Perhana, nyt sitten Californiasta hajosi perä. Laakerit ja rattaat kypsät ja maksaa maltaita.
Mutta mistä sinne perään oli oikein vettä päässyt? Ei tänä kesänä paljoa tullut sateessa ajettua mitä nyt kolmisen tonnia tuolla Saksassa ja Ranskassa.
Taitaa nyt lähteä Guzzi meidän huushollista kauas ja tilalle tulee ehta japanin pyörä.
Gutsin perä hajosi
13
3283
Vastaukset
- huuhaa huuhaaKirjoitat omituisia. Eivät laakerit ole mitään kasviksia, jotka kypsyvät. Uusia osia ei myöskään osteta maltailla eikä oravan nahoilla. Olet tainnut ukkorähjä ottaa liikaa sitä mallasjuomaa ja takapuolestasi on päässyt kurat housuihin. Koeta raitistua. Niin ja mene suihkuun. 
- Turo--Inkeritietoa, että mikähän tarkka malli/vuosimalli? Ja paljonko ajettu.. ja myös, onko huollatettu ajallaan huollossa (missä?), vaiko itse? 
 Enpä muista kuulleeni ainakaan kovin usein noiden Guzzin perien paukkuneen.- Guzzi-UkkoVuosimalli 99, California, ajettu 38000 km, huollatettu valtuutetuissa huoltokorjaamoissa suomessa ja saksassa (reissun päällä) ja laukeaminen johtui perään päässeestä vedestä. Voipi olla että öljyjä ei ole huollossa vaihdettukaan. 
- ollut joGuzzi-Ukko kirjoitti:Vuosimalli 99, California, ajettu 38000 km, huollatettu valtuutetuissa huoltokorjaamoissa suomessa ja saksassa (reissun päällä) ja laukeaminen johtui perään päässeestä vedestä. Voipi olla että öljyjä ei ole huollossa vaihdettukaan. alunperinkin vikaa. Ei tollanen ole oikein muuten mahdollista. Tarkastapa se huohotintulppa. Siitä se vesi sinne on mennyt, tai sitten tiiviste on risa tai väärin asennettu. Huollossa tollanen olisi varmasti huomattu öljynvaihdon yhteydessä jos se vaan olisi tehty. Tai sitten se on tehty ja samalla tössitty jotain pahemman kerran. Huoltojakin kun on niin moneksi ja monenlaista tekijää. 
- Stonemasaollut jo kirjoitti:alunperinkin vikaa. Ei tollanen ole oikein muuten mahdollista. Tarkastapa se huohotintulppa. Siitä se vesi sinne on mennyt, tai sitten tiiviste on risa tai väärin asennettu. Huollossa tollanen olisi varmasti huomattu öljynvaihdon yhteydessä jos se vaan olisi tehty. Tai sitten se on tehty ja samalla tössitty jotain pahemman kerran. Huoltojakin kun on niin moneksi ja monenlaista tekijää. Californian perän huohotus, silloin kun se on kunnossa, toteutuu kardaanitunnelin ja nivelen kumihaitarin suuntaan eli on siis suht hermeettinen. Ilma, tai vesi, ei pääse kunnossa olevan perän sisään toisin kuin pikkuguzzeissa jossa perässä on huohotusnippa suoraan ulkoilmaan. 
 Kuitenkin on törmätty tapauksiin että perästä löytyy merkittäviä määriä vettä öljynvaihdossa. (Fiksu omistaja vaihdattaa / vaihtaa peräöljyt lisäineineen vuosittain) Syyt löytyvät kolmesta eri tapauskuvauksesta. Joidenkin mallien, ei kaikkien, kardaanitunnelissa tukilaakerin etupuolella, alapinnalla, on pieni huohotusaukko josta vesi pääsee sisään silloin kun ajetaan kuuma perä riittävän vetisissä olosuhteissa, esim kaatosateen alkaessa, äkisti lätäkköön jolloin jäähtyminen tapahtuu nopeasti ja aiheuttaa koko perä / kardaanitunnelirakenteeseen alipaineen jolloin kosteata ilmaa imeytyy sisään ko aukosta.
 Yleisin syy löytyy painepesurin käytöstä jolloin vettä joutuu haitarikumin alta tai läpi (rikkinäinen kumi) suoraan kardaanitunneliin.
 Vika voi olla myös perän tiivisteissä. Tosin silloin ilmenee myös ulospäin vuotoa.
 Normaalisti perä kestää 70 000 - 150 000 km.
 Tuon vian takia ei ehkä kannata vielä Guzzia hylätä. Suositan siirtymistä jatkamaan keskustelua aiheesta Gruppo Moto Guzzi Finlandian keskustelupalstalle. Varsinkin jos haluaa edulliseen peräremonttiin vihjeitä.
 
- jalkasilsan poistajaSitähän tällä palstalla on arvovaltaiselta taholta huomautettu. Gardaani on heikkolaatuinen ja vaarallinen laite pyörivine vipstaakeineen. Hyvä ettei se telonut jalkojasi.Jaloteräksestä valmistetut kettingit on paljon luotettavampi keino saattaa mootoripyörä eteenpäin kuin alpakasta ja kuttaperkasta valmisettu vinhasti pyörivä gardaani. Senhän esimerkisi todistaa. - rekla-moise ei ole gerdaani. se on kardaani! 
- projectrekla-moi kirjoitti:se ei ole gerdaani. se on kardaani! jos oikein pilkkua viilataan niin kardaaniakselin oikea virallinen nimi on kardanon-akseli... tai olisko suomeks vakionopeusnivel... 
 
- TimoStoneOnkos se vika mitenkäs suuri? 
 Tuossa taannoin yksi Guzzimies kanssa kiroili netissä, että perä on ihan päreinä. No, Piikkiön miehet sen ihan stefat vaihtamalla saivat taas pitämään öljyt sisällään, eikä siinä sen kummempia ollutkaan. Joten kantsii kysellä Piikkiöstä...- UskosEnne vanhaan, sano ottiatota, meillä Tombereen suunnalla laitettihin sahajauhoa ja jäteöljyä Moto Gudsin perälootaan. Sano ottiatota häipy ne ikuiset rutinat ja kolinat sieltä. Ei sitä klonksutusta meinan selvin päin jaksanu ja gännissä ajo aina ojaan. Eigä sen kummemmin tarvihe korjada. 
- Guzzi-UkkoIhan täystuho niinkuin jo kirjoitin, laakerit ja rattaat rikki. Perä on auki ja uusi käytetty perä on tulossa. 
 Ja Kusti lähtee niin kauas kuin piipuri kasvaa ja japanilainen tulee tilalle. Ei näitä makarooneja kestä pirukaan.
- vielääGuzzi-Ukko kirjoitti:Ihan täystuho niinkuin jo kirjoitin, laakerit ja rattaat rikki. Perä on auki ja uusi käytetty perä on tulossa. 
 Ja Kusti lähtee niin kauas kuin piipuri kasvaa ja japanilainen tulee tilalle. Ei näitä makarooneja kestä pirukaan.Älä ihmeessä osta jaappanilaista olethan tottunu ajaan moottoripyörällä. 
- rekla-moivielää kirjoitti:Älä ihmeessä osta jaappanilaista olethan tottunu ajaan moottoripyörällä. eiku se alkaa just tottumaan KORJAAMAAN moottoripyörää? 
 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset727657
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti845694
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut403835
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät233146
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112945
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962795
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422780
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132131
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu872091
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161856