5w kissaherra ja uuden kissan otto

Nyt kokeneemmat neuvomaan minua!!!=)

Eli harkitsemme perheenlisäystä yhdellä kissalla ja perheeseemme kuuluu jo yksi 5vuoden ikäinen leikattu poikakisu, joka ei ole ikinä elämässään ollut toisten kissojen kanssa tekemisissä.

Olisikohan parempi valinta seuraavaksi kissaksi poika vai tyttö? Miten tutustuttaminen? Kaikkea mahdollista aiheesta voisi kertoilla, kun en todellakaan tälläisesta kokemusta omaa... Kodittomilta kissoila olen ajatellut käydä katselemassa sellaista "ei ihan pentua" enää...

Kiitos!
6412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mekin yritettiin samaa, kun oma tyttökissamme oli noin 5 -vuotias. tarjolla oli pikkuinen luovutusikäinen myös tyttökissanpentu. no, eihän se tullut kuuloonkaan, kun oma kisumme näki tuon suloisen vauvakissan kävelemässä samalla matolla. yritimme sopeuttaa vielä jonkin aikaa, mutta luovuimme pienestä tulokkaasta, koska emme halunneet ottaa oman kissamme menettämisen riskiä(ulkokissoilla on tapana ottaa ja lähteä). narttukissat eivät vain tule toimeen keskenään!
no, myöhemmin otimme olosuhteiden pakosta tälle samaiselle kissallemme (14v) poikakissan (4v) kaveriksi. taas pelkäsimme, ettei vanha kissa halua mitään uutta tai vaihtelua ympärillensä, mutta muutaman viikon päästä kissamme jo pesi tätä poikakissaa kuin omaa pentuaan. nykyään ovat erottamattomat 5- ja 15 -vuotiaat.

sinun kohdallasi kannattaa ehdottomasti kokeilla, ainakin viikon verran, sopeutuvatko toisiinsa. tulisiko kollin kanssa toinen kolli paremmin toimeen kuin tyttö? mietin vaan, koska yleensä, jos kolli on vanhempi ja tuntee reviirinsä, se saattaa alistaa uuden tulokkaan eikä luovu ehkä koskaan "johtajan" asemasta. tyttökissa saattaisi jäädä helpommin varjoon kuin toinen kolli. kannattaa myös kysyä muilta neuvoa ja juuri mahdollisesti kyseisestä paikasta josta kissan haet. nämäkin asiat ovat niin tapauskohtaisia, että on hyvin vaikea antaa suoraa tai yhtä oikeaa vastausta.

Äänestä

Saattaa olla, että pikkukissan kanssa tulee toimeen tai sitten ei, ja toisen kissan kanssa ei mitään ongelmia.

Tiedän tapauksen, missä kissalle tuotiin uusi kaveri. Eivät sopeutuneet keskenään alkuunkaan. Uusi kissa vietiin tuttavaperheeseen, missä tuli oivasti toimeen perheen vanhempien kissojen kanssa.

Aiemmin onglemia tuleeseen kotiin otettiin kuitenkin uusi kissa vanhemman kissan kaveriksi. Sen parempia kissakavereita ei olekaan.

Siis alkuunkaan ei toiminut yhden kissan kanssa, joka kuitenkin pärjäsi toisessa perheessä hyvin. Ja sitten toisen pikkukissan kanssa ei mitään ongelmia.

Äänestä

aika nopeasti tottuvat toisiinsa. kannattaa toki varautua pitempääkin sopeutumisaikaan.

feliway kannattaa ottaa avuksi, jo pari päivää ennen uuden asukin tuloa.

jos tulee vaikeampaa tuosta tutustumisesta kannattaa ottaa seuraava ohje käyttöön tai soveltaa sitä

http://www.incat.fi/6easysteps.asp

Äänestä

varaannu ainakin siihen että aluksi on sähinää ja että vanhempi kissa vihaa ja välttelee sinua jonkin aikaa :)

Perjantaina otettiin pikkuinen tyttökissa puolivuotiaiden tyttö ja poika kissan kaveriksi.
Kaksi ekaa päivää oli kamalaa sähinää ja murinaa. Vanhat kissat ei antaneet pitää sylissä enään eikä antaneet pienen käydä laatikolla,syödä jne..

Laita erillinen hiekkalaatikko molemmille. Sitten kun ovat sopeutuneet antavat kyllä käydä samalla laatikolla. Myös ruokakipot eripaikkaan niin näet että molemmat saa syötyä. Ja tietenkin että huomaat edelleen isommankin kissan.

Kielsin kissoja aina kun murisivat. En pakottanut nokatusten kissoja, vaan annoin rauhassa tutustua. Ekana päivänä näytti siltä että helvetti on irti,k un eivät tulleet toimeen. Pientä kyllä kiinosti isompien seura mutta minkäs teki kun sai vain sähinää kun meni lähelle.

Sunnuntai iltana alkoivat olla kiinostuneita toisistaan. vanhempi tyttö "hoitaa"pientä, ja isokin käy välillä nuuskuttamassa. Sähinä jäänyt kokonaan pois.

Eli vaikka näyttäisi toivottamalta niin kyllä ne ajan kanssa sopeutuu. MEillä onneksi meni vain viikonloppi siihen, joillakin menee jopa kuukausia. pari viikkoa on semmonen keskiverto aika milloin pienempi saa asettua taloksi ja olla rauhassa.

Äänestä
  • niin ja varmaan tyttökissa olisi ainakin kiinostavampi nuuskutettava pojallenne. kunhan muistaa leikkauttaa sen pienenkin,niin ei tule turhaa mouruamista.

    Äänestä

  • jatkuubi kirjoitti:

    niin ja varmaan tyttökissa olisi ainakin kiinostavampi nuuskutettava pojallenne. kunhan muistaa leikkauttaa sen pienenkin,niin ei tule turhaa mouruamista.

    väliä :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


_n_ kirjoitti:

Nyt kokeneemmat neuvomaan minua!!!=)

Eli harkitsemme perheenlisäystä yhdellä kissalla ja perheeseemme kuuluu jo yksi 5vuoden ikäinen leikattu poikakisu, joka ei ole ikinä elämässään ollut toisten kissojen kanssa tekemisissä.

Olisikohan parempi valinta seuraavaksi kissaksi poika vai tyttö? Miten tutustuttaminen? Kaikkea mahdollista aiheesta voisi kertoilla, kun en todellakaan tälläisesta kokemusta omaa... Kodittomilta kissoila olen ajatellut käydä katselemassa sellaista "ei ihan pentua" enää...

Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu