Punkista jäi patti

koiran poskeen

Huomasin tänään koirassa pään alueella kaksi punkkia. Pääsin poistamaan ne vasta illemmalla ja vaikutti siltä, että toinen niistä oli kuollut koska se ei ollut kasvanut aamun jälkeen ja oli muutenkin "tyhjä". Pureman kohdalla on nyt (ja oli jo silloin kun punkki oli kiinni) melko iso, noin herneen kokoinen, ehkä jopa hieman isompi patti joka punertaa. Kaiken lisäksi epäonnistuin poistamisessa niin, että pieni osa punkkia jäi patin sisälle. Onko nyt odotettavissa jokin tulehdus vai onko se mahdollisesti jo tullut? En ainakaan muista että ennen olisi koskaan punkista jäänyt noin iso patti, ja vielä punainen...Tosin ennen koiralla oli pidempi turkkikin.

Eli onko tuollainen patti "normaali" vai onko aamulla edessä lääkärikäynti?

10

20739

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ystävä hädässä

      "Pääsin poistamaan ne vasta illemmalla ja vaikutti siltä, että toinen niistä oli kuollut koska se ei ollut kasvanut aamun jälkeen"

      Kun huomasit punkit aamulla, ne olisi tullut poistaa heti eikä vasta illemmalla. Punkki nimittäin saattaa kantaa borrelia- tai muita bakteereita, ja mahdollisuus, että bakteeri siirtyy punkista koiraan (tai vastaavasti punkista ihmiseen), on sitä suurempi, mitä kauemmin punkki on kiinni ihoon tunkeutuneena. Punkin aiheuttamat sairaudet (borrelioosi, ehrlichioosi) ovat vakavia niin ihmisille kuin koirille ja voivat johtaa kuolemaan. Näin kävi viime vuonna omalle Ikaros-koiralleni. Borrelia-punkkeja on jo kolmannes Etelä-Suomen punkeista.

      Punkki tulee poistaa asianmukaisilla pihdeillä siten, ettei punkin sisusta puristu ulos. (Kynän muotoinen silmukkapoistin on minusta paras).

      Sinuna kävisin näyttämässä pattia eläinlääkärillä.

    • apua!

      Miten saa punkin pään pois koirasta?????

      • poistosta

        Poistetusta punkista jää yleensä muutamaksi viikoksi patti koiran ihoon eikä se ole vaarallista. Kannattaa seurata ettei koiran ihoon tule rengasta poistokohdan ympärille. Tai jos tulee jotain muita epämääräisiä oireita niin silloin soittaisin eläinlääkärille.


    • odessad

      Punkkipihdeillä kun nappaa punkin ja ihon välisestä kapeastakohdasta kiinni ensin sitten päästää kireäksi pihdit. sitten pyörittää pihtelä kuin ruuvaten ja kevyesti vetäen.niin punkki tulee ulos ehjänä eikä mitään jää ellei sössi ja nykäise liian nopeaan jolloin punkki voi katketa

    • Sissiviekoon

      Koirille ei tule mitään "rengasta" pureman kohdalle kuten ihmisillä, ainoa keino on teettää vasta-ainetestit. Punkin kiinniolo aika on myös legendaa, ne voi oksentaa bakteerit 2min sisällä kiinnittymisestä tai 2pvm päästä. Tieteellisesti tutkittu ja julkaistu. On se ihme, kun nämä "tarinat" elää ja typerät niitä täällä levittävät ottamatta selvää.

      • Kääpiösusi

        Itseasiassa myös koiralle voi tulla rengas pureman jälkeen, nähty on! Voi olla vain vaikea havaita karvasesta eläimestä. Tosin se ei kuulemma ole mikään merkki tartunnasta, toisin kuin joskus väitetään.

        Kyllä voisi kuvitella että tartuntariski lisääntyy merkittävästi sen mukaan kuinka kauan punkki on ehtinyt ihossa olla? Mutta jos kerran todistettu on, en käy tappelemaan vastaan. Voisitko kuitenkin laittaa "todistusaineistoa" väitteestäsi?


    • Samaapoteva

      Miten koiran sitten kävi?

    • PKN-

      Älä kuuntele enää Punkkia jos siitä tulee patteja.

      • Anonyymi

        Punkki oli koiran korvan reunassa. Poistettiin ja siinä on hernemmäinen patti. Mitä tehdä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Punkki oli koiran korvan reunassa. Poistettiin ja siinä on hernemmäinen patti. Mitä tehdä?

        Laita kortisoni salvaa,meillä tehonnut hyvin.😼😼😼


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      33
      5108
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      268
      4952
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      55
      4446
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      68
      2422
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1848
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      26
      1798
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      20
      1767
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      79
      1713
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1532
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      106
      1470
    Aihe