Miltä tuntuu supistus?

Eli viikko 33 menossa ja en ole vielä pystynyt kunnolla tunnistamaan yhtään supistusta. Monella niitä on kuulemma pitkin raskautta, vaikkei vissiin kivuliaita pitäisi olla ennen loppuvaihetta.

Viime viikkoina on ollut jotain kuukautiskipujen oloista silloin tällöin, arvelisin että voisi olla supistuksen alkuja...? Kertokaa viisaammat kokemuksia!
3726
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mullakaan ei ole tähän mennessä ollut pahemmin supistuksia... joskus on maha kovettunut vähäksi aikaa, mutta siihen se on jäänyt. Jotain pieniä menkkakipuja on ollut myös, mutta tosi tosi harvoin. Joten ei siis ole pahemmin kokemusta noista supistuskista vielä... mulla varmaan iskee heti sitten suoraan kunnon synnytyssupistukset päälle, ilman mitään "ennakkosupistuksia". :))

Äänestä

Mulla on takana kaksi raskautta ja kummallakaan kerralla ei tullut kertaakaan ns. harjoitussupistuksia. Ensimmäiset supistukset kun alkoivat niin silloin olikin jo tosi kyseessä ja sitä myöden tuli sairaalaan lähtö. Joten älä hätäile, voi olla, että sinulle käy samalla tavalla.

Äänestä

...aluksi oli kivuttomia supistuksia, jotka alkoivat sellaisena ärsyttävänä kipristävänä tunteena jommalta kummalta puolelta vatsaa ja levisivät sitten koko vatsan alueelle, samalla vatsa kovettui ihan kivikovaksi. Ne menivät ohitse, kun muutti asentoa hieman.

Nykyään tulee jo ihan kunnon supistuksia, jotka alkavat menkkamaisella jomotuksella alavatsalla ja nivusalueella ja leviävät sitten reisiin, alaselkään sekä pakaroihin. Ne jo tuntuvat eivätkä mene asentoa vaihtamalla ohitse. Kestävät n. 40 sekunnista reiluun minuuttiin. Niitä on nyt jonkun viikon ajan tullut 2-5 kertaa päivässä.

Tämän paremmin en osaa tuntemuksiani kuvailla, toivottavasti tästä oli edes jotain apua, vaikka olen kyllä kuullut, että nämäkin tuntemukset ovat yksilöllisiä eli jokainen tuntee niitä tavallaan.

Rv 37 (36 2)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aslkdfj kirjoitti:

Eli viikko 33 menossa ja en ole vielä pystynyt kunnolla tunnistamaan yhtään supistusta. Monella niitä on kuulemma pitkin raskautta, vaikkei vissiin kivuliaita pitäisi olla ennen loppuvaihetta.

Viime viikkoina on ollut jotain kuukautiskipujen oloista silloin tällöin, arvelisin että voisi olla supistuksen alkuja...? Kertokaa viisaammat kokemuksia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu