Mistä tiedän varmasti, että luonnosta ottamani kivi on ok akvaarioon, nimittäin kuulin ohjeen, että kissankultaa ei saa sisältää. Jos vähän kiiltää jossain kohtaa, onko se heti paha, ja siitä voi liueta jotain ?
Nyt kun tarkastelee tarkemmin, niin kaikki tuntuu kiiltävän.. En tunne kivilajeja, mutta, olisko joku hyvä vinkki tähän. Minkäväriset kivet luonnosta ovat niitä sopiviä ?
Millaisia kiviä ?
4
808
Vastaukset
- harakka1
Kalkkikivi (valkoinen) on sellaista mikä ei sovellu akvaarioon.
Teiden varsilta ja likaisista paikoista ei kannata kiviä kerätä. Muuten kaikki normaalit luonnonkivet käy akvaarioon. Vanhat kiuaskivetkin käy ;).
Kivien pesu niinkuin kannonkin; kuumalla vedellä ja juuriharjalla. Joku niitä keitteleekin.- fish KING
Kaikilla akvaristeillahan on veden arvo mittaus laitteet.
Jos pieninkin epäil että kivest saattaisi jotain liueta akvaarion veteen; Laita kivet ämpäriin muutamaksi päiväksi.
Mittaa perus vesi arvo Fe jos mahdollista, juomavedestä ja sitten taas uudestaan liottamisen jälkeen. Jos heittelyjä havaitaan ovat kivet koristeiksi kelpaamattomia. - .....
fish KING kirjoitti:
Kaikilla akvaristeillahan on veden arvo mittaus laitteet.
Jos pieninkin epäil että kivest saattaisi jotain liueta akvaarion veteen; Laita kivet ämpäriin muutamaksi päiväksi.
Mittaa perus vesi arvo Fe jos mahdollista, juomavedestä ja sitten taas uudestaan liottamisen jälkeen. Jos heittelyjä havaitaan ovat kivet koristeiksi kelpaamattomia.Kiitos, se kuulostaakin fiksulta tavalta selvittää asia. Kai sitten ne heilahtelut näkyy noin pian.. No, löysin pari punaruskeaa kaunista kiveä, ei ruosteenruskeita, ei katinkultaa.
- fish KING
..... kirjoitti:
Kiitos, se kuulostaakin fiksulta tavalta selvittää asia. Kai sitten ne heilahtelut näkyy noin pian.. No, löysin pari punaruskeaa kaunista kiveä, ei ruosteenruskeita, ei katinkultaa.
Niin fiksut ja vähemmän fiksut jopa tietyissä tapauksissa vaarallisetkin kokeilut on ite testattuja ja havaittuja, niitä sen kummemmin yhtään kehumatta mutta kalojen parhaaksi tekee MELKEIN mitä tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html2125304Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,444630Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699183239Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2773211Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1683119- 662719
- 632027
- 271959
- 881954
- 241859