Haluaisin vinkkejä ja neuvoja miten totutan kaksi nuorta(noin kaks vuotiaita) koiraa toisiinsa? Niillä meni tosi hyvin pari ekaa viikkoa ja sitten he rupes käymään välillä toisiinsa kiinni. Saan helposti vielä ne erotettua, mut tulevaisuudessa se ei ehkä olekaan niin helppoa. Olisiko siis jokin harjoitus, joka lähentäisi niiden välejä varmuuden vuoksi?
Koirien totuttaminen
Uusi koira
3334
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin, anna tapella ja selvittää välinsä. Jos ne on ihan täyspäisiä koiria niin ei ne toisiaan kuule tapa. Omat ainakin pitävät sellaista järkyttäävä meteliä välejään selvitellessä mutta eivät edes pure
Pitäiskö sun tehdä jässiköille selväksi, kumpi sinun meilestä on arvoasteikossa korkeammalla? Se kumpi on korkeemmaalla saa ensin ruuan, sitä silitetään ja huomioidaan ensin ja sitten vasta asteikossa alempana olevaa. Korkeammalla koiralla on oma paikkansa, jonne alemmalla ei ole asiaa jne. Koirat eivät kästitä sellaista asiaa kuin tasavertainen. Jos silität oikealla kädellä toista koiraa ja toista vasemmalla yhtä aikaa, niin asetat itse koirat kilpailutilanteeseen keskenään. Sama juttu jos annat ruokakupit yhtä aikaa.
Yksi vaihtoehto on antaa niiden tapella keskenään, mutta siitä voi olla seurauksena haavojen tikkaamista eläinlääkärillä ja lisäksi se, että itse menetät arvostuksen koirien silmissä.
Kumpi oli ensin? Sen johtajuutta vahvistat, tämä on minun mielipide.
Mutta totuus on se että kyllä ne koirat silti saattavat ottaa yhteen ja itse antaisin tapella siihen asti että toinen alistuu. Ei ne toisiaan tapa. On ihan turha jokaista pientä nahinaa olla keskeyttämässä. Toki jos meno alkaa olla ihan järkyttävää niin viskaisin vettä päälle tms