On noita taistelu- ja itsepuolustuslajeja kymmeniä.
Ja väitän että jos tuolla kaudlla joku pummi tulee rähiseen tai nakkarilla joku alkaa örveltää niin alan tottunut harrastaja pystyy hoiteleen tuollaisen tilanteen kotiin mahdollisimman vähin vaurioin. Siististi ja tyylikkäästi. On laji mikä tahansa.
Ainakin harjoittelemani krav magan väitän toimivan ihan hyvin mainituissa tilantessa, ja vieläpä lähestulkoon perustekniikat. Tietysti jos vastassa on joku tottunut katutappelija niin sitten tilanne vähän mutkistuu mutta nähdäkseni pitkään "lajeja" harrastanut puolustaja on silti vahvoilla.
Mihin tähtäävät ne tyypit, jotka tälläkin palstalla sanovat että "se ja se laji on ihan paska, huonot tekniikat, tää toinen laji on parempi ja tekniikat toimivampia..." jne.
Minkälaisissa tositilanteissa ootte käyttäneet niitä tekniikoita? Yllättäen, pimeässä, liukkaalla, vaikkapa parkkipaikalla, autojen välissä? Miten olette verranneet tekniikoita toisiinsa?
Vai näettekö mielikuvituksessanne itsenne jonkinlaisena viidakkosissinä tai ninjana jonka päälle yhtäkkiä ryntää komppania hampaisiin asti asistettuja miehiä ja te sitten näette itsenne toimivan kuin Bruce Lee ikään, potkitte ja lyötte maahan pari-kolme ukkoa joka laakilla samalla väistellen puukko, miekkoja ja luoteja.
Mitä te oikein haette?
mustavalko
1
759
Vastaukset
- kaksi
"Ei polku tää vie mihinkään, nyt sen nään..."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233073- 412704
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...381523- 841350
- 631261
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä411016Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.126922- 33839
Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi29673Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan59621