nurmikon kylvö olis tarkoitus aloittaa lähipäivinä mutta askarruttaa tuo mullan suuri kivimäärä. Haravoidessa mukaan tarttuu kooltaan n 10-30mm kiviä aikas paljon.. joten kysymys kuuluu onko niistä haittaa mullan seassa vai onko niistä kenties jotain hyötyä. kun ei tuota viherpeukalon vikaa ole. kiitos etukäteen.
Vastaukset 2
- eiköhän ne
kivet painu sinne maan sisään kun jyrällä jyräät, viimeistään talven jälkeen painuvat ja ethän koskaan edes ruohonleikkurilla nurmea niin lyhyeksi leikkaa että ne terään osuisi..
- kuitenkin
isoimmat pois, haittaavat nurmen kasvua (nurmi ei luonnollisesti kasva kivien läpi) eli tulee kivien kokoisia laikkuja. Sen voi tehdä tietysti myöhemminkin, kun uutta nurmikkoa joutuu usein vähän paikkailemaan alkuvaiheessa. Muuten hiekkainen maa on hyvä nurmikolle, koska nurmi viihtyy hyvin aika hiekkaisessakin mullassa, koska maa ei tällöin tiivisty liikaa. Liian tiivis multa sammaloituu helposti. Itse keräsin kasvua haittaavat kivet ennen ensimmäistä leikkausta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 681066
- 641052
- 93827
- 57813
- 42678
Jasmin vauhdissa
Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois223648- 50598
- 66575
- 40570
Nainen joka haluaa miehen
Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.79563