patteriputket

patterit pelittään

MINULLA VANHA 60-LUVUN OMAKOTITALO,NELIÖITÄ N.120 JA VESIKIERTOINEN LÄMMITYS PATTEREILLA.PATTERIPUTKET KULKEVAT PINNASSA TALON SEINUSTOILLA JA ONGELMANA OLLUT LINJAN PÄÄTYMMÄISTEN/VIIMEISTEN PATTEREIDEN HAALEUS TALVISIN.PUTKET 3/8" MUSTAA TERÄSPUTKEA JA PATTEREISSA EI TERMOSTAATTEJA.KIERTOVESIPUMPPU ON JA TALON SIVUT N.18 METRIÄ PITKÄT,ELI LINJAN PITUUS KUMPAISELLAKIN TALON SIVULLA SAMAN PITUINEN.TERMOSTAATTIEN ASENTAMINEN AUTTAISIKO,KUN VOI KURISTAA KIERTOA ENSIMMÄISILLÄ PATTEREILLA VAI ONKO PUTKITUKSELLE JOTAIN EDULLISESTI TEHTÄVISSÄ,JOS KIERTOA AIHEELLISTA/TARPEELLISTA PARANTAA.OLETETAAN,ETTÄ PUTKET KUNNOSSA,ELI EI KERÄNNYT SISÄPINNALLE RUOSTETTA JA PUTKEN SISÄHALKAISIJA MUUTTUNUT JA SEN TAKIA VIRTAUS VÄHENTYNYT.JÄRJESTELMÄSSÄ EI ILMAA JA VUOTOA.

5

1703

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lämpöä

      Nosta verkkoon menevän veden lämpöä jos sit lämpenis.

    • se menee

      ensimmäisistä pattereista esisäätöä pienemmälle ja jotta pumppu jaksaa kierrättää tehtaan arvot tulee kauimmaisessa patterissa olla 0,8 bar... ja laskukaavaa eli 100m vaakaan hävittää 1bar ja 10m ylöspäin hävittää 1bar. eli jos kauimmainen patteri on 5m päässä ja linjat kulkee 2 metrissä häviää painetta noin 0,25 baria.eli jos sulla on painetta 0,8 bar kattilan mittarin mukaan pitäisi paineen ollakkin noin 1,1 bar

      • kyseessä

        paineen vähyys jottei kiertoa tule tarpeeksi kauimmaiseen patteriin? elikkä esisäätöjä ensimmäisistä patteriventtiileistä pienemmälle.


      • patterit pelittään
        kyseessä kirjoitti:

        paineen vähyys jottei kiertoa tule tarpeeksi kauimmaiseen patteriin? elikkä esisäätöjä ensimmäisistä patteriventtiileistä pienemmälle.

        termostaatteja ei missään pattereissa ja putket kulkee alhaalla lattianrajassa.mutta yleensähän runkoputki paksumpaa,kun minulla lähes koko linja tehty 3/8" putkella,siis alkupää ensimmäisille pattereille 3/4" putkea,siitä eteenpäin pienemmällä putkikoolla.putkikoko onko riittävän paksua,pitäisikö virtausta olla putkessa riittävästi tälläkin putkikoolla.


    • verkoston

      sakkakerääntymät voi tukkia alaputken tai säätötulpan virtausaukon. Vanhat verkostot on olleet avonaisella paisunta-astialla ja hapettunut vesi aiheuttaa pientä ruostumista sisäpinnoilla ja varsinkin pattereihin tulee sakkakerääntymiä eli (magnetiittisakkaa)yleensä verkoston pesu ja huuhtelu auttaa. (rrs.fi lisätietoa). Asian varmistamiseksi putkimies voisi irroittaa ongelmapatterin ja suorittaa sen pesun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      402
      2142
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      12
      2009
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1405
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1059
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      57
      977
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      402
      948
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      39
      828
    8. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      789
    9. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      75
      770
    10. Hyvää yötä mies

      Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo
      Tunteet
      70
      734
    Aihe