ei tietenkään välttämättä ole aiheuttanut laatikon hajoamista, mutta vaikea osoittaa toisinkaan kun on kerran huollossa laitettu aineita joilla ei maahantuojan hyväksyntää.
Kirjoitin tuolla alempana tuosta Fortesta ja puolustin sitä. Olen edelleenkin sitä mieltä että hyviä aineita. Olen niitä käyttänyt jo monessa autossa ja mitään en ole saanut rikki, mutta aina tietenkin olen ottanut tietoisen riskin ja silloinhan syy on vain itsessä. Tosin esimerkiksi Skodalla kuuluu forte käsittely polttoainepuolelle jo alla 100tkm huolloissa ja on oikein muistaakseni huoltokirjaan painettu, eli ainakin se on hyväksynyt ko aineen.
Voikkuun voi ja kannattaakin käyttää Fortea öljyyn ja polttoainepuoleen, mutta automaattiin ei kannata laittaa mitään muuta nestemäistä kuin Moparin ATF:ää. Loota on litkujen suhteen hyvin tunteellinen, kuten ketjunaloittajakin on huomannut.
No Jos käyttäjä on ihmeaineeseen tyytyväinen se lienee täyttänyt tehtävänsä,Tuottanut valmistajalleen voittoa ja saanut käyttäjänsä tyytyväiseksi.
Itse suhtaudun lisäaineisin hyvin skeptisesti oli se sitten Tv shopin MotorUpia tai täällä uskottavampaa Fortea...
Forten aineista mulla on vain hyviä kokemuksia. Olen aina käyttänyt omissani ja käytän edelleen...
Ei se aine sun vaihteistoasi hajottanut, siihen on varmaan muita syitä. Noistahan on laatikkoja mennyt.