Elikkä auto on bx 16v -88. Auto kulkee ja käy moitteettomasti, mutta kylmäkäynnistys on aivan toivotonta. Eli kun auto on seissyt yön yli pihassa ja yrittää käynnistää.. niin pyörittää starttia.. ehkä välillä hörähtelee, mutta ei lähde käyntiin..olen huomannut että mitä kylmempi, sitä toivottomampaa se on. Jos on tarpeeksi lämmin ulkoilma niin auton saa startattua kyllä, mutta siihenkin vaatii oman aikansa. Ja kun auton on saanut käyntiin (jollain konstilla) niin sen jälkeen se myös lähtee käyntiin sinä päivänä lähes ongelmitta..siis ajon jälkeen. Mutta kun on yön yli seissyt niin alkavat nämä ongelmat. Ongelma alkoi aivan yhtäkkiä. Ennen tarvitsi vain virta-avainta kääntää. Jotta kone hörähtäisi edes vähän, on pumpattava kaasua paljon..lämpötila-anturi on juuri vaihdettu. Tarkistin tulpat..kunnossa ovat..ja märät olivat bensasta kun katsoin sen jälkeen kun olin yrittänyt käynnistellä. Eli missä vika voisi olla???
BX-ongelma: Kylmäkäynnistys
kamasutra
3422
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
BX 14ssa sytytyksen ohjainyksikkö aiheutti moista temppuilua ja tyypillisesti juuri kylmemmällä kuin 15 asteen pakkasilla.
Autoa etupuolelta katsottaessa oikeassa päässä yläosassa moottoria sijaitsi BX 14ssa kyseinen osa. Se on sellainen sentin paksuinen muutaman ehkä viiden senti mittainen pieni muoviboksi, johoin menee piuhat - olikohan Ducellier tms. Hinta oli joitain 200-300 silloista markkaa.
Hätäapuna käynnistysongelmiin auttoi, kun väänteli kysesisestä yksiköstä lähteviä (varsinkin vihreää) piuhoja.
kipinäpula.
syitä on useita .R tulpat/syttyjohdot homeessa/
vastuksellinen pyörijä jossa vastus on poikki/pick up anturi johtoliitoksineen ja vielä virtalukko joka kyllä kytkee startin mutta unohtaa antaa virtaa syttylaitteille.ei mikään uusi ilmiö varsinkaan autoissa jossa on paljon ylimääräisiä sähkönkuluttajia virtalukon jälkeen.
Mulla oli samanlaisia ongelmia oman beksin kanssa ja kerran ihan huvikseni kokeilin laittaa sen sisätilan lämmittimen sinne konehuoneeseen ja vot lähti aina kuin kesällä palmun alta, tähänpäivään saakka on auttanut.