Kannattaa olla "varovainen " vhh-dietin suhteen jos on diabetes tai taipumusta verensokerin heilahteluihin.
Toissapäivänä meinasi lähteä taju. Illalla reipas lenkki ja aamulla klo 7.15 munakas, josta seurauksena ei nälkää... lounas vasta klo. 11. Ajattelin että varmaan verensokeri putosi liian alas. Väsytystä ja pahoinvointia, huimausta, hyperventilaatio-oireita pitkästä aikaa. Ehkä johtuu jostain muusta-en tiedä, mutta epäilin tätä??
Toissapäivänä meinasi lähteä taju. Illalla reipas lenkki ja aamulla klo 7.15 munakas, josta seurauksena ei nälkää... lounas vasta klo. 11. Ajattelin että varmaan verensokeri putosi liian alas. Väsytystä ja pahoinvointia, huimausta, hyperventilaatio-oireita pitkästä aikaa. Ehkä johtuu jostain muusta-en tiedä, mutta epäilin tätä??
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minulla on kirja, jossa lukee, että yksin voi paastota 7-10 päivää. Ja muuten valvonnan alaasena.
Tämä ei pitänyt ainakaan minun kohdalla paikkaansa.
Kun olin paastonnut 9 päivää, meni tasapaino. Se tuntui päässäni.
Minut piti taluttaa vessasta keittiöön ja sitten olohuoneen sohvalle, josta minut vietiin akuutille.
Nämä oireet meni ohi yhtä nopeasti kuin tulikin. Enkä vielä tiedä mistä tämä kaikki johtuu.
Onkohan tämä paasto vaikuttanut aivoihin jotenkin ja aivoissa tullut sokerinvajusta?
eivät toimi ilman sokeria. Eli aivan selvästi sulla on ollut sokerivajausta.
Liikunta syö sokereita, eli tasapainotteluahan tämä on. Normaalin ja hypon ero on oikeastaan vain 1 mmol, eli 4 on normaali, mutta 3 jo liian alhainen.
Yksilölliset erot ovat tietysti suuret:)
päinvastoin! Karppaus auttaa juuri verensokerin heilahteluihin! Oireesi ovat juuri tyypillisiä
heilahtelevan v.sokerin merkkejä, ja noita esiintyy juuri niillä, jotka syövät runsaasti leipää, puuroja, myslejä jne.
No, eipä heitä voi syyttää, näinhän DB -ihmisiä opetetaan syömään; ensin tankkaus hiilihydraattia, jotta verensokeri nousee, sitten insuliiniä suoneen, jotta sokeriarvon saa taas alas..Hullun touhua
lääkärien suositusten väliltä. Itse syön siivun ruisleipää päivässä ja täysjyväriisiä ja kauramakaroonia. Lisäksi pidän annokset kohtuullisena. Hyvin on mennyt ja vs:t korjaantuneet vuoden aikana.
Atkinssia se karppauskin on vaikka ei niin rankkaa. Itse voin pahoin ja henki haisi kissan paskalle kun olin karppaajien dieetillä muutaman viikon.
Diabeetikolle olisi valtavasti terveydellistä hyötyä hiilaritietoisuudesta, ei ole pakko ryhtyä ihan Atkinsin induktiolle, voi sen ruokavalioremontin tehdä muillakin tavoilla.
Itse olen löytänyt paljon asiatietoa hiilaritietoisten keskustelufoorumilta
www.hiilaritietoiset.net
eikä siellä pelota kyselläkään, kun ne eivät vaikuta ollenkaan fanaattisilta
http://karppaus.info/forum/ on paikka, jossa on keskusteltu paljonkin sokeriaineenvaihdunnan häiriöistä ja karppauksesta.