Mikä saa ihmisen lähtemään rauhanturvaajatehtäviin? Rahaa saa ja säästämään pääseetarvittaessa enemmän muissa hommissa. Intissä ei viihdy kukaan niin että haluaa sen saman kokea uudestaan.
Haluan ajatella että rauhanturvaaja haluaa muuta kun lisää vartiopalvelua ja verottoman mersun. Mutta noh, vähän vaikealta se tuntuu. Puhun sitten nyt ihan niistä reserviläisistä jotka on lähtenyt mukaan, henkilökunta siellä on näennäisesti vapaaehtoista, mutta käytännössä ne joutuu rauhanturvaajiksi että pääsee etenemään uralla.
Miten muuten on? Miten ratkaistiin sitten loppujen lopuksi se palkkakiista? Joutuiko puolustusministeriö neuvottelemaan upseeriliiton kanssa? Entä onko nykyisissä palvelussopimuksssa maininta pakollisesta rauhanturvaajakeikasta?
Mersunhakijoitako
rauhanturvaajat?
0
371
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522155
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3361358Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941315- 1571198
- 681021
- 35958
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31909Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59878Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46819