Kenellä maailman ihanin.

Rottweiler. Siis onko juuri sinulla ihanin, kiltein, rauhallisin ja tottelevainen rottweiler. Onko narttu vai uros? Kerro omasta kullastasi.
3308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

voiiii

Äänestä

Minulta löytyy 5.5 vuotias uros rottis ja sekarotuinen narttu (50% rottweiler, lisäksi dobermannia ja suursnautseria) Kerron nyt tästä meidän äijästä:

Tuli siis meille vasta pari kuukautta sitten koska entinen omistaja muutti ulkomaille.
On uskomattoman komea yksilö: iso ja erittäin lihaksikas ja massiivinen typistetty ukko. Luonne on ihan mahtava, rakastaa kaikkia ihmisiä varauksetta, mutta kuitenkin suojelee minua tarvittaessa. Jopa siskoni joka pelkää koiria, erityisesti rottweilereita, joutui myöntämään että on ihana ja kiltti. Lapsia rakastaa enemmän kuin mitään muuta (vain mamma menee lasten edelle ;) )
Toisille koirille kyllä lenkillä ärisee, mutta jos pääsee haistelemaan niin alkaa vain leikkimään. Eli on ulkona kova äijä, ja sisällä perheen kanssa sylivauva.
Sekin kertoo meidän Pablo pojastamme paljon että kun sen hain meille, niin mieheni sanoi ennen sitä että älä ota aikuista koiraa koska hän ei kiinny varmasti aikuiseen (kerran aiemmin niin käynyt) Mutta kuinka ollakkaan, samana iltana tunnusti jo että on ehtinyt jo kiintyä Pabloon.
En tunne ketään kuka ei olisi ihastunut meidän mussukkaamme.
Tottelee erittäin hyvin minua ja miestäni. Muita ei tietenkään tottele ellei henkilö ensin saa pablon kunnioitusta, mutta sehän on normaalia etenkin uroksille.
Tässä nyt oli jotain meidän ukkelistamme

Äänestä

...ei tosiaan oo kiltein eikä tottelevaisin, kaikkea muuta! Poitsulla ikää pari päivää yli 6kk ja on ehkä riiviöin ja ilkikurisin tapaus mitä tiiän, mutta kyllä maailman ihanin!

(Sillon kun nukkuu ja sukeltaa (: ...)

On se vaan jännä miten tommonenkin pikku-jätkä saa ihmisen ittensä muuttumaan ihan toiseks, esim. kaikki tutut on kuulemma huomannu, et mun pinna on huomattavasti pidentyny KAIKISSA asioissa sen jälkeen kun tuo penikka tuli taloon!
Enpä kadu yhtään, yhdessä kasvamme ja kehitämme tempperamenttiämme, koiruus ja emäntä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mun oma kirjoitti:

Rottweiler. Siis onko juuri sinulla ihanin, kiltein, rauhallisin ja tottelevainen rottweiler. Onko narttu vai uros? Kerro omasta kullastasi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu