Huomasin tänään koirassa pään alueella kaksi punkkia. Pääsin poistamaan ne vasta illemmalla ja vaikutti siltä, että toinen niistä oli kuollut koska se ei ollut kasvanut aamun jälkeen ja oli muutenkin "tyhjä". Pureman kohdalla on nyt (ja oli jo silloin kun punkki oli kiinni) melko iso, noin herneen kokoinen, ehkä jopa hieman isompi patti joka punertaa. Kaiken lisäksi epäonnistuin poistamisessa niin, että pieni osa punkkia jäi patin sisälle. Onko nyt odotettavissa jokin tulehdus vai onko se mahdollisesti jo tullut? En ainakaan muista että ennen olisi koskaan punkista jäänyt noin iso patti, ja vielä punainen...Tosin ennen koiralla oli pidempi turkkikin.
Eli onko tuollainen patti "normaali" vai onko aamulla edessä lääkärikäynti?
Punkista jäi patti
10
20851
Vastaukset
- Ystävä hädässä
"Pääsin poistamaan ne vasta illemmalla ja vaikutti siltä, että toinen niistä oli kuollut koska se ei ollut kasvanut aamun jälkeen"
Kun huomasit punkit aamulla, ne olisi tullut poistaa heti eikä vasta illemmalla. Punkki nimittäin saattaa kantaa borrelia- tai muita bakteereita, ja mahdollisuus, että bakteeri siirtyy punkista koiraan (tai vastaavasti punkista ihmiseen), on sitä suurempi, mitä kauemmin punkki on kiinni ihoon tunkeutuneena. Punkin aiheuttamat sairaudet (borrelioosi, ehrlichioosi) ovat vakavia niin ihmisille kuin koirille ja voivat johtaa kuolemaan. Näin kävi viime vuonna omalle Ikaros-koiralleni. Borrelia-punkkeja on jo kolmannes Etelä-Suomen punkeista.
Punkki tulee poistaa asianmukaisilla pihdeillä siten, ettei punkin sisusta puristu ulos. (Kynän muotoinen silmukkapoistin on minusta paras).
Sinuna kävisin näyttämässä pattia eläinlääkärillä. - apua!
Miten saa punkin pään pois koirasta?????
- poistosta
Poistetusta punkista jää yleensä muutamaksi viikoksi patti koiran ihoon eikä se ole vaarallista. Kannattaa seurata ettei koiran ihoon tule rengasta poistokohdan ympärille. Tai jos tulee jotain muita epämääräisiä oireita niin silloin soittaisin eläinlääkärille.
- odessad
Punkkipihdeillä kun nappaa punkin ja ihon välisestä kapeastakohdasta kiinni ensin sitten päästää kireäksi pihdit. sitten pyörittää pihtelä kuin ruuvaten ja kevyesti vetäen.niin punkki tulee ulos ehjänä eikä mitään jää ellei sössi ja nykäise liian nopeaan jolloin punkki voi katketa
- Sissiviekoon
Koirille ei tule mitään "rengasta" pureman kohdalle kuten ihmisillä, ainoa keino on teettää vasta-ainetestit. Punkin kiinniolo aika on myös legendaa, ne voi oksentaa bakteerit 2min sisällä kiinnittymisestä tai 2pvm päästä. Tieteellisesti tutkittu ja julkaistu. On se ihme, kun nämä "tarinat" elää ja typerät niitä täällä levittävät ottamatta selvää.
- Kääpiösusi
Itseasiassa myös koiralle voi tulla rengas pureman jälkeen, nähty on! Voi olla vain vaikea havaita karvasesta eläimestä. Tosin se ei kuulemma ole mikään merkki tartunnasta, toisin kuin joskus väitetään.
Kyllä voisi kuvitella että tartuntariski lisääntyy merkittävästi sen mukaan kuinka kauan punkki on ehtinyt ihossa olla? Mutta jos kerran todistettu on, en käy tappelemaan vastaan. Voisitko kuitenkin laittaa "todistusaineistoa" väitteestäsi?
- Samaapoteva
Miten koiran sitten kävi?
- PKN-
Älä kuuntele enää Punkkia jos siitä tulee patteja.
- Anonyymi
Punkki oli koiran korvan reunassa. Poistettiin ja siinä on hernemmäinen patti. Mitä tehdä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Punkki oli koiran korvan reunassa. Poistettiin ja siinä on hernemmäinen patti. Mitä tehdä?
Laita kortisoni salvaa,meillä tehonnut hyvin.😼😼😼
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7202590Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3422213Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä262042Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o191906Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581638Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121172Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181149- 551010
- 63995
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2968