voiko varakas äitini

juopottelevan mieheni pääsemästä osalliseksi häneltä jäävään omaisuuteen.Olemme avioliitossa ja meillä ei ole testamenttia ja joudumme tulevaisuudessa ehkä eroamaan, äitini on hyvin iäkäs.
7883
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Helpoiten selviät kun eroat tästä miehestä välittömästi tai teet avioehdon.

Äänestä

Äitisi voi testamentilla rajata puolisosi ulos mahdollisesta perintöosuudesta. Eli puolisolla ei olisi avio-oikeutta perimääsi omaisuuteen.

Se on pelkästään äitisi tahdonilmaisu, etkä sinä voi siihen vaikuttaa.

Äänestä

Mikäli eroatte ennen äitisi kuolemaa, ei miehesi pääse omaisuuteen käsiksi. Toinen vaihtoehto on kuten edellä todettiin jo testamentti, jolla äitisi "poistaa" miehesi avio-oikeuden perittyyn omaisuuteensa. Yleensä menee näin" ja tahtonaní on ettei rintaperillisteni mahdollisilla aviopuolisoilla ole avio-oikeutta minulta perittyyn omaisuuteen, sen sijaan tulleeseen omaisuuteen tai tällaisen omaisuuden tuottoon".

Äänestä
  • sen sijaan tulleeseen omaisuuteen ja sen tuottoon

    Äänestä

  • se loppulause kirjoitti:

    sen sijaan tulleeseen omaisuuteen ja sen tuottoon

    kun olet saanut perintönä vaikka talon jonka sitten myyt ja rahat sijoitat osakkeisiin niin aviopuolisolla ei ole oikeutta sijaan tulleeseen omaisuuteen (osakkeet) eikä omaisuuden tuottoon (osinko) tai jos vaikka vuokraat saamasi talon niin aviopuolisolla ei ole oikeutta vuokratuloon eikä niiden lisätuottoihin, eli jos vaikka sijoitat sitten vuokratulot osakkeisiin niin aviopuolisolla ei ole oikeutta siihenkään tuloon.

    Äänestä

Perinnönjättäjä voi tehdä perinnöttömäksi kenet haluaa. Vaikkapa oman lapsensa. Perunkirjassa hän selvästi ilmoittaa kenellä ei ole oikeutta häneltä jäävään omaisuuteen, siis kaikkeen omaisuuteen.

Äänestä
  • Monikohan on itse kirjoittamassa perukirjaansa yhtään mitään ... (provo?)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


estää testamentilla kirjoitti:

juopottelevan mieheni pääsemästä osalliseksi häneltä jäävään omaisuuteen.Olemme avioliitossa ja meillä ei ole testamenttia ja joudumme tulevaisuudessa ehkä eroamaan, äitini on hyvin iäkäs.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu