Mikä neuvoksi, olen ulkomailla elintasosyistä oleva työtön (korvauksella kun ei Suomessa elä!). Nyt pitäisi sitten käydä ilmoittautumassa henk.koht. työkkärissä, mutta kun olen kaukana kotomaasta. Onko kukaan keksinyt keinoa välttää tällainen henkilökohtainen käynti ilman että ansiosidonnainen katkeaa vai joutuuko joku tuttu rooliin näyttelemään minua?
Työkkärin ilmoittautumiskäynneistä..
Etelän hetelmä
81106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Työttömän lomamtaka on viikko ulkomailla vuodessa.
Työnhakijaksi voi mennä ulkomaille 3kk ajaksi työttömyysturvan säilyttäen, mutta tämä menee työkkärin ilmoittautumisen kautta että oikeus työttömyysturvaan säilyy.
Ei muuta kun kipinkapin Suomeen ilmoittautumaan ja toivoa ettet jää kiinni. Mikäli kärähdät on tapauksessa aihetta maksettu työttömyysturva ja se peritään takaisin. Voi tuosta napsahtaa etuuspetoksesta myös syyte.
valtionhan kannattaisi antaa työttömien ja eläkeläisten asua ns.halvoissa maissa.
siellä ne pärjäisivät pelkällä surkealla eläkkeellä tai työttömyysturvalla.
valtio säästäisi asumistuen ja sosiaalituet.
jopa vankien pitäminen hotellissa ulkomailla on halvempaa kuin niiden vankilassa pito suomessa.
säästöjä.jep,jep.
Ei tuossa mikään työttömän pärjääminen ole kysymyksessä, eikä säästöt vaan syy on lähinnä kyykytys ja valvonta. Perustelevat myös ns. työmarkkinoiden käytössä ololla, eli on nopeasti velvoitettavissa jollekkin kursseille tai esim. palkkatuella työhön.
Hyvin harvoin työvoimatoimisto oikeita ansiotyöpaikkoja onnistuu välittämään. Onneksi tähän epäkohtaan puuttui Jukka Pekkarinen ja muitakin vaikuttajia hänen perässään.
kohta 10 vuotta, mutta mitään muuta ei sitten olekkaan tapahtunut.
Toivotaan ettet jää kiinni. Siitä seuraa erottaminen kassasta=joudut Kelan mitättömille rahoille, takaisinperintä ja syyte petoksesta.
Jätä vaan menemättä, niin kyseessä on sit vain
rahantulon loppuminen työnhaun päättymisen perusteella. Palauttuasi suomeen, keksit jonkun hyvän syyn, miksi naamaa ei näkynyt ilmoittautumispäivänä.
ettei työtön voi asua maassa, jossa eläminen on halvempaa kuin Suomessa ja jossa hän niin ollen eläisi mukavammin kuin täällä. Työtä voi nykyään hakea sujuvasti Internetiä yms. modernin viestintätekniikan vermeitä käyttäen melkein mistä vain. Esim. Eestistä pääsee Suomeen ja tarjottuun työhön hyvinkin nopeasti.
Kontrollikeinoko matkustusrajoitus sittenkin on? Jos niin, niin päättäjät sahaavat omaa oksaansa: jokainen työttömän ansaitsema eurohan vähentää hänen tukien tarvettaan.
asumme kaaripyssyjen ja tuohitorvien maassa, jossa vallitsee vielä osaksi tsaarinaikainen lainsäädäntö ja byrokratia.
EU:n alueella saa hakea työtä, mutta jos on esimerkiksi Virossa työnhakijana saa myös paikallisen työttömyyspäivärahan. Vastaavasti muista EU-maista Suomen työnvälitystoimistoissa kirjoilla olevat saavat Suomessa maksettavaa päivärahaa.
Virolaiset voisivat olla täällä työnhakijoina ja asua Virossa, olisiko se oikein, kannattavaa ainakin. Olen kuullut, että jotkut virolaiset ovat täällä töissä vuosia, mutta maksavat silti veronsa Viroon, se lienee jollain vippaskonstilla laillista ja kannattavaa, koska Viron veroprosentti on alhainen.