katetroinnista

verta letkussa

Hei! Toivottavasti tää ois oikee palsta... nimittäin juttu on sellainen, että... mulle tuli umpparin tähystysleikkauksen jälkeen virtsaumpi ja joudun katetroimaan (kertakatetrointi) virtsa rakon jopa 6 kertaa päivässä.

Virtsaputken suu on ärtynyt, joskus rakkoon katetrin laittaminen sattuu ja verta vuotaa.

Verta vuotaa virtsaan ja katetrikin on veressä. Silloin tulee yleensä kova kipu.

Onko Teillä kenelläkään kokemusta tuosta katetroinnista ja verenvuotamisesta? Onko se vain yleistä (= kuuluuko asiaan?)katetroidessa? Onko se kivuliasta yleensä? Virtsamäärät on suuria; kerta tyhjennyksellä 500 - 700. Lääkäri on vain sanonut, että 400 ml saisi olla enimmillään. Ja tunnetta, että on täynnä, ei ole.

Lääkäri ei ota kantaa asiaan, ei ole tähystetty.
Tämä on ollut mulla jo yli puoli vuotta.

Millainen on kestokatetrointi? Onko siitä haittoja? Tämä ainainen mittaaminen ja kerta katetroinnit 6 kertaa vuorokaudessa sitoo paljon sisälle. Olen hieman sitä ajatellut, että olisiko se helpompi?

Jos on kokemuksia, vastatkaa.

4

2969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -minä--

      Ei ole oikein, että verta tulee katetroinnin yhteydessä. Voi olla että siellä virtsaputkessa on haavauma tai sitten on virtsatieinfektio (silloin yleensä ei tule tuoretta verta vaan koko virtsa on värjäytynyt punaiseksi). Joskus auttaa katetrin vaihtaminen numeroa pienempään. En ole tosin lääkäri.

      Kestokatetrin haittana on infektoituminen ja ei se taida oikein miellyttäväkään olla. Tiedän, että monille on laitettu vatsanpeitteiden läpi menevä subrapubiskatetri. Omakohtaista kokemusta siitä ei ole, mutta ajatuksena vaan tuntuisi, että se voisi olla miellyttävämpi kuin kestokatetri normaalia tietä.

      • verta letkussa

        Hei & kiitos viestistä. Tk - lääkäri olisi ollut aiemmin jo kestokatetrin kannalla, mutta... ei urologi! Kai tuo veren vuotokin vitsinä lääkäri ottaa... No, nyt mulla on jälleen virtsatulehdus.
        Antibioottien sopivuus on kyseenalaista; olin ehtinyt käyttää yli puolet ab - kuuria, kun todettiin, ettei se olekaan sopiva.

        Kyllä olit oikeilla jäljillä sen katetrin vaihtamisen numeroa pienempään - ehdotuksesi kanssa. Sitä ehdotti hoitajakin. Kai siitä olisi ehdotettava kotisairaanhoidolle, mutta kun jo ilmoitin siitä että katetrointikerrat on enentyneet 4:stä 6 kertaan vrk, ilmoitus katetri lähettämölle tapahtui niin vastentahtoisesti - sehän tietää vain heidän maksamien kustannusten nousua!

        Mä olin maanantaina kokeessa, jossa mitattiin rakon hermotoimintaa; sitä ei ollut laisinkaan ja urologin luona käynnit niin ollen loppuivat. Neurologi tsekkaa varmuudeksi.


      • homma jatkui
        verta letkussa kirjoitti:

        Hei & kiitos viestistä. Tk - lääkäri olisi ollut aiemmin jo kestokatetrin kannalla, mutta... ei urologi! Kai tuo veren vuotokin vitsinä lääkäri ottaa... No, nyt mulla on jälleen virtsatulehdus.
        Antibioottien sopivuus on kyseenalaista; olin ehtinyt käyttää yli puolet ab - kuuria, kun todettiin, ettei se olekaan sopiva.

        Kyllä olit oikeilla jäljillä sen katetrin vaihtamisen numeroa pienempään - ehdotuksesi kanssa. Sitä ehdotti hoitajakin. Kai siitä olisi ehdotettava kotisairaanhoidolle, mutta kun jo ilmoitin siitä että katetrointikerrat on enentyneet 4:stä 6 kertaan vrk, ilmoitus katetri lähettämölle tapahtui niin vastentahtoisesti - sehän tietää vain heidän maksamien kustannusten nousua!

        Mä olin maanantaina kokeessa, jossa mitattiin rakon hermotoimintaa; sitä ei ollut laisinkaan ja urologin luona käynnit niin ollen loppuivat. Neurologi tsekkaa varmuudeksi.

        Jos liian paksua katetria käytää, voi sillä saada aikaan vahinkoa limakalvoille.
        Toivotaan, että saat sen kestokatetrin jos itsekin sitä toivot. Vaikuttaahan se jo elämänlaatuun jos niin monta kertaa päivässä on sidottuna katetrointeihin. Monet lääkärit kai välttää kestokateria viimeiseen asti just tuon infektioriskin vuoksi. Sitä en tiedä, onko tavallisen katerin ja vatsanpeitteiden läpi menevän välillä eroa. Jonkun lääkärin mielestä viimeksi mainittu on turvallisempi, toisen mielestä eroa ei ole. Mutta siihenkin on monenlaisia lääkkeitä. C- vitamiinia, Hiprexiä mm. ja joku on käyttänyt hyvin tuloksin vain karpalomehua.

        Hyvää jatkoa! T: -minä-, hoitaja, itsekin sairas (ei tosin kateria)


    • Anonyymi

      itselle myös laitettiin joskus katedri,se toimi aluksi hyvin mutta sitten vähän ajan päästä se meni tukkoon,ja ainut konsti jonka keksin rakon tyhjentämiseen joka toi sen verran helpotusta rakon täynnä olevaam paineeseen oli että huomasin jos katedrin putkea painaa sisään päin vähän matkaa pystyi virtsaamaan ohi katedrin homma oli hieman sotkuista ja kädet piti pestä joka kerta kun tein toimenpiteen itselleni mutta helpotuksen tunne korvasi tämän hyvin, ja pystyin lähtemään sairaalaan vaihdatuttamaan katedrin uuteen ilman ongelmia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      27
      3326
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      90
      3074
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2994
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      67
      2905
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      52
      2852
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2609
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2424
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      49
      2269
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      41
      2137
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1923
    Aihe