Lapsiperheelle hyvä asuinalue HML:ssa?

Tuleva HPK-fani?

Ollaan muuttamassa muualta Hämeenlinnaan. Työpaikka Rautaruukilla, joten ihanne olisi asunto myös läheltä sitä. Häitilä, Niemenpää ja Harviala sijainnin mukaan hyvällä paikalla. Koulun sijainti ja "taso" tärkeitä. Kirkonkulman ala-asteesta kommenttia...
Muutkin Hämeenlinnan alueet kiinnostaa jos ovat lapsiperheille hyviä paikkoja.

26

7482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RERT

      Älkää muuttako HML:aan.
      Muuttakaa Turenkiin,vaikka Kauriinmaalle.

    • ex-hml

      Parempiakin kaupunkeja on olemassa. Hämeenlinnalaiset ovat sisäänlämpeneviä ihmisiä, joita on TODELLA vaikea lähestyä. Menee monta vuotta ennenkuin saat sieltä paikallisista kavereita. Liian pieni paikka. Jos pakko on muuttaa, niin vaikka Turenkiin. Vältä katumaa, kettumäkeä, jukolaa ja idänpäätä. Slummialueita.

      • Suurmies

        Ihan ok paikka.Visämäki(Hattelmala)Juuri kovasti kehittynyt asuinalue päiväkoteineen.Rauhaisa hyvä alue kaupunkiin pari kilometriä ja Ruukille about 3 kilometriä.Käykää ajelemassa,katselkaa ja kierrelkää.


      • liisaaaa
        Suurmies kirjoitti:

        Ihan ok paikka.Visämäki(Hattelmala)Juuri kovasti kehittynyt asuinalue päiväkoteineen.Rauhaisa hyvä alue kaupunkiin pari kilometriä ja Ruukille about 3 kilometriä.Käykää ajelemassa,katselkaa ja kierrelkää.

        Siis Visamäessä.


    • ****

      Ruununmylly ja Kukostensyrjä (koulu ja päiväkoti)
      Sairio (koulut ja päiväkoti)
      Kankaantaka,Myllymäki (koulu ja päiväkoti,lyhyt matka keskustaan)
      Käikälä (päiväkoti,Kirkonkulman koulu, ihan hyvä koulu)
      Hirsimäki (Päiväkoti,alaluokat)
      Katinen (ihana paikka, järvi vieressä, päiväkoti ja koulu kohtuullisen matkan päässä)
      Edellä mainitut kaupunginosat ovat lisäksi luonnonläheisiä paikkoja.
      Onhan paljon muitakin kulmia joissa rauhallista asua.On kai tuo Turenkikin hyvä paikka, Kauriinmaalla varmaan paljon lapsiperheitä.Myös Tervakoski mahdollisesti.
      Ja niinkuin joku mainitsi, kannattaa välttää Katumaa, Ojoisia,ehkä Jukolaakin.

      • Minas

        Mikä Ojoisissa vikana? Tuttavani asuu siellä ja ihan on hyvän tuntunen paikka, kun siellä käyn eikä hänkään moiti.


    • Menninkäinen

      Minne osastole olet Rautaruukille menossa? Itsekin siellä olen töissä, tervetuloa! =)

      • mmmm,,,,,,,,,,

        mitä se sinulle kuulu


    • paikka asua

      on esim. visakylä tai hattelmalankylä. molemmat lähellä rautaruukkia.

    • ...............

      menkää muualle vittu kun viette kaikki työpaikat

    • tarpeista

      Asia riippuu täysin omista tarpeista ja arvoista, eli täytyykö kauppojen olla lähellä, bussireitit, koulut, matkan pituus työpaikkoihin, alueen rauhallisuus, omakotitalo, rivari vai kerrostalo tai osake, omistus, vuokralle vai kallis asumisalue vai edukas tai mikä on tavoite?
      Maailma on täynnä kompromissejä ja jotta se löytyisi pitäisi tietää vähän enemmän...

    • Kirkkisläinen 1982-

      Ilmeisestikin kaipailit kommenttia tuosta Kirkonkulman ala-asteesta ja mahd. myös Käikälästä, joka asuinalueena on liki niin Ruukkia kuin Kirkkistäkin.

      Omakohtaiset kokemukseni Kirkkiksestä ajoittuvat vuosiin 1982-1988, jolloin itse kävin kyseisessä opinahjossa ala-asteeni. Tuolloin en olisi missään muussa koulussa halunnut edes ajatella käyväni. Ei aivan kyläkoulu, mutta sen verran pieni, että kaikki opettajat ja oppilaat tunsivat toisensa vähintään nimiltä ja ainakaan tuolloin en muistaisi koulukiusaamista sen suuremmin esiintyneen.

      Tokihan opettajakunta on tuon jälkeen moneen otteeseen vaihtunut, mutta jälkeeni ala-asteensa siellä käyneet nuoremmat sisarukseni (veli vuosina 84-90, siskot 91-97 ja 94-2000) siellä hyvin viihtyivät.

      Muistaakseni koulu sai jonkin ympäristökoulu-palkinnon tai vastaavan, kun nuorempi siskoistani siellä opiskeli.

      Jos vielä jonain päivänä itse takaisin Hämeenlinnaan muuttaisin, haluaisin omat lapseni käymään Kirkkiksellä ala-asteensa.

      Asuinalueena Käikälästä muistikuvani ovat luonnollisestikin yhtä "vanhentuneita", mutta käsittääkseni ainakaan omakotitaloalueen idylli ja rauha eivät vuosien saatossa juuri ole kärsineet.

