Ostettu viimevuonna ja nyt pakko

ajateltiin, et kannattaa ostaa kerralla isompi kun asuntojen hinnat on kerran nousussa. Nyt on korot nousseet niin paljon, että kulut on liian kovat ja pakko myydä kämppä pois. No, yritys hyvä mut ei sikaria.
7771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei kukaan täysjärkinen myisi nyt asuntoaan, kun ensivuonna saisi asunnostaan enemmän ja seuraavana, vielä enemmän.
Eikä olisi vuosi sitten tehnyt asuntokauppaa, ajatuksena koron olevan aina yhtä alhaalla, johan pankkikin siitä olisi huomauttanut, kun oli jo silloin tiedossa, että korko taso varmasti normalisoituu lähiaikoina, jääden kuitenkin matalalle tasolle.

Entä jos olisikin tosi, mihin menisit asumaan?
No halvempaan ja maksaisit myyntivoitosta veroa, kun ette olisi asunut vielä kahtakaan vuotta nykyisessä. No ehkä olisi parempkin myydä, jos ei pysy oikein kärryillä.

Oletteko ilmoittaneet mm. verotukseen asunnon korot, joiden merkitys on huomattava ja käteen jää rutkasti enemmän kuin ennen lainaa. Saattaisitte saada suuret palautukset, mutta myymisestä suuret mätkyt.

En usko, että juttu on tosi.

Äänestä
  • Jos ei ole varaa lyhentää lainaa, niin silloin on pakko myydä. Senhän nyt tajuaa lapsikin.

    Äänestä

  • äly hoi kirjoitti:

    Jos ei ole varaa lyhentää lainaa, niin silloin on pakko myydä. Senhän nyt tajuaa lapsikin.

    Tämä on helppo.

    Tarina voisi kyllä teoriassa olla tosikin. MUTTA siinä tapauksessa emme todellakaan lukisi siitä täältä.

    Ettekö ole huomanneet, että tämä on tosimiesten palsta? Ostajat ovat aina tinkineet vähintään 20% mutta myyjät saaneet mitä pyysivät ja usein jopa enemmän jne...

    Verdict: Kyseessä on provo. Virhemarginaali 0%.

    Äänestä

hampaaseesi, mene hammaslääkäriin ennenkuin leegot tippuu.

Äänestä
  • Miten olette saaneet lainan, ellei ole varaa maksaa, onhan siellä pankissa ne meno-ja tulolaskurit.
    Myös korot on odotetusti noussut, joten se on tietty otettu jo lainaa otettaessa huomioon.

    Muut syyt tässä on, joko p...a puhetta tai hyvä yritys 10:nen.

    Äänestä

  • Mitä on tapahtunut tuloille... kirjoitti:

    Miten olette saaneet lainan, ellei ole varaa maksaa, onhan siellä pankissa ne meno-ja tulolaskurit.
    Myös korot on odotetusti noussut, joten se on tietty otettu jo lainaa otettaessa huomioon.

    Muut syyt tässä on, joko p...a puhetta tai hyvä yritys 10:nen.

    hyvin helposti. Myöskin myyntihinta on saattanut olla aivan toista luokkaa kuin velaton hinta.

    Äänestä

  • lainoja myönnetään kirjoitti:

    hyvin helposti. Myöskin myyntihinta on saattanut olla aivan toista luokkaa kuin velaton hinta.

    Noinhan se käy kun arvioi oman taloutensa kantokyvyn pieleen. Ei pankilla tai kellään muullakaan ole tässä asiassa vastuuta vaan jokainen arvioi itse miten paljon velkaa pystyy hoitamaan vaikka tulisi takapakkia korkojen nousun, lomautusten tai muun vuoksi.

    95% asuntovelkaisista hoitaa asianasa järkevästi. Hoitamattomien asuntoluottojen osuus koko luottokannasta on alle prosentin kun se esimerkiksi nuukien ja tarkkojen saksalaisten asuntoluotoissa on 5%.

    Asuntoluottojen korkojen määriytymisessä tullaan Suomessakin siirtymään riskiarvioihin. Hyvät asiakkaat saavat lainansa pienemmällä marginaalilla. Jos listalta löytyy pätkätöitä, maksuvaikeuksia tai muita juttuja jotka pistävät epäilemaan maksukykyä niin lainan korkoon tulee riskilisää samalla tavalla kuin esimerkiksi yrityslainoissa.

    Minusta ihan reilua. Joku voi olla eri mieltä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


myydä pois kirjoitti:

ajateltiin, et kannattaa ostaa kerralla isompi kun asuntojen hinnat on kerran nousussa. Nyt on korot nousseet niin paljon, että kulut on liian kovat ja pakko myydä kämppä pois. No, yritys hyvä mut ei sikaria.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu