Nordkappissa käynti on huippukallista, kun täytyy maksaa E69:lla Magerøyan puolella
tietullimaksu ja toistamiseen paluumatkalla, paitsi jos ei nyt poistu saarelta Hurtigruten-laivan mukana.
Lisäksi itse Nordkappiin pääsy on järjetöntä rahastusta.
Tein 9210i:n taulukkosovellutuksella laskijan, mitä käynti Nordkappissa maksaa tavallisella henkilöautolla (< 6 m) matkustajien ollessa aikuisia:
Matkaajia 1: 475 NOK = €58
Matkaajia 2: 762 NOK = €93
Matkaajia 3: 1049 NOK = €128
Matkaajia 4: 1336 NOK = €163
Matkaajia 5: 1623 NOK = €198
Tietullimaksu E69: Auto ja kuski 140 NOK
Tietullimaksu E69: Aikuinen 46 NOK (Lapsi 23 NOK)
Pysäköintimaksu Nordkapp: Aikuinen 195 NOK
Valuuttakurssi: 8,2
Nordkapp 2006 henkilöautomatkaajan maksut
5
2169
Vastaukset
- öljy teki ylpeäksi...
Uudista juttusi ENSIKEVÄÄNÄ -07, jotta rahastus jäisi vähemmälle. Nordcapp illa ei kannata käydä !
- Juuso
Enpä "porona" menisi moista väittämään. Norjalaisista kannattaa ottaa oppia monessa asiassa. Harmi vaan, ettei 200 vuotta sitten Lapin jaoissa tullut Suomelle muuta kuin lämmintä kättä. Nyt olisi suomalaisetkin "ylpeitä", jos käsivarsien väli kuuluisikin Suomelle. Olisi öljyä ja kaasua eikä tarvitsisi atomivoimaloita rakennella. Niin vähästä se on kiinni.
Ps. "Poro" on virolaisten nimitys pohjoisemmista asukkaista, vrt "turska". - apinasta pohjoisessa
Juuso kirjoitti:
Enpä "porona" menisi moista väittämään. Norjalaisista kannattaa ottaa oppia monessa asiassa. Harmi vaan, ettei 200 vuotta sitten Lapin jaoissa tullut Suomelle muuta kuin lämmintä kättä. Nyt olisi suomalaisetkin "ylpeitä", jos käsivarsien väli kuuluisikin Suomelle. Olisi öljyä ja kaasua eikä tarvitsisi atomivoimaloita rakennella. Niin vähästä se on kiinni.
Ps. "Poro" on virolaisten nimitys pohjoisemmista asukkaista, vrt "turska".................................
- kävin itse
Kun kerran muutenkin liikun vaeltaen niin eipä tunneli maksu 46kr paljon liikuttanut ja liftillä pääsin paikallisen mukana.Bussilla takaisin Lakselviin 298kr sisälsi tiemaksut ja muut.
- Hara52
Kuten edellä olevat viestit kertovat, on Nordkapissa käynti tosi hintavaa. Käytiin viime vuonna ja rupesi hinnat niin paljon kismittämään, että jätettiin auto tien varrelle ( noin 1km ) päätepisteestä ja vaellettiin sinne. Näkymät on tietysti mahtavat, mutta mielestämme rahastus oli liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1703303
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541869Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471819Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591714- 771594
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411520Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811389The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278- 1581142
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251125