valita, mitä fatwoja hän noudattaa ja mitkä heittää romukoppaan? Pitääkö valita joku oppinut ja noudattaa hänen fatwojaan unohtaen kaikki muut, vai voiko itselleen sopivia fatwoja poimia sieltä täältä?
Voiko muslimi
ihan itse
9603
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Q: Is it permissible for males to have general conversations with females on the chat-line of the Internet?
A: It is strictly prohibited (Haraam) for strange males and females to have general conversations with each other through any communication, such as telephone, chat-line, CB’s, etc. Often, such communications lead to many immoral acts and also cause marital disputes.
omantunnon asioissa, mikään ei pakota sinua noudattamaan hänen ohjeitaan, jos katsot ne virheellisiksi. Eli "pahalle papille" ei täysjärkinen aikuinen voi vastuutaan siirtää.
Vastaavasti näyttäisivät ajattelevan hyvin monet muslimitkin fatwojen suhteen: omaa vastuuta ei voi siirtää toiselle, koska ihmisen ja Jumalan välillä ei voi olla välittäjää. (Tästä käsityksestä on luullakseni myös poikkeuksia, mutta en käsittele niitä tässä.) Yleensä näyttäisi siltä, että fatwan antajan arvovalta, kunkin muslimin oma ryhmä tai suuntaus, henkilökohtainen luottamus tai luottamattomuus fatwan antajaan, myös asuinpaikka ja useat muut tekijät vaikuttavat siihen, kuinka suuren painon hän kenenkin fatwalle antaa. Mitään yhteistä paavin tapaista institutiotahan muslimeilla ei ole, sen kummemmin kuin vaikkapa protestanttikristityilläkään.
Olenhan käynyt rippikoulun ja saanut koulussa 12 vuoden ajan evankelis-luterilaista tunnustuksellista uskonnonopetusta.
Hyvä että toit esille, koska siinä on eräs ero islamin ja kristinuskon yleisten teologioiden välillä:
Synninpäästöoikeutta ei islam tietääkseni tunne, (jos ei sitten joku rakkaista kriitikoistani sellaista lahkoa tai suuntausta löydä, joka sattumoisin kannattaisi sellaista oppia).
Eräs ero islamin ja kristinuskon yleisten teologioiden välillä:
Synninpäästöoikeutta ei islam tietääkseni tunne, (jos ei sitten joku rakkaista kriitikoistani sellaista lahkoa tai suuntausta löydä, joka sattumoisin kannattaisi sellaista oppia). Tämä ymmärtääkseni perustuu siihen islamissa keskeiseen ajatukseen, ettei ihmisen ja Jumalan välillä voi eikä saa olla välittäjää. Tämäkin käsittääkseni korostaa sitä ajatusta, että fatwan saanut henkilö ei voi vetäytyä fatwan antajan selän taakse.
Jos muslimit ovat eri mieltä siitä, mitä kerron, en mitenkään loukkaannu - olisi hyvä, jos mahdolliset tekemäni virheet korjattaisiin, jotteivat jäisi pysyviksi.
>> "että fatwan saanut henkilö ei voi vetäytyä fatwan antajan selän taakse"
tuosta en olisi ihan varma, jos tarkoitat että joku perus-muslimi seuraa jonkun oppineen fatwaa, ja sitten jos fatwa on ns.väärä. Minusta siitä ei rankaista sitä perus-muslimia, jos hän aidosti uskoi sen fatwan antajan ja fatwan aitouteen/oikeellisuuteen..
en nyt juuri löytänyt missä tuo mainittiin, joten en ole varma itsekään.
ja tietysti kun fatwoja seuraa, niistä kannattaa ottaa itsekin selvää että mihin ne perustuvat.
Matt. 15:14
Älkää heistä välittäkö: he ovat sokeita sokeain taluttajia; mutta jos sokea sokeaa taluttaa, niin he molemmat kuoppaan lankeavat."
Mutta eikö sekin viittaa ihmisen ja Jumalan väliseen suhteeseen? Siis ajatukseen, että Jumala ei rankaise vilpitöntä ihmistä, jos hänet on vienyt tahallaan tai tahattomasti harhaan joku sellainen, johon hän luottaa? - Tässähän olisi tilanne, jossa sokea (tai petkuttaja) taluttaa sokeaa, joka ei tiedä, että toinen on sokea (tai petkuttaja)? - Pidän tätä kysymystä hyvin vaikeana, sillä yhtäältä koko elämä edellyttää, että toisiin ihmisiin pitäisi voida luottaa, ja toisaalta elämä myös opettaa, että liian usein toiset ihmiset eivät ole luottamuksen arvoisia.
"Jumala ei rankaise vilpitöntä ihmistä"
Tuo minusta oli se pääsiasia tämmöisissä tapauksissa.
en sitten tiedä miten esim. fatwa tilanteessa voi katsoa keneen luottaa ja pitääkö itse ensin etsiä tietoa fatwan antajasta jne.
...niitä lausuntoja, joita esimerkiksi tällä palstalla antavat monet "islamkriitikot" ja joiden mukaan islamiin kuuluisi kaikenlaisia hirmutöitä. Tuskinpa kukaan vilpitön ihminen voisi tai saisi vetäytyä näiden lausuntojen antajien selän taakse, vaikka he kuinka väittäisivät, että he saarnaavat oikeata islamia ja että hirmutyöt kuuluvat muslimien uskonnollisiin velvollisuuksiin.
Nämä "islamkriitikot" nyt ovat tapaus erikseen ja jokainen vähänkin järkevä ihminen varmaan huomaa, että heillä ei ole puhtaita jauhoja pusseissaan.
Mutta usein tilanne ei ole noin selvä. Kun maailma kerran on sellainen kuin se on ja susia kulkee paljonkin lampaiden vaatteissa, vilpittömän ihmisen velvollisuuksiin kuuluu (näin asian ymmärtäisin) pohtia parhaan kykynsä mukaan, ovatko kulloisetkin lausunnot päteviä vai eivät. Mitään muuta kriteeriä en tähän keksi - kuten yleensäkään totuuden selville ottamiseen - kuin ponnistelua ja vilpittömyyttä, parhaan kyvyn mukaan.