Vaimo osti uuden Skoda Octavian 2,0 TDI:n, jota vielä odotellaan. Samanlaisen omistajat, oletteko olleet autoon tyytyväisiä ja onko mallissa odotettavissa jotain tyyppivikoja, joihin syytä varautua?
Oletteko tyytyväisiä
Eka Skoda
41537
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
toinen "kakkonen" menossa (2.0tdi) ei ylimääräisiä korjaamo käyntejä.. ekassa autossa huollon yhteydessä vaihdettiin vakkarin viiksi,toinen täysin ongelmaton..
Samanlainen auto ja ollaan ajettu 30.000km, ostettu viime vuonna kesäkuussa, ja malli on elecance.
Viat: radio paukkuu, vaihdettu softa 2krt.
Vakionopeuden säätimen viiksi vaihdettu kerran, ei mennyt aina päälle kuin virrat katkaisemalla.
Kuljettajan penkki on sähköllä, ja se oli pahempi homma,oli eka tälläinen auto huollossa.
Ulkopeilien säädöt eivät jääneet muistiin, vaihdettiin 3kpl boxseja,nyt toimii hyvin.
Kuljettajan penkin sivuturvatyynyn anturi vaihdettu.
Minulla on toukokuussa ostettu octavia combi 2.0 tdi elegans, dsg, tummennetut lasit kromi kynnyslistat, vaalea sisustus, saund system madallus, 235/40/18 renkaat, bluetooth handsfree, maxi dot, monitoimiratti ja talvirenkaat 225/45/17. Penkit suojakäsiteltiin koska ovat vaaleat, kilometreja on tullu 20 tuhatta ja mitään vikaa ei ole ollut. Loistava auto
Kommenteistanne päätellen auto tuntuu kelpo peliltä, vaikka toki vikojakin tuntui olleen. Mulla kun pikkaisen ennakkoluuloja 70-luvulta, jolloin Skoda oli mitä oli.
Koeajossamme auto tuntui erinomaiselta ajaa ja dieselissä oli voimaa ja vääntöä.
Auton tuloa odotellen.