Oikeneeko venepukin tassun jättämä painauma purkkarin kyljessä itsestään kesän aikana? Kyseessä on FE 741- vene, joka on ollut pari vuotta kuivilla ja pukintassut ovat painaneet vähän kylkeä sisään?
Pukintassun painauma purkkarin kylessä
9
4162
Vastaukset
- Skandipurjehtija
kun ajelet ulkolaisella halpisveneellä, paras olis sinunkin ostaa skandivene, niissä kyljet kestää varmasti.
- sw 27
Fe 741 on hyvin suomessa tehty scandivene.Veneen kuin veneen kyljet menee klommolle jos vene asetetaan pukeille siten että paino on talloilla eikä kölillä. Löysääm äkkiä talloja siten,että veneen paino tulee kölin varaan ja tallat pitävät veveen vain pystysuunnassa pystyssä.
- Sw27
sw 27 kirjoitti:
Fe 741 on hyvin suomessa tehty scandivene.Veneen kuin veneen kyljet menee klommolle jos vene asetetaan pukeille siten että paino on talloilla eikä kölillä. Löysääm äkkiä talloja siten,että veneen paino tulee kölin varaan ja tallat pitävät veveen vain pystysuunnassa pystyssä.
Seuraavankerran kun nostat venettä ,jos mahdollista aseta pukin tallat laipioiden kohdalle, jolloin ongelmat ovat paljon pienempiä. Mutta muista veneen pitää aina seisoa kölin varassa.
- JH.
Jos lommo on matala ja juohea, saattaa oieta, kun vedät tassuja alaspäin.
Jos vene on seissyt posket lommollaan pari vuotta, on kylkikudos muoveineen saattanut jäädä tähän asentoon pysyvästi ja joudut
- paklaamaan täyteen ja maalaamaan lommon piiloon, jos se on sen verran matala että vika on kosmeettinen eikä annaaihetta epäillä lujuuden heikkenemisestä
- jos on epäilyä rakenteen heikkenemisestä, hiomaan koko lommon alueen auki lasikuituun asti, ehkä painamaan sen sisältä oikoiseksi ja laminoimaan päälle vahvistukseksi uutta mattoa, paklaamaan ja tasoittamaan tämän. Koko joukko työtä eikä ihan halpaakaan, jos joudut ulkopuolisella teettämään. - vakavaa!
Ensinnäkin harmittaa, että joku huolehtii veneestään noin huonosti! Yksikään vene ei kestä talven yli menevää säilytystä siten, että koko veneen paino on muutaman kymmenen neliösenttimetrin alueella kyljissä. Veneitä ei yksinkertaisesti rakenneta kestämään moista. Painon pitää olla kölin varassa - tassut ainoastaan estävät venettä kaatumasta, joten niiden varaan ei paljoa painoa saa tulla.
Jos tassu on painanut kylkeen kunnolla, korjaus ei aina ole edes mahdollista (ohuelti ruiskulaminoidut). Kunnolla tehdyt veneet voidaan kyllä kunnostaa, mutta halpaa ja helppoa ei tule olemaan. Ajattele pelkästään sitä, että gelcoat murtuu (samalla epoksi), jolloin vesi pääsee laminaattiin...- pelottele!
Harmittavaa toki on, että painaumat ovat syntyneet. Tahallaanhan niitä ei kukaan ole aiheuttanut, joten syytökset sikseen. En osaa sanoa palautuvatko itse, mutta vahvasti epäilen.
Tuo korjaamisen mahdottomuus sen sijaan on ihan täyttä pelottelua. Jos viitsit asiaan perehtyä, niin homma onnistuu varmasti itsekin ja ihan kohtuullisin kustannuksin. Ohjeita ja tarvittavia materiaaleja voit kysellä esim Terpolista http://www.terpol.fi. - kannattaakin
pelottele! kirjoitti:
Harmittavaa toki on, että painaumat ovat syntyneet. Tahallaanhan niitä ei kukaan ole aiheuttanut, joten syytökset sikseen. En osaa sanoa palautuvatko itse, mutta vahvasti epäilen.
Tuo korjaamisen mahdottomuus sen sijaan on ihan täyttä pelottelua. Jos viitsit asiaan perehtyä, niin homma onnistuu varmasti itsekin ja ihan kohtuullisin kustannuksin. Ohjeita ja tarvittavia materiaaleja voit kysellä esim Terpolista http://www.terpol.fi.No niin, en tosiaan ole sen enempää perehtynyt. Tosin juuri viime kesänä seurasin telakalla olleen 27-jalkaisen veneen korjausta. Syynä oli nimenomaan kyseinen ongelma. Olin kyllä jo ennen huomannut, että takatassun kohdalla oli painauma. Kun vene piti laskea veteen, ja tassun kohta tuli näkyviin, lasku jätettiinkin tekemättä: Ensinnäkin tassuun oli jäänyt kaikki pohjamaali, joka irtosi tassun mukana. Toiseksi gelkkarissa oli iso "hämähäkki", eli se oli murtunut melkko laajalta alueelta.
Remonttia seurailin sitten kesän aikana, kun satuin telakalla käymään. Koko pohja puhdistettiin ja geelikerros poistettiin noin neliömetrin alueelta. Missään tapauksessa en voi sanoa, että urakka olisi ollut helppo ja nopea (en tiedä, onko se vieläkään ohi). Kausi tietenkin kyseisen veneen omistajalta meni mönkään... kannattaakin kirjoitti:
No niin, en tosiaan ole sen enempää perehtynyt. Tosin juuri viime kesänä seurasin telakalla olleen 27-jalkaisen veneen korjausta. Syynä oli nimenomaan kyseinen ongelma. Olin kyllä jo ennen huomannut, että takatassun kohdalla oli painauma. Kun vene piti laskea veteen, ja tassun kohta tuli näkyviin, lasku jätettiinkin tekemättä: Ensinnäkin tassuun oli jäänyt kaikki pohjamaali, joka irtosi tassun mukana. Toiseksi gelkkarissa oli iso "hämähäkki", eli se oli murtunut melkko laajalta alueelta.
Remonttia seurailin sitten kesän aikana, kun satuin telakalla käymään. Koko pohja puhdistettiin ja geelikerros poistettiin noin neliömetrin alueelta. Missään tapauksessa en voi sanoa, että urakka olisi ollut helppo ja nopea (en tiedä, onko se vieläkään ohi). Kausi tietenkin kyseisen veneen omistajalta meni mönkään......muutamasta asiallisestakin vastauksesta. En tosin arvannut harrastelijat käyttävät tätä areenaa saarnaharjoituksiinsa.
Melko pitkän purjehduskokemuksen omaavana tiedän toki, että veneen tule levätä kölillä, eikä tassujen varassa. Olen hankkimassa venettä, joka on seissyt pari vuotta kuivilla ja luultavasti telakoitu vähän kallelleen ja sitten lumen painosta painautunut toisen takatassun varaan niin että runko on vähän painunut.
=>Ei kai keskustelu vielä kuitenkaan loppunut?
Kiitos joka tapauksessa kaikille kommenteista ;)
- loppunut ;-)
Niin, ja jos kyseessä on FE741, jossa pohjaprofiili on "melko lattana", painetta tassun kohdalla on täytynyt olla aika lailla. Saarnaamaan en toki halua ryhtyä - onhan veneen ostossa ja omistamisessa kyse tavallisesti enemmän sydämen, kuin järjen asioista. Jos vene miellyttää, ei liian paljon kannata muita kuunnella. Kun sitten omistat veneen, se on oma, ja sen kanssa eletään.
Entisenä FE83-purjehtijana kyllä muistaisin, että laminointi on tehty kunnolla, vaikka paksuutta ei kovasti olekaan.
Keskustele kuitenkin myyjän kanssa asiasta. Ja onnea uuden veneen johdosta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088