Sukusiitoksesta ja muusta

Aurelius

Koska täällä jo asianajajilla vaahdotaan niin aloitetaanpas uusi keskustelunaihe sivistyneeseen sävyyn eli oma mielipiteeni "rutsauksesta":

Minun mielipide on että jos kasvattajalla on tarkka tieto sukulaisista,niiden sairauksista,kuolinsyistä ym.,tarkka jatkojalostussuunnitelma, mielellään pitkä kokemus ja tietämys rodusta ja sen vaatimuksista, niin en pane pahakseni jos tekee lähisukurutsinkia joskus harvoin. Eri asia on sitten että ostaisinko itse tällaisen pennun. Riskinottoahan se myös on sillä "sonta" voi kertautua ikävin seurauksin mutta toisaalta voi käydä hyvin ja saa loistavaa jatkojalostusmateriaalia.
Yleensä sanotaan että lähisukulaisia risteyttämällä saadaan tasalaatuisia ja mahdollisesti näyttelypotentiaalisia koiria. Se on toki hieno asia mutta minua kalvaa kaikenmaailman mutaatiot mitä nyt valitettavasti on pompsahtanut doggirodussakin esiin yks kaks yllättäen.Ehkäpä niitä yllätyssairauksia on aina ollut-nyt niistä vaan puhutaan niiden oikeilla nimillä ;))

Doggi rotuna on mielestäni mennyt rotumääritelmän suhteen hakoteille joissain tapauksissa. Ennenkin on puhuttu sukupuolileiman katoamisesta, rakenteen liiallisesta keveydestä ja rodunomaisen liikkeen katoamisesta. Itse näen että näin on osin tapahtunutkin mutta "uusi sukupolvi" näkee asiat toisin eli heidän mielestään tämä nykyinen taso on juuri sitä oikeaa. Ehkäpä tässä sitten tarvitaan niitä radikaaleja toimia eli otetaan käyttöön rankatkin sukusiitokset, mutta kuitenkin niin että tiedetään tarkkaan mitä tehdään ja otetaan vastuu siitä mitä tuleman pitää. Kaveri sanoikin hyvän vertauksen: Koira on lain mukaan esine kuten esim.auto ja esineellä tulisi olla takuu ja myyjällä vastuu myydyn esineen "toimivuudesta" eli koirien kyseessä ollessa toimivuus olisi terveys.
Ikävä kyllä joillakin kasvattajilla on se kuuluisa perävalotakuu ja joillakin pää menee pensaaseen jos ongelmia ilmenee.Joillakin ostajilla taas alkaa heti syyttely kasvattajaa kohtaan jos ongelmia esim. terveyspuolella ilmenee. Yhteys katkeaa.
Kuitenkin perimmäinen tarkoitushan olisi saada terveempiä ja rotutyypillisiä doggeja aikaiseksi ja ostajan ja kasvattajan tulisi olla samalla aaltopituudella jotta kasvattaja voisi sitten miettiä jalostusvalintojaan vaikka uusiksi mikäli jotain ongelmaa ilmenee.
Samojen koirien pyörittely jalostuksessa luo omat ongelmansa jatkoa ajatellen, ellei sitten ala tehdä enemmänkin niitä sukusiitettyjä yhdistelmiä.
Huoh! Tässäpä novellia kerrakseen!

1

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      49
      2318
    2. Pysy kaukana musta

      Ja kaikista mun läheisistä. Oon tosissani.
      Ikävä
      26
      2173
    3. Katu täyttyy askelista...

      Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.
      Ikävä
      27
      1535
    4. Näin susta unta

      Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!
      Ikävä
      16
      1484
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäköä. 💡
      Ikävä
      124
      1417
    6. Mitä hämminkiä Halkokarilla?

      Poliiseja ja ambulansseja pyörii, laukauksia kuultu.
      Kokkola
      19
      1083
    7. Tiedätkö nainen sen tunteen

      Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta

      Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut
      Ikävä
      117
      944
    9. Mikset päästä irti ja hae apua

      Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad
      Ikävä
      89
      944
    10. Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta

      Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva
      Hindulaisuus
      333
      883
    Aihe