neuvola

Missä vaiheessa tulisi aloittaa neuvolaleikit? Meille ilmoitettiin neuvolan puolesta eka miitingiksi ajankohta, jolloin toukka jo 11 viikkoinen. Tuolla alempana joku kertoilee ultrista viikolla 5 6? Meillähän on jo kohta kolmannes takana, eikä tiedetä edes ollaanko oikeasti raskaana. Minkäköhän vuoksi me emme ole päässeet ultraan jo tuolloin..saati koko neuvolaan..
4547
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kunnasta... ja ne kun on käyny viikoilla 5 tai jotain ultrassa on oletettavasti käyny omasta pussista yksityisellä varhais ultrassa jossa ei ole yhtään mikään pakko käydä ellei ole historiaa kohdun ulkopuolisissa tai tuulimuna raskauksissa tai jotain vastaavaa.

Ei hätiä kyllä niitten neuvolassa pitäisi tietää miten nää asiat hoidetaan.

Äänestä

eka neuvolakäynti on suunnilleen juuri noilla viikoilla, paikkakunnasta riippuen 8-12. sieltä sit ohjaavat nt-ultraan jos sellainen tarjotaan.

noi ihan alkuraskauden ultrat pitää yleensä mennä siis ihan omasta pussista yksityiselle jos haluaa, sinänsä siitä ei muuta hyötyä ole kuin että nähdään onko kohdussa vai ulkopuolella. eikä aina sitäkään jos hedelmöitysajankohta ei täsmääkään kuukautisiin. itsellä esim. vaavi melkein kolme viikkoa nuorempi mitä kuukautisista laskettu. julkiselle pääsee tosin, jos monta keskenmenoa ennen tai aiempi kohdun ulkopuolinen raskaus.

mut toi on ihan hyvä viikko, saattaa jopa masun päältäkin kuulua jo sydänäänet =) tosin pelästyä ei kannata vaikkei kuuluisikaan.

Äänestä

Meillä oli eka neuvola nyt rv10 ja neuvolan täti sanoikin että yleensä pitää tavallaan kahdet kuukautiset olla myöhässä ennenkuin neuvola-aikaa sovitaan, koska suurin osa keskenmenoista tapahtuu viikkojen 5-7 tienoilla ja on todella kurjaa odottavalle äidille jos on jo ehtinyt käydä neuvolassa ja saada paljon tietoa ja innostua raskaudestaan tosissaan ja sitten tuleekin keskenmeno ja vedetään niinku matto jalkojen alta.. Joten ole huoleti, ihan normaaliin aikaan teilläkin on. :) Ja eka (ainoa) kunnan tarjoama ultra meillä on vasta joskus rv18-19 mutta olen käynyt jo kerran sairaalassa ultrassa vuotojen takia, ja muutenkin olisin kyllä käynyt yksityisellä varhaisultrassa ihan vain saadakseni mielenrauhan kun alku oli vähän vaikea..

Rahalla saa heti sitä kaikkea, mitä kunnallisella puolella joutuu odottamaan kuukausitolkulla. :)

Äänestä

ei yleensä kuulu kunnan maksamiin ultriin, kuin poikkeustapauksessa. Eli jos aikaisemmin haluat varmistua raskaudesta yksityiselle. Tuo on ihan hyvän aika mennä neuvolaan, ei sinne mitään kiirettä sen aikaisemmin olekaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


wannabeiskä kirjoitti:

Missä vaiheessa tulisi aloittaa neuvolaleikit? Meille ilmoitettiin neuvolan puolesta eka miitingiksi ajankohta, jolloin toukka jo 11 viikkoinen. Tuolla alempana joku kertoilee ultrista viikolla 5 6? Meillähän on jo kohta kolmannes takana, eikä tiedetä edes ollaanko oikeasti raskaana. Minkäköhän vuoksi me emme ole päässeet ultraan jo tuolloin..saati koko neuvolaan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu