Huomasin tänään koirassa pään alueella kaksi punkkia. Pääsin poistamaan ne vasta illemmalla ja vaikutti siltä, että toinen niistä oli kuollut koska se ei ollut kasvanut aamun jälkeen ja oli muutenkin "tyhjä". Pureman kohdalla on nyt (ja oli jo silloin kun punkki oli kiinni) melko iso, noin herneen kokoinen, ehkä jopa hieman isompi patti joka punertaa. Kaiken lisäksi epäonnistuin poistamisessa niin, että pieni osa punkkia jäi patin sisälle. Onko nyt odotettavissa jokin tulehdus vai onko se mahdollisesti jo tullut? En ainakaan muista että ennen olisi koskaan punkista jäänyt noin iso patti, ja vielä punainen...Tosin ennen koiralla oli pidempi turkkikin.
Eli onko tuollainen patti "normaali" vai onko aamulla edessä lääkärikäynti?
Punkista jäi patti
10
20805
Vastaukset
- Ystävä hädässä
"Pääsin poistamaan ne vasta illemmalla ja vaikutti siltä, että toinen niistä oli kuollut koska se ei ollut kasvanut aamun jälkeen"
Kun huomasit punkit aamulla, ne olisi tullut poistaa heti eikä vasta illemmalla. Punkki nimittäin saattaa kantaa borrelia- tai muita bakteereita, ja mahdollisuus, että bakteeri siirtyy punkista koiraan (tai vastaavasti punkista ihmiseen), on sitä suurempi, mitä kauemmin punkki on kiinni ihoon tunkeutuneena. Punkin aiheuttamat sairaudet (borrelioosi, ehrlichioosi) ovat vakavia niin ihmisille kuin koirille ja voivat johtaa kuolemaan. Näin kävi viime vuonna omalle Ikaros-koiralleni. Borrelia-punkkeja on jo kolmannes Etelä-Suomen punkeista.
Punkki tulee poistaa asianmukaisilla pihdeillä siten, ettei punkin sisusta puristu ulos. (Kynän muotoinen silmukkapoistin on minusta paras).
Sinuna kävisin näyttämässä pattia eläinlääkärillä. - apua!
Miten saa punkin pään pois koirasta?????
- poistosta
Poistetusta punkista jää yleensä muutamaksi viikoksi patti koiran ihoon eikä se ole vaarallista. Kannattaa seurata ettei koiran ihoon tule rengasta poistokohdan ympärille. Tai jos tulee jotain muita epämääräisiä oireita niin silloin soittaisin eläinlääkärille.
- odessad
Punkkipihdeillä kun nappaa punkin ja ihon välisestä kapeastakohdasta kiinni ensin sitten päästää kireäksi pihdit. sitten pyörittää pihtelä kuin ruuvaten ja kevyesti vetäen.niin punkki tulee ulos ehjänä eikä mitään jää ellei sössi ja nykäise liian nopeaan jolloin punkki voi katketa
- Sissiviekoon
Koirille ei tule mitään "rengasta" pureman kohdalle kuten ihmisillä, ainoa keino on teettää vasta-ainetestit. Punkin kiinniolo aika on myös legendaa, ne voi oksentaa bakteerit 2min sisällä kiinnittymisestä tai 2pvm päästä. Tieteellisesti tutkittu ja julkaistu. On se ihme, kun nämä "tarinat" elää ja typerät niitä täällä levittävät ottamatta selvää.
- Kääpiösusi
Itseasiassa myös koiralle voi tulla rengas pureman jälkeen, nähty on! Voi olla vain vaikea havaita karvasesta eläimestä. Tosin se ei kuulemma ole mikään merkki tartunnasta, toisin kuin joskus väitetään.
Kyllä voisi kuvitella että tartuntariski lisääntyy merkittävästi sen mukaan kuinka kauan punkki on ehtinyt ihossa olla? Mutta jos kerran todistettu on, en käy tappelemaan vastaan. Voisitko kuitenkin laittaa "todistusaineistoa" väitteestäsi?
- Samaapoteva
Miten koiran sitten kävi?
- PKN-
Älä kuuntele enää Punkkia jos siitä tulee patteja.
- Anonyymi
Punkki oli koiran korvan reunassa. Poistettiin ja siinä on hernemmäinen patti. Mitä tehdä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Punkki oli koiran korvan reunassa. Poistettiin ja siinä on hernemmäinen patti. Mitä tehdä?
Laita kortisoni salvaa,meillä tehonnut hyvin.😼😼😼
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1414643SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763855Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.712529SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2271972Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1191820Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2471166Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49815- 62766
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20746Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6725