rintojen tutkiminen

kukkis14

Tää on vähä nolo ja tyhmä kysymys mut miten teillä on tutkittu rinnat gynekologilla? Onks ne tutkittu samalla ku alapää vai tutkitaanko ne seisaaltaan/istualtaan? Pitääkö olla kokonaan alasti vai saako laittaa housut jalkaan ku rinnat tutkitaan?

5

1459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äippä vaan

      ei ole tyhmää kysymystä olemassakaan. Itse käyn yksityisellä gynellä. SIellä ensin kysellään miksi on tullut vastaanotolle. Kerrottuasi asian hän sitten tutkii. Luonnollisesti vaatteet riisutaan :). Ensin tutkitaan yleensä, alapää jolloin riisutaan ensin housut. Yksityislääkärit tutkii ainakin tämä missä minä käyn JOKA KERTA myös rinnat vaikka et pyytäisi erikseen. Kaikki patit tuntuu ja erottaa parhaiten makuuasennossa.Sitten kun alapää on tutkittu lekuri vaihtaa käsineet ja pyytää riisumaan yläosan paljaaksi, olen itse kuitenkin siinä vaiheessa laittanut pikkarit jalkaan ja ottanut paidan pois :). Ei se kiva ole ilkosen alasti olla. Eikä lääkäri varmaan kiellä sua pukemasta sitä aluetta joka on jo tutkittu.

      Reippaasti vaan lääkärille.Jos sua jännittää niin sanoppas lääkärille että olet ensimmäistä kertaa niin hän tietää sitten kertoa että mitä tehään ekana ja mitä seuraavaksi :)

      • nainen 45

        omatoiminen rintojen tutkiminenkin pitää muistaa. Ja kaikki patit ja kymyt EI tunnu makuuasennossa!
        Itselläni löytyi patti pestessäni kainaloita ( siis en peseydy makuullani ). Jokaisessa lääkärintutkimuksessa sen jälkeen patti jäi löytymättä vaikka asialla oli asiantuntijat.Patti tuntui vain ja ainoastaan silloin kun seisoin hieman etukumarassa.

        Lääkärissä käynnistä... toki voi pukea ylleen sitä mukaa kun lääkäri tutkii. Itse riisun vain alusvaatteisilleen ja heitän pikkupöksyt ja liivit sitä mukaa kun lääkäri tutkii.


    • äippä vaan

      hitsi että mulla alko naurattaan että en peseydy makuullani =D, Joo kukapa sitä makuultaan on suihkussa. Tarkoitin kuitenkin että rintojen tutkiminen käy parhaiten makuuasennossa. Minulta löyti patti normaali gynetarkastuksess, olen kokeillut itseltäni, tosin aina istuma-asennossa enkä ollut sellasta kyhmyä koskaan huomannut. Siksi mainitsin tuosta. Minulla oli tosin vain sidekudos kyhmy, ei edes kasvain. Se leikattiin pois.Jos en olisi yksityisellä käynyt niin milloinkohan lie olisi sen patin olemassaolo selvinnyt...

      • Moona

        Miten tää sidekudos kyhmy todettiin ? Otettinko sulta ohut tai paksuneula näyte vai miten ?


      • nainen 45

        niitä rintoja kannata tunnustella vähän joka asennossa. Itseäni ihmetyttää tuo lääkärien tapa tehdä tutkimus niin, että potilas on vain makuullaan. Minun pattini kun ei siinä asennossa tuntunut lainkaan. Ei kai olisi suuri vaiva tutkia myös niin, että potilas on esim. istuallaan.
        Siis kannattaa muistaa omatoiminen tutkiminen ja säännölliset lääkärissäkäynnit!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      64
      5592
    2. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      20
      4207
    3. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      17
      2896
    4. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      152
      2170
    5. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1896
    6. Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä

      Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut
      Perussuomalaiset
      124
      1718
    7. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      95
      1367
    8. Kerro jotakin kaivatustasi.

      Vaikka synkimmät salaisuudet jos tiedät. :) m
      Ikävä
      68
      1154
    9. Harmi, se on

      Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty
      Tunteet
      17
      1126
    10. Maailma pysähtyy aina kun sut nään

      Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o
      Ikävä
      77
      968
    Aihe