Koeajoin uutta kolmosta, mainoslause "hyvää on vaikea parantaa" pitää täysin paikkansa, nykyinen vähänajettu e46 on tuntuu lähes yhtä hyvältä, eroa uuteen malliin on yllättävän vähän, autokuumekin katosi, ja loputkin poltteet meni kun sai vaihtohyvityksen, nyt mulle aukeni lopullisesti miksi uudet myy huonosti. Ennemmin sijoitan välirahan vaikka toiseen samanlaiseen e46:een, saisi vaimokin oman.
autokuume
meni ohi
61100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
...uusikin on tuuliherkkä ja muutenkin suhteellisen levoton auto? Mutkatiellä kuitenkin hyvä...
Uuden tuuliherkyydestä en tarkemmin tiedä kun ei tullut peltoaukealla ajettua, mutta ainakin omassa e46:ssa ei tuuliherkkyyttä ole, suuntavakavuus on e46:n heikkous, auto on erittäin vaativa oikealle rengastukselle, talvikumeilla (hkpl2) oma e46 on täysin vakaa, luultavasti Pilot Primacy olisi hyvä valinta kesärenkaaksi, nyt on jotkut halpakumit alla ja meno on sen mukaista.
Suurin yllätys oli että ajomukavuudessa (melu, poikittaissaumat ym.) ei ollut eroa juuri lainkaan. En tarkoita että uusi olisi huono, vaan enemmän painotan että vanha on hyvä.
Tilasin vast'ikään uuden E91 Touringin,olisi muuten jäänyt tilaamatta jos en olisi päässyt ajamaan auotoa,jossa on tehtaan urheilualusta.Vakioalusta on nimittäin aivan eri maata kuin E46:n vastaava.Se oli vakionakin kiitettävä,mutta tämän uutuden vakioalusta on iskunvaimennukseltaa pintakova ja jousitukseltaan löysä ( siis varsin ikävä yhdistelmä... ),sen lisäksi ohjaustuntuma on kumimainen.Lisättynä tietyllä sivutuuliherkkyydellä koeajotapahtuma oli kerrassaan epämiellyttävä ja varsin hämmästyttävä,jäi vähän epäuskoinen fiilis...kuinka tehdas on päästänyt liikenteeseen tämmäisen tekeleen??Eikä tunne ollut pelkästään omaa kuvittelua,sillä vaimokin ihmetteli ääneen samaa,ennekuin mainitsin asiasta.
No,se urheilualustainen auto oli aivan eri maata,jousitus ja iskunvaimennus toimi aivan loistavasti ( tiedän että kaikki eivät pidä niin tukevasta kydistä ) ja ohjaus oli perinteiseen BMW-tyyliin täsmällisesti kertoen koko ajan mitä tapahtuu,kaikki väljyys oli poissa.Eikä mennyt tuulen mukana.Koeajon jälkeen katsoin vielä rengastuksen,molemmissa oli 205/55-16.
Suosittelen lämpimästi urheilualustaa kaikkiin E91:iin!
Ei sen puoleen,mulla on ollut sellainen kaikissa aiemmissakin farkuissa ( = E36 320iT & E46 320dT ),nyt siis tulossa E91 320iT.
sait? eli mitä tarjosit vaihdossa ja mihin?
Olen itse miettimässä myös päivitystä.
...aika pitkälle makuasioita. Itse olisin nimittäin jättänyt urheilualustan pois jos se olisi ollut mahdollista mutta se tulee väkisin Dynamics paketin mukana. Itselläni on kylläkin sedan ja touringissahan voi olla muutenkin erilainen jousitus.
Ohjauksesta olen samaa mieltä. Se on aivan loistava! Ehdottomasti parhaita ohjaustuntumaltaan mitä autoissa ylipäätään on. Olen ajanut jonkin verran myös ns. täysiverisillä urheiluautoilla ja eipä paljon BMW noita häpeä. Puhutaan kuitenkin neliovisesta sedanista. Ohjausta voisi luonnehtia jopa mikroautomaiseksi. Tämä tietysti osaltaan voi aiheuttaa pientä levottomuutta mutta parempi näin kuin löysä ja tunnoton ohjaus mallia Audi, MB tai Volvo.
Tuuliherkkyyttä en ole kyllä merkittävästi havinnut uudessa kolmosessa. Tämähän on yleinen ongelma lähes kaikille hyvän aerodynamiikan omaaville nykyautoille.
Autoliikkeen tarjous oli niin onneton,etten edes viitsi tässä mainita missä ja paljonko...sanotaanko kuitenkin niin,että niiden tarjouksessa ja myynti-ilmoitusten pyynneissä näyttää oleva n. 6-8 k€ välissä...
Myin itse ja otin käteisalennuksen.