arvoitus

Joopa joo

Ratkaiskaa tehtävä:

Ukko oli huoneessa, josta johti kaksi ovea ulos, toinen taivaaseen ja toinen helvettiin.
Kummallakin ovella oli vahti, joista toinen valehteli aina ja toinen puhui aina totta.
Ne tiesivät toistensa tavat.
Saat tehdä vain yhden kysymyksen, jolla selvität, mikäi ovi vie mihinkin.
Et siis tiedä kumpi vastaa.    

16

10491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älykkö

      "Mitä tuo vastapäinen vahti vastaisi, jos kysyisin häneltä johtaako sinun ovesi taivaaseen?" Aina kieltävän vastauksen saadessaan on mentävä siitä ovesta, minka edessä seisoo. Myöntävällä vastakkaisesta. Jos nimittäin haluaa taivaaseen. Jokainen voikin nyt miettiä miksi näin?

      • Joopa joo

        Aivan... negaation negaatio... helppoa


      • minä vain
        Joopa joo kirjoitti:

        Aivan... negaation negaatio... helppoa

        jos valehtelija seisoo taivaan portilla ja kysyt siltä että "mitä tuo toinen vastais jos kysysin siltä johtaako tämä ovi taivaaseen?" valehtelija vastaa että ei, koska totta puhuva vastais kyllä. ja päinvastoin.

        jos valehtelija seisoo helvetin portilla ja kysyt siltä että "mitä tuo toinen vastais jos kysysin siltä että johtaako tämä ovi taivaaseen?" niin valehtelija vastais että kyllä, koska totta puhuva sanois että ei.

        jos saat vastauksen "ei" niin meet siitä portista missä seisot ja jos saat vastauksen "kyllä" niin meet toisesta ovesta, aina pääset taivaaseen.


      • mutta
        minä vain kirjoitti:

        jos valehtelija seisoo taivaan portilla ja kysyt siltä että "mitä tuo toinen vastais jos kysysin siltä johtaako tämä ovi taivaaseen?" valehtelija vastaa että ei, koska totta puhuva vastais kyllä. ja päinvastoin.

        jos valehtelija seisoo helvetin portilla ja kysyt siltä että "mitä tuo toinen vastais jos kysysin siltä että johtaako tämä ovi taivaaseen?" niin valehtelija vastais että kyllä, koska totta puhuva sanois että ei.

        jos saat vastauksen "ei" niin meet siitä portista missä seisot ja jos saat vastauksen "kyllä" niin meet toisesta ovesta, aina pääset taivaaseen.

        mutta jos ukkelilla ei ole tiedossa että kumpi on kumpi valehtelija/totta puhuja, niin mitäs sitte tehää??


      • hurah
        mutta kirjoitti:

        mutta jos ukkelilla ei ole tiedossa että kumpi on kumpi valehtelija/totta puhuja, niin mitäs sitte tehää??

        sillähän ei ole mitään väliä.


      • voivoisentään
        hurah kirjoitti:

        sillähän ei ole mitään väliä.

        Ethänn voi kysyä kuin kerran ja tällöin molemmat et voi luottaa vastaukseen.
        Kyseenalaista valehtelu niin saat molemmilta saman vastauksen ;)
        Kuten jo toiseen vastasin niin:
        Valehteletko jos väität että takanasi oleva ovi johtaa vapauteen.
        1. Totta puhuva vartija seisoo vapauden ovella ja vastaa: EN
        2. Totta puhuva vartija seisoo helvetin ovella joten vastaa: KYLLÄ
        3. Valehtelija seisoo vapauden ovella, jota ei haluaisi paljastaa mutta koska valehtelee niin vastaa: EN
        4. Valehtelija seisoo helvetin ovella joten tietenkin haluaisi sanoa ettei seiso, mutta koska valehtelee niin vastaa: KYLLÄ


      • arvuuttaja13

        ei ihan noin. kun kysyt tyypiltä että mitä tuo toinen vataisi niin jos vastaa myöntävästi niinpitää mennä siitä.ns. piru sanoo että "ei" koska valehtelee ja kun kysyt ns. enkeliltä hän vastaa että "kyllä" silloin tiedät pitää mennä siitä ovesta eikä toisesta kun jos enkeli vastaa kyllä ja menet toisesta ovesta joudut helvettiin.


      • realisti1

        tolla todistuksel voit pyyhkiä perseesi.voimapussin paksuus ratkaisee


    • arvuuttaja13

      voithan myös kysyä omaa nimeäsi

      • bakatatat

        et sää tiiä kumpi vartioi kumpaa, taivaan portilla saattaa olla valehteleva.


    • Theodor800

      Riittää, kun kysyy "Valehteleeko taivaan oven vahti?". Jos vahti vastaa "ei", niin siitä ovesta mennään taivaaseen. Muutoin helvettiin.

      • niiiiiiin

        mitä jos se vartia keltä kysyt on valehtelia?


      • Anonyymi

        Tehtävässä ei ole sanottu että totuuden puhuja vartioi taivaan ovea.


    • Anonyymi

      Lol kaikki urpot siellä kysymyshän on itsetään selvyys. Vastaus on: asutko tämän oven takana? Päätelkää loput itse💁🏼‍♀️
      T. Ylioppilas 2019

      • Anonyymi

        Eihän vankilan vartijakaan asu vankilassa.


    • Anonyymi

      "Kuka kulki vasemmalla puolellani " se on oikea kysymys jos toinen aina valehtelee ja toinen puhuu aina totta. Ukko itse tietää kuka on hänen vasemmalla, äiti/ rouvva/lapsi.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      528
      2000
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      383
      1633
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1452
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1378
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      118
      1047
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      56
      1032
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1006
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      803
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      801
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      11
      784
    Aihe