pissan haju

Ongelmana on pissan haju sohvassa. Yritin sitä heti pyyhkiä märällä, mutta tuloksetta. Sohvatyynyt eivät myöskään ole irrotettavia, joten en saa niitä pesuun. Olen kokeillut jotakin tekstiileille sopivaa raikastinta, mutta hetken päästä pissan haju tulee takaisin. Millä voisi kokeilla, että haju lähtisi sohvasta pois kokonaan ja säästyisin sohvan vaihdolta?
5941
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

laita kissanhiekkaa sukkaan ja se sitten ongelmakohdan päälle, toimii ainakin kenkien raikastajana silleen eli ei kengät haise;)

Äänestä

Kaada pissakohtaan etikkaa ja anna sen imeytyä yhtä syvälle kuin pissakin. Etikka kuivuessaan ja haihtuessaan vie pissan hajun mennessään.

Äänestä

Ennen sohvan vaihtoa kannattaa kokeilla kissan pissan poistoon tarkoitettua pesuainetta:

http://www.kattens.net/finland.htm

jota on myynnissä yleensä hyvin varustetuissa eläintarvikeliikkeissä kuten Musti & Mirri myymälöissä.

Äänestä

meillä oli sama ongelma.

Lutrasin etikan kanssa oikein huolella sohvan moneen kertaan ja välillä myöskin pyykinpesuaineliuoksella.

Etikkaa kului monta litraa, koska kastelin sohvan läpimäräksi sillä pissakohdasta. Sitten odoteltiin muutama päivä, että sohva kuivui ja sama juttu uudelleen. Tätä toistin muutaman kerran ja lopuksi vielä "huuhtelin" sohvan pyykinpesuaineliuoksella.

Nyt sohva ei ainakaan haise ihmisen nenään, mutta pidän sohvalla silti varmuuden vuoksi kuivamuonakuppia ettei siihen pissattaisi uudelleen. Kissa ei tykkää pissata "ruokapaikallensa".

Aikaa tähän prosessiin menee jokunen viikko, mutta ainakin meillä se toimi. :) Voi tietysti riippua sohvan materiaalistakin, että miten se sitten kestää tällaista käsittelyä, mutta kannattaa kokeilla ainakin jos toinen vaihtoehto on kaatopaikalle vienti. :)

Äänestä

Meillä ongelma ratkesi näin..

Kokeilin mm.wichyä (pitäisi nostaa lian ylös happojen avulla)ja ruoka soodaa.

Mutta tämä tepsi:
Joistan esim. auton fixsaus paikoista löytyy sellaista kuivapesuvaahtoa kuin KENT. Sillä puhdistin sohvat pariin kertaan.. Aina käsittelyn jälkeen imuroin sohvat.

Sen jälkeen tein pyykinpesuainepulverista(persil) ja vedestä pesuaineliuoksen jolla hiutin kohdan ja annoin kuivua,huuhtelin kostealla sienellä. Imuroin kohdan kuivumisen jälkeen.

Tämän jälkeen tein comfort huuhteluaine tiivisteestä ja vedestä liuoksen ja sillä hiutin pissa kohdat. Annoin kuivua ja imuroin..

Pissan haju lähti pois ja kissa ei ole sen jälkeen tehnyt tarpeitansa kyseisiin kohtiin.

Ota huomioon mitä materiaalia sohvasi ovat. Minulla on mikroplyyssiä tai jotain vastaavaa, joille saisi tehdä vain kuivapesun. Kangas ei käsittelyssä vahingoittunut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lillamilla kirjoitti:

Ongelmana on pissan haju sohvassa. Yritin sitä heti pyyhkiä märällä, mutta tuloksetta. Sohvatyynyt eivät myöskään ole irrotettavia, joten en saa niitä pesuun. Olen kokeillut jotakin tekstiileille sopivaa raikastinta, mutta hetken päästä pissan haju tulee takaisin. Millä voisi kokeilla, että haju lähtisi sohvasta pois kokonaan ja säästyisin sohvan vaihdolta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu