tietoa kaipaava

miniä ihmeissään

Ovatko dementian oireita aikavirheet?
Esim. että menee rippijuhlille viikkoa liian aikaisin ja syntymäpäiväjuhlille kuukautta liian aikaisin.
Entä sellaiset asiat, että sekoittaa viikonloput milloin vieraita on tulossa-
Kiittäen jo ennakkoon vastauksista.

4

981

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarkennus

      dementia on oire jostakin taudista esim. alzheimerista. Tarkemmat tutkimukset kertovat mikä aiheuttaa aikasekaannukset.

    • toinen miniä

      Tuollaista se juuri on. Esimerkiksi meillä käiv niin, että anoppi oli siivoamassa kolmen aikaan aamuyöstä, kun "huomenna tulee vieraita", olivat tulossa ylihuomenna, ja oli vääränä päivänä menossa vastaanotolle.
      Noista juhlista tuli mieleen, että sitäkin tapahtui, että hän saattoi antaa lahjaksi aivan tolkuttomia rahasummia, joko älyttömän suuria , monta kymppiä lapselle karkkirahaksi tai naurettavan pieniä läheisen ihmisen suurempana merkkipäivänä(siis markka-aikana).

      • omainen

        Vuotta ennen kun muori joutui sairaalan dementiaosastolle, niin muori aloitti siivoukset kello kolme yöllä ja teki ruokaa kello neljä yöllä.

        Odotti vieraita kahveille aamuyöllä.
        Jakeli tolkuttomia summia rahaa lapsille.
        Lahjoitteli tavaroitaan kaikille ihmisille.
        Vaelteli eksyneenä kaupungilla päämäärättä ilman kotiavaimia,toistuvasti.
        Soitteli naapureittensa ovikelloja öisin.
        Ei tiennyt kellonaikoja,eikä vuodenaikojakaan, kadotti orientaation erehtyi taloista ja kerroksista.

        Todella karmea tauti on Alzheimer.

        Onkohan minullakin sama edessä kuin muorillakin,sitä olen joskus ajatellut.


    • LH-opiskelija.

      Kyllä, yksi dementian oireista on ajantajun muuttuminen. Kannattaa yrittää hakea MMSE- testiä vaikka internetistä, sillä saadaan muistin tilasta tietoa.. Myös pukeutuminen tulee vaativammaksi, samoin wc:ssä käynti jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4268
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2724
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2482
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      84
      1519
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe