Sievi, Alavieska ja Ylv

Kaupunginjohtaja Ojamäki ja valtuuston phj. Hannula nostavat nyt kissan pöydälle: Sievi, Alavieska ja Ylivieska yhdeksi kaupungiksi. Kuulostaa ainakin ensi alkuu hyvältä! Kannatan perusteellista selvitystä. Asiaan kannattaa suhtautua avoimin mielin eikä ainakaan ensi alkuun heti tyrmätä. Lykkyä tykö! Tv. Sievistä sommaan näkköön!
3396
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kaikki yhteen ja ylimääräiset virat lakkautetaan ja porukkaa pihalle että saadaan heti kunnon säästöt aikaan. Nimeksi uudelle kaupungille vois laittaa vaikka Toivonpuisto

Äänestä
  • Keskustapuolue vastustaa,lähes kaikkia Hannes Mannisen Parashankkeen uudistuksia.Törkein epäkohta on kunnanhallituksen pj,n (=jäävi alavieskassa)osallistumaan elintarvikevalvonnan johtoon,ajamaan omia etujaan ja rahastamaan kunnista tosi röyhkeästi.Kumma kun kukaan ei ole tästä jättänyt kuntaliiton lakimiehille tutkimuspyyntöä,tai lääninhallinto-oikeuteen.Ei ole ihme,jos menot vaan lisääntyy ja sulle-mulle peli jatkuu.

    Äänestä

Yhteistyötä Ylivieska, Alavieska ja Sievi lisäävät ja suunnittelevat yhdistymistä. Tais tulla vaan liian aikaisten esille. Ovat kuullemma hieroneet Merijärven ja Oulaisten kanssa liitosta, että saatas tarpeeksi vahva pohja palvelujen tuottamiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yhteen kirjoitti:

Kaupunginjohtaja Ojamäki ja valtuuston phj. Hannula nostavat nyt kissan pöydälle: Sievi, Alavieska ja Ylivieska yhdeksi kaupungiksi. Kuulostaa ainakin ensi alkuu hyvältä! Kannatan perusteellista selvitystä. Asiaan kannattaa suhtautua avoimin mielin eikä ainakaan ensi alkuun heti tyrmätä. Lykkyä tykö! Tv. Sievistä sommaan näkköön!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu