Uloste "höttöä" ja verta mukana - MIKÄ???

20-30krt vessaan päivässä! ...

Olisiko kellään mitään ajatusta, mistä voisi olla kysymys. Nyt vuoden sisällä tämä on kolmas kerta kun vatsan kanssa on ongelmia. Aikaisemmilla kerroilla ei juurikaan ole tullut verta eikä vessassa ole tarvinnut ravata ihan koko ajan. Ongelma on kestänyt muutaman viikon ja mennyt itsestään pois. Muutaman kerran veden juonti on aiheuttanut välittömän oksentamisen (???). Lääkärissä käyty joka kerta, verikoe ulostenäyte --> mikään ei kuulemma vaivaa.

Nyt on kuitenkin viikon verran ollut todella hankalaa. Melkein pitää vessassa asua. Kakkaa tulee vähän ja se on pelkkää höttöä, lisäksi verta tiputtaa. Ei ripulia. Ei vatsakipuja tai muitakaan oireita, vain tuo jatkuva vessassa ravaaminen ja veri ulosteessa. Suussa on kyllä ollut viimeisen vuoden aikana paljon isoja aftoja ja olenkin epäillyt, että näillä on jotain yhteyttä toisiinsa. Lääkärissä on taas käyty ja verikokeen ja ulostenäytteen tuloksia odotellaan. Helikobakteeri tutkitaan ainakin. Keliaki ja laktoosi-intoleranssi tutkittu aikaisemmin, ei pitäisi olla. Tuntuu, että lääkärissä suhtaudutaan niin vähättelevästi tähän, että ottaa oikein kunnolla päähän. Nyt pitäisi kyllä ehdottomasti saada jotain selvyyttä, kun selkeestikään kaikki ei ole kunnossa.

Onko kellään ollut vastaavaa? MIkä on mahtanut paljastua syyksi? Mietin vaan, että minkälaisia tutkimuksia pitäisi osata vaatia, että syy selviää, jos nyt noista tuloksista ei ole apua.

10

3389

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukka

      tulehduksellinen suolistosairaus. Kolonoskopia on semmonen tutkimus joka sun pitäisi kyllä vaatia lekurilta. Ei toi tommonen vessaravi o normaalia. Olisi hyvä löytää syy ajoissa, että hoitaminen olisi helpompaa. Jos tk-lekuri ei jeesaa, hae vauhtia yksityiseltä gastroenterologilta ja tutkimukset käynnistyy varmana. Saat lähetteet julkiselle puolelle halutessasi. Tsemiä!

    • Lue tämä ulkoa ensin...
      • alkup.

        Särkylääkkeitä tai itse asiassa minkäänlaisia lääkkeitä ei tule otettua juuri koskaan, eli en usko, että lääkkeet olisivat syynä.

        Toinen kirjoittana viittasi ruokavalioon. Sen verran täytyy todeta, että perheessämme syödään pääsääntöisesti itse valmistettua ruokaa ja koko ajan teemme pieniä muutoksia ruokavalioon, terveellisempään suuntaan. Jos vertaan meidän perheen syömistottumuksia monien muiden perheiden tapoihin niin syömme kyllä aika terveellisesti. Tietoa hankimme koko ajan elintarvikkeiden vaikutuksista terveyteen, joten siltä osin ruuan merkitys ihmisen hyvinvointiin on kyllä hyvin tiedossa. Toki vielä on parannettavaa, ja varmasti jatkossa (kun vatsa saadaan ensin kuntoon) ruokavaliolla voidaan estää vaivoja.

        Mutta, kyllä tällainen paha akuuttivaihe täytyy jotenkin saada rauhoittumaan. Varmaan jonkinlainen tähystys voisi olla paikallaan.


      • Terveellisyydestä monta mieltä
        alkup. kirjoitti:

        Särkylääkkeitä tai itse asiassa minkäänlaisia lääkkeitä ei tule otettua juuri koskaan, eli en usko, että lääkkeet olisivat syynä.

        Toinen kirjoittana viittasi ruokavalioon. Sen verran täytyy todeta, että perheessämme syödään pääsääntöisesti itse valmistettua ruokaa ja koko ajan teemme pieniä muutoksia ruokavalioon, terveellisempään suuntaan. Jos vertaan meidän perheen syömistottumuksia monien muiden perheiden tapoihin niin syömme kyllä aika terveellisesti. Tietoa hankimme koko ajan elintarvikkeiden vaikutuksista terveyteen, joten siltä osin ruuan merkitys ihmisen hyvinvointiin on kyllä hyvin tiedossa. Toki vielä on parannettavaa, ja varmasti jatkossa (kun vatsa saadaan ensin kuntoon) ruokavaliolla voidaan estää vaivoja.

        Mutta, kyllä tällainen paha akuuttivaihe täytyy jotenkin saada rauhoittumaan. Varmaan jonkinlainen tähystys voisi olla paikallaan.

        http://koti.utanet.fi/~paula/kotikokkeli/Taikulle.html


      • alkup.

    • alkup.

      Laitanpahan vielä viestiä, jos jollain joskus sattuu samanlaista oireilua.

      Sairaalaanhan lopulta päädyttiin, jossa meni vajaa kaksi viikkoa. Lopullista diagnoosia ei vielä olla saatu, mutta paksusuoli oli todella tulehtunut ja helikobakteerikin löytyi. Epäillään crohnin tautia tai CU:ta.

      Olispahan vaan pitänyt tutkia paremmin varmaan jo aikaisemmin. Toistuvat epämääräiset vatsavaivat kannattaa siis ehdottomasti tutkituttaa ajoissa, ettei pääse kovin pahaksi, niinkuin meillä. Varmaan säästösyistä tekevät aina vaan minimi tutkimukset, mutta en usko, että tuo sairaalassa olokaan kovin halpaa on :)

    • Anonyymi

      Itsellä on kanssa muutaman päivän uloste höttöä kun on käynyt cittarin takapihalla hommissa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1679
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1186
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1083
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      916
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      619
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    10. 71
      567
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      34
      434
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe