Mitä mieltä ollaan puisesta saunakiulusta?
Kestääkö se käytössä vai halkeileeko kuten jossain luki?
Muovinen ei ole kivan näköinen ja metallinen taas..nohh...se on kuitenkin vaihtoehto.
Mutta kiulu pitäisi saada enkä viitsisi ostaa puista jos se ei kestä.
Ei ole kuitenkaan ihan ilmainen.
Puinen vaan on hienompi..kannattaako ostaa?
Kestääkö se käytössä vai halkeileeko kuten jossain luki?
Muovinen ei ole kivan näköinen ja metallinen taas..nohh...se on kuitenkin vaihtoehto.
Mutta kiulu pitäisi saada enkä viitsisi ostaa puista jos se ei kestä.
Ei ole kuitenkaan ihan ilmainen.
Puinen vaan on hienompi..kannattaako ostaa?
Vastaukset 13
Vanhimmat
Täytyy vain pitää vesi sisällä, ettei ravistu.
Melkoisen painava se on. Meillä käytetään vain löylyvesiastiana.
Muuripadasta otetaan vettä Orthexin muovikiululla, jonka kahva on kuusilistaa. Muovikahva katkesi ja kuumat vedet tulivat lähes syliin.
puisen saunakiulun ohjeissa lukee että se pitää tyhjentää vedestä ja kuivattaa pesuhuoneessa?
Kumpis nyt sitten onkaan oikein?
säilytetään täynnä vettä vai kuivataan välillä viileässä?
Sille käy kuten yleensäkin toistuvasti kastuvalle ja kuivuvalle puulle: alkaa rakoilemaan. Jonkin ajan kuluttua se ei pidä vettä kuin turvotettuna.
Jos päästää kuivumaan, putoaa ylävanne helposti pois.
Eli se pitää pitää koko ajan täynnä vettä?
Silleenkö puukiulu kestää?
Puukiulu missä on muovisisus ei mun mielestä ole kovin kivan näköinen, se on joko puu tai sitten joki kiva metalli.
Puu mieluiten.
Minun kiuluni kuivui saunassa, ja siinä pitää nyt olla vettä ympäri vuoden. Käytännössä on niin, että kun saunomisen jälkeen siihen jää n. 5 cm vettä, se on tiivis siltä alueelta. Ylempää vuotaa.
Vanha juttuhan tuo on. Eihän käsintehtyjä saaveja saanut tiiviiksi muuten kuin turvottamalla.
On olemassa myös puukiuluja, joissa on muovisisus. Tässä yhdistyy puun ulkonäkö ja muovin helppous.
Terve.
On varmaan eritasoisia kiuluja, mutta yllä kunnon kiulun pitäisi kestää vuositolkulla kunhan vaan säilyttää sitä viileässä paikassa alassuin.
Lattialämmitys ja patterin läheisyys saattaa aiheuttaa liiallista kuivumista.
Mökin saunassa on puukiulu pysynyt hyvässä kunnossa justiinsa tolla metodilla, ei mitään lämmitystä, ja ilmanvaihto pelaa luonnostaan.
Jos haluaa lisätä käyttöikää niin älä jätä sitä ylälauteille saunomisen jälkeen, tai lämmityksen ajaksi.
En ole tuota veden seisottamsita kokeillut, mutta kuvittelisin että tulee aika nuljuiseksi jos päivätölkulla pitää samoja vesiä kiulussa.
Toivottavasti täsä on jotain apua =)
Kuus vuotta sitten esitettyyn kysymykseen...Heh heh.
Kysymys on edelleen ajankohtainen ainakin mulle :o)
Bambusta tehdyn saunakiulun just pistin pilalle sillä että se pääsi kuivahtamaan, nyt ei pidä vettä edes turvotettuna. Ajattelin sipaista reilut kerrokset lakkaa tai muuta vedenkestävää tököttiä sisäpintaan ja jos ei käsittelyt auta niin pitää keksiä kiululle uusi elämä jossain muussa käytössä.
Hyvin jälkikäteen vastaus, mutta mulla taas posahti bambukiulu halki, kun siihen jäi hieman vettä pohjalle. Ei tosiaan pysty turvottamaan enää umpeen. :(
ostin bambusta valmistetun Clas Olssonilta. Kesti n kk:den alkoi vuotaa monesta kohden aika tukeva tekoa on ja painava. Hoidin ohjeen mukaan, ei kuumassa saunassa, vettä sisällä välillä pesty. Oli 34 euroa ja risat hinta?
Muutaman hajonneen kiulun jälkeen ostin puukiulun Mikkelistä ent. Kenkäveron pappilasta. Kiulu on puuta ja perinteisen mallinen, mutta hieman tavallista tukevampi ja painavampi. Saunakäytössä se on kestänyt mökillä tähän mennessä seitsemän vuotta ravistumatta tai halkeamatta, Täytän sen vedellä samalla, kun alan lämmittä saunna ja säilytän sen saunomisen jälkeen pesuhuonessa ylösalaisin käännettynä, en vedellä täytettynä enkä lämpimässä saunassa. Tiedä häntä, liekö maailman paras kiulu, mutta ainakin paras käyttämäni kiulu.
Sittarista ostin äsken rosteri kiulun löylykauhalla
Kummassakin puuvarsi
Maksoi 5 egua ovh 20
Ei halkeile, paras materiaali
Aloittaja kysyi 10v sitten kai on hankkinut sen vuotavan puukiulun
Monesko on menossa?