Vanhaan Yanmar 3HM:ään löytyi Biltemasta oikein oivallinen öljynsuodatin, mutta uuteen Yanmar 3YM30:een sellaista en ole löytänyt. Mahtaisiko jostain löytyä passelia tarvikesuodatinta, kun noita sikakalliita alkuperäisiä ei oikein periaatteesta viitsisi ostaa? Turha tulla kertomaan, että veneilyn kokonaiskustannuksissa alkuperäinen öljynsuodatin ei tunnu missään, sillä kyllä minä sen jo tiedän.
Tarvikesuodatin
Yanmariin?
61129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nimittäin ilmoitat hakevasi tarvikesuodatinta. Voisitko aluksi kertoa, minkälaisia tarvikkeita on tarkoitus suodattaa? Tämä tieto auttaisi ns. yhteensopivan tarvikesuodattimen löytymisessä.
on suodattaa pois liikkeellä olevat älypäät ja muut häiriköt.
että autotarvikeliikeistä löytyy sopivankokoinen suodatin.Ostat vaan saman näköisen mitä vanha on, niin eiköhän se suodata öljyä siinä missä alkuperäinen. Ei ne niin erikois spesiaalia nämä suodattimet ole.
oleta sinä vaan, mutta jos sinulla ei tuon parempaa vastausta ole, niin parempi olisi olla hiljaa.
Kyllä suodatinvalmistajilla on yleensä taulukot konetyypeistä, joihin heidän suodattimensa sopivat ja jos niistä ei Yanmariniin löydy, niin turha on lähteä kokeilemalla arvailemaan. Suodattimessa on kuitenkin sen verran paljon rakenteellisisa eroja, että ulkoisesti samannäköinen ei taatusti sovi tai sitten on tosi hyvä tuuri jos sopii. Eroja syntyy tiivistepinnasta, keskireiän koosta, etäisyydestä, kierteestä jne. jne.
kierteillä ja keskireijän koolla ei ole mitään merkitystä. Vääräkieteisenn suodattimen saa helposti paikalleen ns. moskalla, joka on siis pieni leka. Jos käyttää oikea isoa lekaa, on vaarassa, että koko suodatin ruttaantuu. Moottorivalmistajan ja suodatinvalmistjien puheet ovat pelkkää potaskaa ja yrittävät vain myydä samaa tuotetta kalliimmalla.
Alkup. dieselsuodatin vs. tarvike.
Moottorin erillinen dieselsuodatin oli boschilainen, katsoin "säästäjän paratiisista" kotimaisen tarvikevalmistajan kirjasesta boschilaista vastaavan. Kun olin laittamassa paikalleen, tuli vielä verrattua alkuperäiseen, tarvikkeen keskireiässä ei ollut ollenkaan tiivistettä eli olisi jäänyt irti kannakkeesta n.2mm, ts. polttoaine olisi mennyt suoraan suodatinkiinnikkeen läpi ilman suodatusta. Tarvikkeen hinta 5 eur, alkp. 18 eur. Kuinkahan moni on taistellut moottoreidensa kanssa noiden tarvikkeiden takia...?