      Lapsena Käikälässä oli todella hyvä asua, oli kavereita ja naapurit olivat ystävällisiä. Naapurissakäyntikulttuuri ainakin tuolloin kukoisti - nyt en ole vuosiin kuulluut siltä suunnalta mitään, koska vanhempani erosivat ja muuttivat Käikälästä pois.

      Toivottavasti saisit muita, päivitetympiä tietoja koulusta ja asuinalueesta.

      • Kirkkiksen koulun viereen?

        Siihen sitä ainakin joskus kaavailtiin.


      • juupajoojoo
        Kirkkiksen koulun viereen? kirjoitti:

        Siihen sitä ainakin joskus kaavailtiin.

        Se jäi ajatuksen tasolle koko juottola


    • Asioista perillä oleva

      HML:ssa kannattaa vältää näitä

      -Jukola / Voutila: YH-äitejä, uusioperheitä, vähävaraisia, etnisiä vähemmistöjä, narkkareita, rikollisia ja pulsuja
      -Idänpää: Narkkareita, pulsuja, vähävaraisia, pulsuja.
      -Katuma: Etnisiä vähemmistöjä, rikollisia, vähävaraisia, pulsuja, narkkareita.
      -Hirsimäki: Böndellä
      -Kauriala: Mielenterveysongelmaisia, pulsuja
      -Myllymäki: Nipottavia omakotiasujia.
      -Harviala: Piilojuoppoja, vaimonhakkaajia
      -Kirkonkulma: Kerrassaan kaamea paikka ja ihan korvessa.

      • vaikuttaa ihan

        siltä, ettei hämeenlinnasta hyviä löydykkään?


      • puuttumaan

        Asemantakana pilviveikkoja ja elitistejä
        Hätilässä innokkaita uskonharrastajia
        Miemala, Ruununmylly ja Katuman järven takanen böndeä.
        Keskustassa epäsiistiä ja niuhoja (muuttavat ensin keskustaan ja alkavat valittamaan "korttelirallista jne.)


      • kaikki? :)
        puuttumaan kirjoitti:

        Asemantakana pilviveikkoja ja elitistejä
        Hätilässä innokkaita uskonharrastajia
        Miemala, Ruununmylly ja Katuman järven takanen böndeä.
        Keskustassa epäsiistiä ja niuhoja (muuttavat ensin keskustaan ja alkavat valittamaan "korttelirallista jne.)

        Tais olla!


      • äippä
        kaikki? :) kirjoitti:

        Tais olla!

        on se kumma kun on aika kauan hämeenlinnassa asunu enkä oo just tietyllä alueella mihinkään pilviveikkoihin, böndeihin ym ym törmänny sen kummemmin. eiköhän näitä oo joka puolella ja sitä paitsi ihan myös ihmisiä ovat. ettei tarvi sen kummemmin luokitella. kyl tää hämpton on niin kesy kaupunki et tääl on rauhallist aika joka puolella. kokemusta on sektorilla idänpää - asemantausta...ja aika sairaita ihmiset jotka täs aiemmin mainitsi et yh-äidit, uusperheet, huumeidenkäyttäjät, maahanmuuttajat asuessaan tietyllä asuntoalueella pilaa koko alueen. haloo?????????


    • viikatE.

      Tahi sitten Asevelikyl'ä siin lähelä.

    • lapsiperheille

      ihanteellinen alue

    • asuinalueet

      lapsiperheille hyviä asuinalueita

    • Anonyymi

      Olemme muuttamassa hml aan vuoden päästä. Meillä ala ja yläkouluikäiset pojat. Mitkä koulut olisivat hyviä, lähellä kankaantaustaa?

      • Anonyymi

        Kaikki koulut täällä ovat ihan hyviä. Ei mitään SYKkejä tai Ressuja, mutta hyviä kumminkin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kaikki koulut täällä ovat ihan hyviä. Ei mitään SYKkejä tai Ressuja, mutta hyviä kumminkin.

        Saaristenkadun kollege voi toimii teille,mikäli se vielä on toiminnassa.


    • Anonyymi

      Kankaantaustassa ei juuri kouluja ole . Jos Kankaantakaa haluaa ostaa talon niin varokaa niitä valesokkeli tai muuten vaan liian matalalla sokkelilla olevia taloja. Meni just useampia rivareita purkuun. Myllymäessä on lähin koulu, mutta Kaurialasta löytyy entinen seminaarin ala-aste. Ei matkaa hirveesti pidempi, mutta on tiloiltaan ja kooltaan huomattavasti parempi. Löytyy erikoisluokkia ja valinnan mahdollisuuksia. Kävin itse aikoinaan Myllymäen ja tosi mukava alemmilla luokilla, mutta järjettömät ja mielivaltaiset säännöt alkoivat ahdistamaan. Nyt koulu on väistötiloissa, että senkin puolesta en suosittele. Yläkoulu on Kauriala, jonka myös olen itse käyny ja opettaja kunta huomattavasti edistysmielisempi Myllymäkeen verrattuna. Tietenkin silloin oli vielä kansalaiskoulu aikaisia jääriä. Mutta he on jo eläkkeellä. Enemmän kiinnittäisin huomiota yleis ilmapiiriin joka usein koulussa säilyy vaikka opettajakunta vaihtuu. Kauriala on nyt väistötilassa, mutta uusi taatusti terveellinen koulu valmistuu ensi vuoden lopussa. Eli suosittelen seminaaria ja kaurialaa kouluksi. Muuta palvelua Ei Kankaantakaa juuri löydy, mutta onhan Goodmanni lähellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      453
      3876
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1662
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1454
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1388
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1346
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1059
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe