Tuttavani soitti kun lapsen koulukuvaus lähestyy. Asiana oli vaatteen lainaus eli pitäisi omalle lapselle saada Dieselin huppari päälle kuvaan ettei erotu muista potretissa..
Vanhemmat kuulemma katselee kuvia sillä silmällä miltä ensinnäkin tenavat näyttää noin yleensä. Sitten tsekataan vaatteet eli kenellä on varaa mihinkin jne.
Ihan uusi asia minulle. Lainataan nyt se vaate kuitenkin kun paniikki oli päällä vaikka hullulta tuntuukin..
Vanhemmat kuulemma katselee kuvia sillä silmällä miltä ensinnäkin tenavat näyttää noin yleensä. Sitten tsekataan vaatteet eli kenellä on varaa mihinkin jne.
Ihan uusi asia minulle. Lainataan nyt se vaate kuitenkin kun paniikki oli päällä vaikka hullulta tuntuukin..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ihan tuli ekana mieleen, jotta kumpikohan on tuttavasi suurempi ongelma: taloudellinen köyhyys vai järjen köyhyys...?
olin todelal pöllämystynyt asiasta koska itselleni koulukuva on lähinnä kuva josta lapset näyttää niitä kavereita joita ei tunne esim luokanvaihdon jälkeen tms syystä. Suurin syy sille on kuitenkin mukava muisto ja se että omalallapsella ei ole mikään pöhkö irvistys naamalla..
En todellakaan tuolla tavalla osaa katsoa analysoiden otosta. Tosin kun asiasta eilen illanvietossa juteltiin niin tuli kyllä vähän samansuuntaisia kommentteja. Lasten vaatteiden perusteella siis arvioidaan koko perhettä ja heidän talouttaan jne mukamas ihan oikeasti.. Eihän kaverisuhteissa rahaa tarvita vaan jotain ihan muuta. Ainakaan vielä ei ole edes vanhempien lasten kohdalal tullut esiin että raha suuntaan tai toiseen tekee seurapiirikelpoiseksi tai rajaa sen ulkopuolelle vaan ystävyys on arvotettu jollain muulla tavalla..
Niin ja kun lapsi on pieni niin merkkifarkutkin olisi kiva saada kuulemma. Kohta kai kengätkin?
En käsitä, miksi pitäisi edes loukkantua moisista puheista/ajatuksista. Jos joku on niin herkkähipiäisesti sitä mieltä, että tuhlata pitää kalliisiin vaatteisiin siitä järkisyystä, että muutkin niin tekevät, niin tervemenoa samaan "nykyjärkeilijöiden" loukkupussiin.
Opetahan hyvä ihminen omille lapsillesi, että jos joku teitä tai teidän perhettänne pilkkaa vanhoista/epämuodikkaista vaatteista, niin suhtautuvat asiaan vain surullisena sisäänpäin säälien. Että onko tosiaan joillekin ihmisille pinnalliset tavara-ja raha-asiat tärkeämpiä kuin perheen onni? Tämä asian voi ihmetellen esittää myös toisille lapsille.
Lapsille onnenpotku on saada itsenäisesti ajattelevat vanhemmat, jotka sanovat kulutukselle ei, kun siltä tuntuu ja jemmaavat mahdolliset rahat yhteisiin matkoihin ja tulevaisuuden varalle.
Järjen valo loistakoon meille kaikille!! :-)
Me ei ole edes otettu koulukuvia joka vuosi, koska se on silkkaa rahastusta. Kuvapaketeissa yritetään myydä kaikenlaista rääsää ja erilaisia kuvia. Lisäksi otetut kuvat on yleensä huonoja, joten ei niistä oikein mitään viitsisi maksaa.
Uutta tuo oli kyllä minullekkin että aikuiset syynäisivät kuvia tuolla silmällä.