Raitistuminen on merkittävä asia ja se myös kestää kauan. Jos on juonut pitkään, kuten minä aikanani, raitistumisen jälkeen ei voida puhua "palautumisesta", koska psyykkinen ja fyysinenkin kehitys osittain ovat tapahtuneet alkoholinkäytön kestäessä. Ei ole mihin "palata".
Ihmisen pitää juomisen lopetettuaan rakentaa suuri osa minuuttaan uudelleen, alusta. Se on asia joka mullistaa elämän rakenteita pohjia myöden.
Mutta ehdottomasti kannattava urakka se on. Minua esimerkiksi, kaiken muun lisäksi, vaivasi juomisen aikana vuosia ja vuosikymmeniä epämääräinen tunne, pelko, että jotakin on hirvittävällä tavalla pielessä. Se tunne on hävinnyt.
Vuonna 8 jälkeen alkoholin.
2
388
Vastaukset
- aahoohoo
Tuntuu että oma psyykkinen kehitykseni on vasta alkanut - raitistumisen myötä. Paljon on työsarkaa edessä päin mutta kuten sanoit - antoisaa.
En minä silloin aikoinaan tienyt että surut pitää surea ja vihat vihata - ja kuinka se oikealla tavalla tehdään.
Jos itse palaisin entiseen, hautoisin murheeni yksin, vihaani joisin koska en sitä tunnetta osannut käsitellä ja tämä päivä menisi eilisen harmittelemiseen ja huomisen pelkäämiseen.- jaguelle
raittius ja toipuminen on mielenkiintoinen matka, jota en vaihtaisi pois mistään hinnasta. Mikä ihana tunne, kun oppii tuntemaan itseään ja omaa toimintamalliaan. Tosiasia on et hyvää must ei koskaan tuu, mutta parempaan on halu pyrkiä. Onnistumisen (ja epäonnistumisen) kokemuksista raittiina yhteiskunnan täysivaltaisena jäsenenä saa paljon enemmän kuin mistään määrästä viinaa ikinä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun443106Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081907Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171890Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si771635- 181492
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901309Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1081123UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1071117