milloin vauva istumaan?

....

kuulee aina hyvinkin eriäviä mielipiteitä...joku sanoo istuttavansa jo 5kk vanhaa jotkut sanoo et vasta 7 kuista saisi alkaa istuttamaan?.onko eroja tytön ja pojan istuttamisessa?

4

723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin meillä!

      Tytön 5kk neuvolassa sanottiin että saa alkaa pikkuhiljaa istuttamaan, esim. syöttötuolissa ruokailun ajan tmv. Alussa 5-10 minuuttia kerrallaan. Tyttö istui silloin istumaan laitettaessa ilman tukea ihan hyvin, otti vastaan jos eteenpäin kallistui mutta sivuille tai taakse kellahti kumoon.

      Nyt pian 7kk neiti ja istuu hyvällä ryhdillä sekä syöttötuolissa, rattaissa ja ilman tukeakin jonkun aikaa (niin kauan kunnes huomaa että sehän on hauska leikki heittäytyä taaksepäin;D). Itse ei vielä osaa nousta istumaan...

      • kokeili

        tänä aamuna äidin sylissä ja vieläkin on äidillä huuli turvoksissa. Onko teillä muuten tullut paljon kolhuja? Meidän poju kun yleensä heittelee innossaa voltteja meidän parivuoteella ja hirvittää joskus laittaa lattialle, kun ei pieni pää välttämättä vielä sano, että samaa leikkiä ei kannata kokeilla betonilattialla. Siksi yleensä istunki pojun takana ja siitä se on oppinu, että äitiäkin vasten voi jymäyttää. Tänä aamuna vain tuli niin yllättäen, ku poju istui sylissä.


    • helppa_

      kun vauva istuu itse. nousee esim. rattaissa istumaan. oppii yleensä konttaamisen yhteydessä. meillä poika oli vajaa 6 kk, mutta riippuu todellakin lapsesta. pojilla motoriset taidot kehittyvät monesti vähän nopeammin kuin tytöillä.

    • määrää

      Eli ei ole mitään ns. ikärajaa. Kun lapsi itse alkaa osoittamaan selkeitä istumaheijasteita, eli vetää sylissä itseään pystympään asentoon, saa alkaa istuttamaan. Meillä poika alkoi jo 3,5 -kuisena vetään itseään pystyyn, mutta odotin 4-kuiseksi ennen kuin nostin istuvampaan asentoon. Joku toinen lapsi voi olla puolvuotias ennen kuin nuo heijasteet alkaa tulla. Sinällään tytöillä ja pojilla ei ole eroa, vaan on ihan noista heijasteista kiinni. Pojilla kylläkin nuo istumaheijasteet tulee monesti aikasemmin kuin tytöillä.

      Sillä, milloin lapsi sit oppii istumaan, ei ole tuolla asialla juurikaan merkitystä. Kaverin tytön heijasteet tuli 6-kuisena ja oppi istuun 10-kuisena ilman tukea. Meillä poika siis on istunut 4-kuisesta tuettuna ja nyt 8,5-kuisena istuu kyllä jokseenki tuetta, mutta ei vielä lattialta osaa itse nousta istumaan, vaunuista kyllä vetää laidoista itsensä pystyyn.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      38
      3289
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      16
      2595
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2564
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1816
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1536
    6. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      121
      1301
    7. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      279
      1258
    8. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1229
    9. Kosulan Keisari karviossa

      Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo
      Tuusniemi
      24
      1146
    10. Arvasin että sen profiilin takana on sinä

      Ja nyt suutuit. Pidähän tuo äläkä enää haikaile sitten, rakas 😉
      Tunteet
      13
      1110
    Aihe