Alapohjarakenne

Rakennuttaja 2007

Paljonko on hintaero tuulettuvan alapohjarakenteen ja maavaraisen laatan välillä 200 m2 talossa? Kumpi on paras valinta ja miksi?

9

3920

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Amatööriharkkomuurari

      on kallimpi noin 61,12 % koskapa 200 m2 onteloa maksaa n. 7201,32 €.

    • sopii maan-

      varaiselle laatalle, niin laita sellainen. On edullisempi ja oikein suunniteltuna ja rakennettuna myös turvallinen. Tähän liittyen laita riittävän paksu kapillaarikatko laatan alle (400...500mm). Määräysten mukainen 200mm on käytännössä aivan liian vähän.

    • kerran tehnyt...

      En osaa vastata kumpi on parempi oikeasti, mutta itse valitsin tuulettuvan koska:

      1. Viemärit on tulevaisuudessa helpompi korjata.
      2. Säästin raudoitus työssä.
      3. Paaluja tuli vähemmän kuin maavaraisessa koska pienempi massa.
      4. Tuulettaa radonin pois.
      5. Kustannus syistä, ontelolaatat n.30e/m2. maanvarainen n.40-50e/m2(kuuleman perusteella)

      Ontelolaatat sinun taloon tosiaan joku 6000e-8000e riippuu ihan keneltä tilaat. Olen itse kuullut että parma olisi halvin, toiminta on myös 100% varmaa.

      Kannattaa kysyä rakennesuunnitelijalta kuinka paljon menee betonia ja rautaa maanvaraiseen laattaan.

      En keksi yhtään hyvää syytä hankkia maanvarainen laatta...

      • perustuksista

        Parman perustusta ei ole ihan loppuun asti mietitty, sillä tyyppirakenteessa ei ole eristepystykatkoa sokkelipalkin ja ontelon välissä. Tarkoittaa sitä, että koko alapohjan läpi menee valtava kylmäsilta. Ei sinänsä haittaa alapohjan lämmöntaloutta, koska eriste tulee liki poikkeuksetta ontelon päälle, mutta saattaa kuitenkin aiheuttaa kondenssiongelman ontelon ulkoreunoilla, jotka ovat talvella liki yhtä pakkasella kuin ulkoilma. Toinen ongelma on sokkelipalkin läpi anturaan johtava kylmäsilta. Tyyppikuvissa ei ole esitetty anturan alle eristettä, vaan pakkanen pääsee suht' kivuttomasti anturan alapuoliseen täyttöön/pohjamaahan.


        Itse täydentäisin Parman rakennetta rakennetta sokkelin ulkopuolisella pystyeristeellä (esim. Finnfoam), joka pintakäsiteltäisiin rappaamalla.


      • kerran tehnyt

        En myöskään pysty ottamaan kantaa kummankaan paremmuudesta. Pari kysymystä/kommenttia tämä herätti:

        1. Tämä on totta. En tosin tiedä mitä korjaustarvetta niihin tulisi.
        2. Mistä tuo säästö tuli? Meillä välipohja on onteloa ja päälle tuli pintavaluun 5mm rautaverkko. Alakerta on maanvarainen ja siihen laitoin 6mm verkon. Ei sanottavasti eroa työssä tai kustannuksissa.
        3. Mistä tuo massan ero tulee? Onko ontelo pintavalu kenyempi kuin maanvarainen laatta? Luulisi että normaali 8cm maanvarainen laatta olisi kevyempi kuin ontelo pintavalu (joka väkisinkin lähentelee tuota 8cm:ä, jos on sähkö-, vesiputkia ja lattialämmitysputkia valussa). Vai käsitinkö tuon jotenkin väärin.
        4. Periaatteessa totta, mutta itsestään selvä tuossakaan ei ole, että tuuletus on riittävä. Pitää mitata lisätä mahdollisesti tuuletusta. Maanvaraisessa mahdollinen radonin poisto tulevaisuudessa tuo väkisinkin hieman lisäkuluja tekovaiheessa (hyvin vähän tosin)
        5. tätä en ymmärrä. Eikö teille tullut ontelolaatan päälle pintavalua? Pintavalun ja maanvaraisen laatan valun ero hinnassa luulisi olevan aikas pieni (maanvaraiseen mennee hieman enemmän betonia, mutta työ on suunnilleen sama.) Ja tuulettuvassa tulisi siis nuo ontelot vielä tuon hinnan päälle. Maanvaraisessa tietysti täytöt tuovat lisäkulua.

        Olettaisin, että suurta eroa koko talon kustannuksissa ei ole valitsee sitten niin tai näin. Kysymys on enemmänkin mahdollisista ongelmista, joita eri vaihtoehdoilla on mahdollisesti tulevaisuudessa tulossa (riski näihin on tosin molempien vaihtoehtojen osalta pieni). Tuulettuvissa on ollut riittämättömästä tuuletuksesta johtuvia kosteusongelmia, maanvaraisissa tietoni mukaan ongelmat ovat olleet lähinnä laatan painumista (joka on oikein tehdyillä pohjatöillä vätettävissä).


    • raksaaja--sh

      Niin mielestäni (tuuletettu) maanvarainen on helpompi lämmöneristyksen kylmäsillattomuuden kannalta.

      Toisaalta radontiiviistä ja radon turvallista tulee helpommin tuulettuvalla rossi alappohjalla.

      Maanvarainen on yleensä edullisenpi.

      • Alussa vasta

        ... on tuuletettu maanvarainen laatta?


      • raksaaja--sh
        Alussa vasta kirjoitti:

        ... on tuuletettu maanvarainen laatta?

        Ei ole linkkiä tarjota takataskusta.

        Yleensä toteutetaan pelkkä radonin tuuletus (eli poistoputki painovoimaisesti tai imurilla) mutta omaa perustusta miettiessä tuli kyllä tutustuttua sellaiseenkin jossa myös kuivattiin alapohjaa tuuletuksella.

        (itsellä on radon tuuletusputki johon halutessa voi kyllä kytkeä läpivirtauksenkin, mutta se ei ole sama asia kuin oikea tuuletettu maanvarainen)


    • koska:

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      51
      6620
    2. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      75
      5835
    3. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      105
      4948
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      27
      3665
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      206
      3226
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      41
      3055
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      24
      2984
    8. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2879
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      156
      1671
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      350
      1625
    Aihe