Vuotoa

Viikkoja kasassa 32 1. Nyt tässä illalla tuli sellaista ruskeaa ja verensekaista vuotoa. Ei siis pelkkää verta. Pitääkö huolestua vai kuuluuko ns. asiaan? Ajattelin kysellä täältä ensin ennenkuin soitan lekuriin. Jos edes soitan. Neuvola ens tiistaina.
8964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Olisikohan limatulppaa...

Äänestä

tai paremminkin lähdet oven taakse. ei todellakaan ole normaalia noilla viikoilla MINKÄÄNLAINEN ruskea verensekainen vuoto!!! sinuna olisin mennyt jo, koska vuoto voi tulla esim. osittain irronneesta istukasta. mutta mistä se vuoto tulee ja kuinka vaarallisesta tai vaarattomasta asiasta on kyse ei pysty sanomaan kukaan muu kuin lääkäri mitään eikä todennäköisesti hänkään ilman ultraa. ellei ole kipuja, tilanne on todennäköisesti hyvä, mutta sitä ei voi tietää ellei asukin kuntoa ja istukkaa tarkisteta.

joten hop, hop tarkistukselle. viikkoja on niin paljon ettei noita vuotoja voi jättää selvittämättä!

Äänestä
  • En nyt halua pelotella, mutta asia on vakava.
    Mulla irtosi istukka, ensi oire oli verenvuoto, joka loppui aika pian. Vähän yli vrk:n kuluttua istukka sitten irtosi, ja sitten oli kiire leikkaussaliin.
    Verta menetin pari litraa.
    Minun ja lapsen hengen pelasti se, että olin jo sairaalassa silloin.

    Äänestä

  • siis supistelee, mut ei ole kipeitä. Just oli maha asukilla iltamenot käynnissä.

    Äänestä

Lääkärille ja naistenklinikalle tuli lähtö... Toivottavasti kaikki ok...

Äänestä
  • toivotaan että kaikki olis niin hyvin kuin mahdollista!! onneksi ainakin on apu lähellä ihan pian

    Äänestä

eli naistenklinikalla käytiin. Kaikki oli ok. Sanoivat et monesti tällaset vuodot jää täysin mysteereiksi. Mutta hyvä on tutkia. Vauveli on pikkasen keskiarvoa isompi.

Äänestä
  • että kaikki on hyvin. vuotoa voi tosiaan tulla ihan hormoonien herkistämistä limakalvoistakin, mut itse sitä on tosi mahdotonta tietää. ja vielä kun viikkoja on paljon niin ei mene enää vaarattoman piikkiin ilman lääkärin varmistusta. mut kiva juttu että kaikki on hyvin =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


normaaliako? kirjoitti:

Viikkoja kasassa 32 1. Nyt tässä illalla tuli sellaista ruskeaa ja verensekaista vuotoa. Ei siis pelkkää verta. Pitääkö huolestua vai kuuluuko ns. asiaan? Ajattelin kysellä täältä ensin ennenkuin soitan lekuriin. Jos edes soitan. Neuvola ens tiistaina.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu