Wc:n letkut (=maritimin valkoinen) päästävät hajuja läpi. Onko kokemuksia hajua päästämättömistä? Tuoko lisähinta lisää laatua. Vrt maritimin valkoinen 8,40/m vs butyylipinnoitettu 27,-/m.
WC letkut
haisee
154051
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
butyyli letku kestää ainakin 5v haisemati
Maritimissa on kahdenlaista valkoista letkua, toinen on paskaletkua, ja toinen paskaa letkua. Osta sitä paskaletkua, vaikka on kallista.
Halvemmasta letkusta ei ole kokemusta, mutta tuo kalliimpi on pitänyt hajut sisällään nyt pari vuotta. Pääsääntöisesti noiden kankeiden letkujen asentelu on veneessä niin hankalaa, että sitä ei viitsi pienen rahallisen säästön takia tehdä uusiksi kovin usein. Etenkin kun vanhojen letkujen purkaminen on kirjaimellisesti paska duuni.
mutta kyllä se halvempikin toimii, on ainakin minun veneessäni toiminut. Juju on siinä, että käyttää huuhtelussa paljon vettä ja tyhjentää septitankin usein ts. että se aines, joka jää letkuun, on laimeata.
Puhut perättömiä, halpa haisee läpi. Ja haju mikä tulee on PASKAN HAJUA eikä mikään sinun huuhtelukonstisi vie sitä pois.Ja onhan se JÄRJETÖNTÄ täyttää sitä pientä tankkia ylimääräisellä huuhteluvedellä.....et silleen.
Kannattaa tyhjentää septitankki aina välillä, niin sinne mahtuu vähän huuhteluvettäkin. Kokeile vaikka, on sillee niinku raikkaampi olo.
Tein viime kesänä imusysteemit veneeseeni ja uusin septiletkuja. Vetuksen letkua, SAHOSE 38mm, jäi pari metriä ylimääräistä. Voisin luopua siitä hintaan 10e/m. Letku pk. seudulla.
Ostin Captain's shopin "valkoista". En muista metrihintaa, mutta haisee vain itselleen eli kumille tjsp. Toistaiseksi ei ole tullut kakin haju läpi. Se sisällä kulkeva teräslanka tekee vittumaisia haavoja työstövaiheessa, jos ei ole tarkkana. Entinen letku oli tuota Maritimin tavaraa ja haju puski läpi yhdessä kesässä.
Norjalaiset ja ruotsalaiset isommat veneet pysyvät tosi kauan raikkaina, koska siellä
pitää letkun olla Det Norske Veritas luokitettua. Katso letkusta sen laatu myös,
äläkä vaihda huonompaan uuteen.
Tuo butyylipinnoitettu letku tarkoittanee jonkinlaista kumiletkua, vai. Millaisia kokemuksia on kudosvahvitetuista teolisuuskumiletkuista septiasennuksissa. Niitähän on useita laatu- ja järeysluokkia ja luulisi niiden pitävän hajut kurissa. Metrihinta liene aika kova mutta eihän sitä letkua tavallisesti metritolkulla tarvita.
Päällysmerkintöjen perusteella on öljynkestävää hieman aaltomaista letkua. Eipä ole 7 vuoteen hajua tullut läpi, tosin lievä mustan kumin haju tuntuu.
Avainsana on tässä säikeessä jo pariin kertaan esiintynyt butyyli. Se mukavan letkeästi asennettava valkoinen muoviletku päästää hajun parissa vuodessa läpi, butyyliletku kestää kymmenkunta vuotta. Polttoaineletku, eli se öljynkestävä on yhtä käypäistä kuin valkoinenkin. Molemmat tuppaavat uutena haisemaan kumille, mutta ajan kanssa haju haihtuu. Huomattavan paljon miellyttävämpi asia kuin lisääntyvä p:n haju. Eli vaikka kassalla vähän kirpaiseekin, se kallis letku kannattaa hankkia. Sitä saa muuten muualtakin kuin venetarvikeliikkeestä, pääkaupungissa mm. Kumipojat Aleksis Kiven kadulla on kohtuuhintainen ostopaikka.
Jos wc haju vaivaa niin toki on olemassa ratkaisu. Huoltoasemalla myytäviä ilmanraikastimia voit käyttää aivan hyvin. Merkkinä tunnetaan mm. Wunderbaum. Tai sitten voit aivan hyvin tupakoida sisällä, niin se myös peittää hajun.
Pistä "hajunpoistajat" takataskuusi,niin selviät
hajuhaitoistasi vähemmällä selittelyllä,kun myrsky yllättää!
päästiin siitä letkun hajusta sillä, että veneillessä syödään vaimon kanssa alkuviikosta kaalikeittoa ja loppuviikosta hernekeittoa. Ei pääse kumiletkun haju enää ilman läpi.
Osta diesel-polttoaine letkua. Ei tule haju läpi, mutta on järkyttävän hintaista.