2.0 TDCi 130 hv

Millaisia kokemuksia on tällaisesta Mondeosta? Tuleeko paljon pientä/isompaa vikaa?

Kiikarissa vm. 2003 n. 100 000 km ajettu. Paljonkos pitäis budjetoida huoltoihin, jos meinaa rullata sillä vielä toisen satatonnia?
51459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulla on justiinsa tommonen otsikon mukainen vehje, 170tkm ajettu. Tosin vasta reilu 3tkm itse. Omassa yksi suutin valmis ja tyyppivika vauhtipyörä huollon mukaan hiukan ääntää.

Ilmeisesti jonkun verran noissa on ollut vikoja tuon commonrail systeemin kanssa, pumpuissa sekä suuttimissa.

Mutta hintaansa nähden antaa kelpo kyydin. Ja pieneen soppaan kulkee. Edellinen tankillinen pelkkää kehä 3 sisäpuolella ajoa 6.3l/100km

Äänestä

vältä!

diesel saattaa tulla mondeon tapauksessa ERITTÄIN KALLIIKSI.
jos kuitenkin ostat niin ota joku finntakuu tyylinen lisäturva.

Polttoaine järjestelmässä on ollut huomattavan kalliita korjauksia suhteellisen vähänkin ajetuissa autoissa, maahantuoja ei ota kantaa.

Äänestä
  • voisitko listata ja yksiläöidä nämä polttoainejärjestelmävikatapaukset, niin voisimme oppia jotain. Nyt ei huvita lukea esson baarin kuulopuheita. Itellä ei ole ollut mitään vikaa ja 100tkm vasta takana, joten olisi hyvä varautua.

    Äänestä

  • Itekkö hokasit kirjoitti:

    voisitko listata ja yksiläöidä nämä polttoainejärjestelmävikatapaukset, niin voisimme oppia jotain. Nyt ei huvita lukea esson baarin kuulopuheita. Itellä ei ole ollut mitään vikaa ja 100tkm vasta takana, joten olisi hyvä varautua.

    enkä vedätä mihkään suuntaan.
    ei ole omalla kohdalla,tiedän 100% näin sattuneen.
    ford-huolto ei suorita kuin täydellisen PA-järjestelmän uusimisen,vika voi olla joku mitätön mutta milläs etsit?
    en pelottele,mutta omalle kohdalle sattuessa harmitus saattaa iskeä.

    korjausarvio on siis useita tuhansia euroja. ja autot joissa tuollaista on sattunut ovat 2-4 vuotta vanhoja.

    Äänestä

Lukeekaapa tämä:
Kaksoismassavauhtipyörä tuntuu olevan nykyinen vitsaus miltei kaikissa 2000-luvun autoissa (Volkswagen, Toyota, Renault, Citikka jne....). joku älypää on keksinyt tällaisen jonkun kaksiosaisen vauhtipyörän, jossa on jonkinlainen vulkanointi ja jousi systeemi kahden limpun välissä, kun ennen oli taatusti kestävä kiinteä. Remontit maksavat n. 1.200 - 2000 Eur. Kestoikää 30.000 km - 150.000 km riippuen tuurista. Inhottavaa asiassa on, että auton maahantuojat ja autoliikkeet yrittävät pimittää kaikin keinoin ongelmaa ja vaihdetut osat ovat käsittääkseni yhtä risoja (esim. Passat, kiinteää ei saa, vai saako??). Eikö joku/jotkut voisi nostaa ryhmäkanteen kuluttaja-asiamiehen kautta? Tämä on todella rahastusta, koska kyllähän vauhtipyörän pitää kestää väh. 500.000 km!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luotettava? kirjoitti:

Millaisia kokemuksia on tällaisesta Mondeosta? Tuleeko paljon pientä/isompaa vikaa?

Kiikarissa vm. 2003 n. 100 000 km ajettu. Paljonkos pitäis budjetoida huoltoihin, jos meinaa rullata sillä vielä toisen satatonnia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu