Starttasin matukkani tossa aamulla (asteita -33 eikä lohkolämmitintä ja laakista käyntiin) mutta kysymys kuuluukin että kun painoin kaasua niin pakoputkesta lensi pikimustaa vettä? vai mitäköhän se olisi voinut olla kun ei ole koskaan ennen tehnyt niin....olisiko vesi tiivistynyt kattiin ym putkeen vai..... osaako joku viisas sanoa? sitten toinen kysymys:pakkasella kytkinpoljin kangistuu, ymmärrettävää koska järjestelmä on hydraulinen mutta mahtasko auttaa jos vaihtas erilaiset nesteet tai edes uusisi ne (tuskin vaihdettu koskaan) ja tuntuis et ohjaustehostimes ois sama juttu mutta ei läheskään yhtä pahana... kiitoksia jo etukäteen!
tuliko mazdastani diiseli?
Kummastuttaa
4651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Joo eiköhän niitä nesteitä kannata välillä uusia sanoohan huoltovihkotkin niin, omassa mazdassa sama juttu kykimen kanssa jähmeä -31 asteessa.
Itselläni on myös samahomma ohjaustehostimen kanssa..hiukan kankea alussa...
sen mustan savun kanssa tullu venttiilipuolelta hauraat kumit atomeina ilmaan. Kannattanee ruveta varautumaan kevyeen koneremonttiin.
No tohon en kyllä usko koska tuskinpa ne kummit sieltä kerralla olis ulos tullu ja jos olis tullu ni kaippa sieltä tulis nyt kokoajan mustaa taikka sinistä savua ku öljy palas mutta kun ei oo sen jälkeen tullu mitään mustia maahan...ei pisaraakaan, eikä se edes kuluta öljyä joten tuohon teoriaan en oikein usko! eli parempi ehdotuksia kiitos