Olen viitisen vuotta asunut samassa taloyhtiössä, ja minulla on sähkötolpaton autopaikka pihassa. Sainpa juuri kuulla, että maksan aivan samaa hintaa siitä paikasta kuin he, joilla on sähkötolppa. Kyselin isännöitsijältä, että eikö sähköttömän autopaikan hinnan pitäisi olla alempi. Tyly vastaus kuului, että paikat ovat samanhintaiset, piste. Onko minulla siis minulla oikeus vaatia taloyhtiöltä sähkötolppaa paikalleni? Ei minun oikeustajuuni ainakaan sovi tämä samahintaisuus.
Autopaikkojen hinnat
14
5306
Vastaukset
- Begemot666
Tee esitys taloyhtiön hallitukselle yhtiökokousasiasta eli pysäköintipaikkojen hinnoittelun muutoksesta.
Mikäli saat ehdotukseesi muitakin allekirjoittajia niin aina parempi. Sitten vaan kunnon juntta yhtiökokukseen jossa normaalisti ei kukaan viitsi käydä ja saatte tahtonne läpi.- Larsson ja poika
mahdollisuus, että yhtiökokouksen enemmistö on sähkötolpan omistavia osakkaita.
Paprempi olisi saada selko, miten nykyinen tilanne on syntynyt. Onko tämä tilanne ollut vallalla yhtiön perustamista alkaen? - iipo
Larsson ja poika kirjoitti:
mahdollisuus, että yhtiökokouksen enemmistö on sähkötolpan omistavia osakkaita.
Paprempi olisi saada selko, miten nykyinen tilanne on syntynyt. Onko tämä tilanne ollut vallalla yhtiön perustamista alkaen?Tilanteessa on oikeastaan kaksi meidän kannalta huonoa asiaa eli se, että olemme vuokralla täällä osaketalossa, ja tällöin meillä ei ole pääsyä yhtiökokouksiin.
Toinen huono asia on se, että pihassa on vain kaksi sähkötolpatonta paikkaa, joista toinen ei ole käytössä, ja tämä toinen on siis meillä. - Larsson ja poika
iipo kirjoitti:
Tilanteessa on oikeastaan kaksi meidän kannalta huonoa asiaa eli se, että olemme vuokralla täällä osaketalossa, ja tällöin meillä ei ole pääsyä yhtiökokouksiin.
Toinen huono asia on se, että pihassa on vain kaksi sähkötolpatonta paikkaa, joista toinen ei ole käytössä, ja tämä toinen on siis meillä.valitusosoite on Jurvan kunta.
- Begemot666
Larsson ja poika kirjoitti:
mahdollisuus, että yhtiökokouksen enemmistö on sähkötolpan omistavia osakkaita.
Paprempi olisi saada selko, miten nykyinen tilanne on syntynyt. Onko tämä tilanne ollut vallalla yhtiön perustamista alkaen?Olen saanut sen verran kokemusta tiedän miten pienelläkin juntalla voidaan saada aikaan juuri halutunlaisia päätöksiä kokouksessa kuin kokouksessa.
Taloyhtiön yhtiökokous on vielä erityisen helppo nakki koska suurimmalla osalla ihmisistä ei ole mitään käsitystä kokoustekniikasta ja yhtiökokoukset eivät ylipäänsä kiinnosta ketään...
Toki tässä nimenomaisessa tapauksessa tämä vanha hyvä konsti jää käyttämättä koska kysyjä ei ole osakas kyse on vain kahdesta autopaikasta joten tukijoukkoja tuskin edes omistaja-asukas saisi kasattua. Hauskaahan tätä on kuitenkin pohtia kun ei muutakaan tekemistä nyt satu olemaan. - osta osake
iipo kirjoitti:
Tilanteessa on oikeastaan kaksi meidän kannalta huonoa asiaa eli se, että olemme vuokralla täällä osaketalossa, ja tällöin meillä ei ole pääsyä yhtiökokouksiin.
Toinen huono asia on se, että pihassa on vain kaksi sähkötolpatonta paikkaa, joista toinen ei ole käytössä, ja tämä toinen on siis meillä.Vasta osakkeen omistajana voit ruveta vaatimaan
tasapuolisuutta. Vuokralaisena saat tyytyä siihen,
mitä annetaan. - osta osake
osta osake kirjoitti:
Vasta osakkeen omistajana voit ruveta vaatimaan
tasapuolisuutta. Vuokralaisena saat tyytyä siihen,
mitä annetaan.Ajattelepa näitä ,osakkeenomistajat ovat maksaneet ja joutuvat maksamaan esim. asfaltoinnin, tolppien asennukset ja kunnossapidon (lumityöt)yms.yhtiövastikkeissaan.
- ilmajarrumies
Katso talonne Yhtiöjärjestys!
Meidän Yhtiöjärjestyksemme sanoo: Sähköpisteellä varustettujen autopaikkojen käytöstä suoritetaan eri korvaus, jonka suuruuden määrää yhtiön hallitus.
Pihassamme on 20 autopaikkaa, joista kaksitoista on varustettu sähkötolpalla. Kahdeksan tolpatonta paikkaa ovat tarkoitetut kusipäisen hallituksen määräyksistä johtuen vieraille, sillä talon osakkaat saavat pysäköidä vain merkityille paikoille!
Ylim. yhtiökokous pidetään, jos saat vähintään 10% osakkaista mukaasi.
Otappas Begemot666 kantaa reippaasti!- Begemot666
Missään ei toki kielletä taloyhtön hallitusta hinnoittelemasta talon tarjoamia palveluita haluamallaan tavalla. Yhtiökokous voi toki halutessaan ottaa kantaa kysymykseen,mutta alkuperäisellä kysyjällä ei taida olla juuri eväitä viedä asiaansa eteenpäin ellei saa osakkaita taakseen.
Teidän talossnnne tuntuu olevan viisa hallitus, sillä vieraspaikoista on ainainen pula. Ken haluaa vakkaripaikan vuokraa sen ja paikoittaa tyylikkäästi. Saituri vieköön ropposensa kadun varteen anarkistien maalattavaksi ja rikottavaksi.
Ootko muuten saanut pidettyä jarrujohdon paineen 5 bar:issa vai pihiseekö välit? - ilmajarrumies
Begemot666 kirjoitti:
Missään ei toki kielletä taloyhtön hallitusta hinnoittelemasta talon tarjoamia palveluita haluamallaan tavalla. Yhtiökokous voi toki halutessaan ottaa kantaa kysymykseen,mutta alkuperäisellä kysyjällä ei taida olla juuri eväitä viedä asiaansa eteenpäin ellei saa osakkaita taakseen.
Teidän talossnnne tuntuu olevan viisa hallitus, sillä vieraspaikoista on ainainen pula. Ken haluaa vakkaripaikan vuokraa sen ja paikoittaa tyylikkäästi. Saituri vieköön ropposensa kadun varteen anarkistien maalattavaksi ja rikottavaksi.
Ootko muuten saanut pidettyä jarrujohdon paineen 5 bar:issa vai pihiseekö välit?Nimimerkistäni huolimatta hipelöittin jarrujohtoa viimeksi neljäkymmentä vuotta taaksepäin; 1966 Korttion laskumäki Ri.
En tarvitse tolppapaikkaa, minulla on pihapiirissä talli ja katos. Pihalla on kahdeksan tolpatonta paikkaa vapaana, niihin saavat vieraat ajaa autonsa vaikka Tallinnan reisun ajaksi ja ilmaiseksi. Talon asukkaat saavat pysäköidä vain maksullisille tolpille. Toistan aikaisemman sanomani; kusipäisen hallituksen määräyksiä!
Ota tiukasti kantaa arvoisa Begemot666
- asukas
No ei tuossa oikein toteudu tasaarvo, joten muutosta kannattaa hakea viimeistään yhtiökokouksessa.
Meillä ei tolpattomasta autopaikasta peritä maksua laisinkaan ja ajastimella varustetusta tolpasta peritään 2€/kuukaus sisätilanlämmittimestä 2€/kuukaus ja jos asukas haluaa käyttää lämmitystä ilman ajastinkelloa niin häneltä peritään 10 kertainen maksu.- jos haluatte vaikuttaa
Hallitus päättää yhtiön vuokraamien autopaikkojen hinnasta, vaikka olisivat vesipisteen autopaikalle rakentaneet voi niistä periä ihan minkä summan tahansa, kunhan veloitus on kohtuullinen. Pk-seudulla ulkoautopaikasta saa maksaa 7-25 e/kk.
Yhtiökokous ei voi käsitellä asiaa koska se kuuluu hallituksen toimivaltaan, eli ensin pitää vaihtaa hallitus. - Anonyymi
jos haluatte vaikuttaa kirjoitti:
Hallitus päättää yhtiön vuokraamien autopaikkojen hinnasta, vaikka olisivat vesipisteen autopaikalle rakentaneet voi niistä periä ihan minkä summan tahansa, kunhan veloitus on kohtuullinen. Pk-seudulla ulkoautopaikasta saa maksaa 7-25 e/kk.
Yhtiökokous ei voi käsitellä asiaa koska se kuuluu hallituksen toimivaltaan, eli ensin pitää vaihtaa hallitus.Kovin on ollut maltillisia hintoja vuonna 2006. Pk-seudulla ulkoautopaikasta saa maksaa 7-25 e/kk. Mitähän on nykyään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kovin on ollut maltillisia hintoja vuonna 2006. Pk-seudulla ulkoautopaikasta saa maksaa 7-25 e/kk. Mitähän on nykyään?
Helsingis viime keväänä vahvistettiin 75-90€/kk hintoja. Ulkopaikoista.
Hallit 100-150, erilliset tallit 200-300
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4928593Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205872Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2824877Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584645Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s724179Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723788- 901718
- 991292
- 47899