stokke tripp trapp

onko kokemusta kyseisssssetä tuolista joka kasvaa lapsen mukana? onko käytännöllinen pienen lapsen syöttötuolina? Entä isommalla lapsella? onko epäkäytännöllinen, viekö tilaa paljon?
5661
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mun mielestä tuoli on hirmu hyvä. Oli hyvä ihan vauvana ja kun lapsi oppii itse kiipeämään, tuoli ei kaadu. Nyt isompana voi ottaa turvakaaren pois ja lapsella on kuitenkin normaalia korkeampi tuoli. Pehmusteet kestävät konepesun 40 °C. Suosittelen!

Äänestä

eka lapsi, nyt viisi vuotta ja istuu edelleen ruokapöydässä stokessa. toka nyt 2 vuotta ja stokessa.
Kummatkin olleet kokoajan siinä, pienestä pitäen. ei ole ollut muita tuoleja. Kylässä kyllä istunut mm. perinteisessä syöttötuolissaa ja siinä kummatkin pyörineet ympäri. stokessa ei pääse pyörimään ja pois tulo itse on hankalampaa. eka lapsi ei päässyt itse pois. toka on hoikempaa mallia ja vikkelä poika niin hän pääsee itse pois, mutta niin pääsee muistakin tuolimalleista!
istuma-asentoa voi säätää ja näin tuolissa on ergonomisesti hyvä istua.
ollaan tyytyväisiä ja suosittelen!
siskon tyttö on koululainen ja käyttää stokkea koulupöydän tuolina.

Äänestä
  • Meillä kyllä alle 2-vuotias on oppinut tulemaan siitä itse pois ja pyörimäänkin pystyy oikein hyvin...
    Mutta suosittelen silti, hyvä tuoli!

    Äänestä

  • pyörimään kirjoitti:

    Meillä kyllä alle 2-vuotias on oppinut tulemaan siitä itse pois ja pyörimäänkin pystyy oikein hyvin...
    Mutta suosittelen silti, hyvä tuoli!

    päässyt pyörimään stokessa.
    Siis istumaan siinä selkä pöytään päin tai kylki pöytään päin! En ymmärrä miten stokessa voisi pyöriä istuma-asennossa!
    Jalat ei kyllä pitäisi mahtua selkänojan rakosesta...tietenkin siinä voi kyykyssä olla selkä pöytään päin...ja pyöriä kyykyssä, mikä on jo aikas hurjaa.
    nuorempi, kohta 2v., pääsee itse pois, mutta vanhempi ei päässyt (ollessaan pieni) pois stokesta. Kumpikaan ei ole pyörinyt tuolissa.
    Mutta kai niitä on sitten sellaisiakin lapsia jotka keksii senkin homman...

    Äänestä

loistava ostos on ollut, ainut syöttötuolimalli josta ei edes meidän villi viikari päässyt itse kapuamaan pois :) nyt on toinen pikkuinen tuloillaan ja kovasti olemme suunnitelleet hankkivamme toisen stokken kun aika koittaa...ei voi muuta kuin kehua :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


***** kirjoitti:

onko kokemusta kyseisssssetä tuolista joka kasvaa lapsen mukana? onko käytännöllinen pienen lapsen syöttötuolina? Entä isommalla lapsella? onko epäkäytännöllinen, viekö tilaa paljon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu