Kysely vartijoille

Mikä kappale on saanut teidät viimeksi herkistymään
matkalla kohti työmaata elikkäs vankilaa? Minulle
tuli haikea olo viimeksi, kun kuulin radiosta Arja
Havakan esittämän kappaleen "Lokki".
8895
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

taisteluun pahuutta vastaan Danger Zone kappaleella. Löytyy mm. Top Gun Soundtrackiltä

Äänestä

Mut saa herkistymään se titinalle-tunnari. Sitä tunnaria autoni ainosta kanavasta kuunneltuani on mukava kävellä rinta rottingilla siimakädet hieman levitettyinä puomista sisään ja alkaa seurailemaan mitä työkaverit tekee. Sitten työpäivän päätyttyä ja 2 tuntia haamutyötä tehtyäni menen kotia, syön maksalaatikkoa, ja alan soittelemaan työkavereilleni, että kuka huolisi minut kylään ja jaksaisi kuunnella minua kateellista naljailijaa vielä illankin. Jos kukaan ei huoli minua, menen salille, jotta voin taas huomenna kuvitella olevani suuri ja mahtava auktoriteetti. Ruokatunnit olen tietnkin seuraamassa kollegoitteni työntekoa ja varmistamassa, että heidän toimintansa on yhtä hyvää kuin omani, -vaikka mahdotontahan se olisi, kun minähän elän vankeinhoidolle ja olen syntynyt tätä varten.

Äänestä
  • ROSVO !

    Äänestä

Minä kyllä herkistyn eniten siitä kappaleesta, jossa lauletaan "Silakoita, pilakoita, merivettä, vähän voita..." tosi nopeasti, että meinaa kieli mennä solmuun. Mikähän sen kipaleen nimi muuten on? Voisi laittaa soittoääneksi. Mistähän sen ylipäätään löytäisi?

Äänestä

tiiiditittii tidititi dittii diitidititiiii tiii tiii dii ti ti tiii diiii ti ti ti tiiii diiiii diii , u i e i u i ui, jne....

Äänestä

Kyl se näin puol savolaisena ei voi olla muu kuin lentävä kalakukko. Siinä on sitä savolaista lupsakkuutta, johon en panisi pahaksi jos leviäisi laajemmallekin Suomeen.

Äänestä

Ne on kaikki niin HOTteja että vaikee sanoo mikä erityisesti.

Äänestä

Ehdottomasti puhuttelevin, miksei samalla työmotivaatiota lisännyt kappale oli ainakin minulle Hassisen Koneen "Oikeus on voittanut taas". Siinä on kappale suoraan vankilamaailmasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


urpojouko kirjoitti:

Mikä kappale on saanut teidät viimeksi herkistymään
matkalla kohti työmaata elikkäs vankilaa? Minulle
tuli haikea olo viimeksi, kun kuulin radiosta Arja
Havakan esittämän kappaleen "Lokki".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu