Uskallanko???

Tammikuussa 2007 olisi tarkoitus aloittaa lääkkeen purku.Nyt menee Hydanttiin ja Keppra. Kolme vuotta ilman kohtauksia. Sairastanut epiä jo vuodesta 1989 lähtien. Syönnyt varmaan kaikki lääkkeet läpi ja tämä yhdistelmä on pitänyt kohtaukset pois.Onko kokemuksia lääkkeiden lopettamisista ja onko kohtaukset palanneet. Onko kolme vuotta liian lyhyt aika?
2368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

minulla ollut 25 v epilepsia lääkitys on ollut välillä muutaman vuodenkin pois, kohtaukset ovat tulleet aina takaisin jossain vaiheessa. kohtaukset pysyy kyllä lääkkeillä pois hyvin, minulla 1 jännitys kohtaus tänä vuonna ollu.ehdota lääkärille lääkkeiden vähentämistä ainakin.

Äänestä

Jos et uskalla vähentää, niin lääkäri tuskin edes ehdottaa, mutta jos sanot, että haluat vähentää, niin varmaan tämäkin tapahtuu. Nyt näyttäisi, että et uskaltaisi, kun epäröit ja kolmen vuoden kohtaukseton aika lienee aika suhteellista. Jos kohtaukset pysyneet pois lääkkeiden avulla, niin voi olla aika järjetöntä vähentää niitä. Jos syyt on muualla ja olet parantunut muuten, niin lääkkeethän ovat turhat.

Kysyt uskallusta vähentämiseen... mitä hyödyt vähentämisestä? Itse suosittelen kokeilemista erittäin hitaasti ja palaat takaisin, jos tuntuu, että vointi huononee vähentäessä. Hyvä neurologi osaa varmasti antaa parhaat neuvot, jos tuntee sinut pitkältä ajalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epäilevä Tuomas kirjoitti:

Tammikuussa 2007 olisi tarkoitus aloittaa lääkkeen purku.Nyt menee Hydanttiin ja Keppra. Kolme vuotta ilman kohtauksia. Sairastanut epiä jo vuodesta 1989 lähtien. Syönnyt varmaan kaikki lääkkeet läpi ja tämä yhdistelmä on pitänyt kohtaukset pois.Onko kokemuksia lääkkeiden lopettamisista ja onko kohtaukset palanneet. Onko kolme vuotta liian lyhyt aika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu