Mistä tiedän varmasti, että luonnosta ottamani kivi on ok akvaarioon, nimittäin kuulin ohjeen, että kissankultaa ei saa sisältää. Jos vähän kiiltää jossain kohtaa, onko se heti paha, ja siitä voi liueta jotain ?
Nyt kun tarkastelee tarkemmin, niin kaikki tuntuu kiiltävän.. En tunne kivilajeja, mutta, olisko joku hyvä vinkki tähän. Minkäväriset kivet luonnosta ovat niitä sopiviä ?
Millaisia kiviä ?
4
730
Vastaukset
- harakka1
Kalkkikivi (valkoinen) on sellaista mikä ei sovellu akvaarioon.
Teiden varsilta ja likaisista paikoista ei kannata kiviä kerätä. Muuten kaikki normaalit luonnonkivet käy akvaarioon. Vanhat kiuaskivetkin käy ;).
Kivien pesu niinkuin kannonkin; kuumalla vedellä ja juuriharjalla. Joku niitä keitteleekin.- fish KING
Kaikilla akvaristeillahan on veden arvo mittaus laitteet.
Jos pieninkin epäil että kivest saattaisi jotain liueta akvaarion veteen; Laita kivet ämpäriin muutamaksi päiväksi.
Mittaa perus vesi arvo Fe jos mahdollista, juomavedestä ja sitten taas uudestaan liottamisen jälkeen. Jos heittelyjä havaitaan ovat kivet koristeiksi kelpaamattomia. - .....
fish KING kirjoitti:
Kaikilla akvaristeillahan on veden arvo mittaus laitteet.
Jos pieninkin epäil että kivest saattaisi jotain liueta akvaarion veteen; Laita kivet ämpäriin muutamaksi päiväksi.
Mittaa perus vesi arvo Fe jos mahdollista, juomavedestä ja sitten taas uudestaan liottamisen jälkeen. Jos heittelyjä havaitaan ovat kivet koristeiksi kelpaamattomia.Kiitos, se kuulostaakin fiksulta tavalta selvittää asia. Kai sitten ne heilahtelut näkyy noin pian.. No, löysin pari punaruskeaa kaunista kiveä, ei ruosteenruskeita, ei katinkultaa.
- fish KING
..... kirjoitti:
Kiitos, se kuulostaakin fiksulta tavalta selvittää asia. Kai sitten ne heilahtelut näkyy noin pian.. No, löysin pari punaruskeaa kaunista kiveä, ei ruosteenruskeita, ei katinkultaa.
Niin fiksut ja vähemmän fiksut jopa tietyissä tapauksissa vaarallisetkin kokeilut on ite testattuja ja havaittuja, niitä sen kummemmin yhtään kehumatta mutta kalojen parhaaksi tekee MELKEIN mitä tahansa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1827598Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa893741"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1283654Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma872950Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.472476Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1182468- 1362004
- 571424
Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin
Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta3811343Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a591342