On se kumma, että täällä väitetään poliisin provosoineen kansalaisia. Itselläni ainakin pelottaa elää sellaisten kansalaisten seassa, joka provosoituu siitä kun poliisi tulee paikalle seisomaan.
Poliisi provosoi!!??
Jugi
8704
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei se seisominen ole ketään pelottanut. Jos vähän viitsisit perehtyä paikallaolleiden kertomuksiin, tajuaisit, että pelkoa herätti poliisin väkivaltainen käytös kun täysin sivulliset saarrettiin pieneen tilaan ilman, että edes etukäteen olisi annettu mahdollisuutta poistua paikalta, ilmeisen summittainen ihmisten pamputtaminen metallisin teleskooppipatukoin, täysin sattumanvaraisesti suoritetut kiinniotot jne, jne...
Ja vain tyhmä ei tajua, että sittenhän se pahoinpiteleminen on vasta alkanutkin, kun on saatu uhrit kuljetettua kiinniotettujen säilytystiloihin pois median silmistä.
vaikka perse , milloin saartaminen on ollut väkivaltaa ja pamppua saaneet ansaitsivat sen täysin .Taidat tosiaan olla aika kusipää kun et ole vielä tajunnut että myös säilytystiloissa oli tarkkailijoita seuraamass tapahtumia , että se niistä kuvitelmista.
Oikeassa oli tuo edellinen, kyllä poliisit pamputti ja matkalla laitokselle ajettiin auto syrjään ja sitten pamppua.
Se tässä onkin ihmeteltävää kun ei olisi Suomessa uskonut poliisien käyttäytyvän kuten poliisivaltioissa.
Ajatelepa jos olisit ylittänyt kadun väärästä kohtaa ja olisit joutunut putkaan, sinunko mielestä se on oikein??? Mutta ei ne varmaan sinua kun et koskaan tee mitään väärää, kuljet aina niinkuin pitää.
..ruudun täydeltä.. "maija ajettiin sivuun ja sitten tuli pamppua.." Voi vittu näitä kirjoituksia.. Hei, herätkään pahvit nyt taas todellisuuteen. Jos ette saa sanomaanne muuten esille kuin tällaisella paskanjauhannalla, niin hieman sopii epäillä teidän "vakaumustanne".. Kannattaisikohan lopettaa ne etukäteisuhoamiset sekasorron aiheuttamisesta ja tehdä mielenilmaus "fiksusti". Ottaa vaikka mallia siitä edellisestä, samana päivänä suoritetusta, jossa ei ollut mitään ongelmia. Niin yksinkertaista se on..
Kunhan tämänkin kärhämän oikeuskäsittely on käyty loppuun (ikävä kyllä veronmaksajien varoin, kun paskahousut ovat maksukyvyttömiä)
niin luulen, että poliisit voivat nauraa paskasta naurua velliperseitten kustannukella.
pidätetty yhtään ihmistä, joka ylitti kadun väärästä kohtaa. Jos joutu saartoon ja odotti rauhallisesti pois pääsyä niin ei varmasti pidätetty. Jos alko väkisin tunkeen poliisirivistön läpi niin sitten on toinen asia tai jos heitteli pulloja sun muuta.
Kuka käski mennä sinne mielenosoitukseen rauta pamppujen ja kettinkien kanssa luulet sä että jos ne olis lähteny matkaa niin ne olis vaan kävelly rauhaassa sen matkansa eikä olisi rikkonut mitään niillä rauta pamppuilla ja kettingeillä!!!!
Jos poliisit tulivat seisomaan rivistönä ympärille niin he olivat väkivaltaisia? Mielenkiintoinen kommentti.
Kerro yksikin, jota pamputettiin syyttä, koska en paikalla sellaista nähnyt. Ainoat pari tapausta oli ne, joista toisessa käytiin pesäpallomailalla poliisin kimppuun. Toisessa yritettiin rautaputken kanssa vapauttaa kiinniotettu, joka oli heittänyt poliisilta anastamallaan pampulla poliiseja kohti.
Muita en nähnyt pamputettavan, näitkö sinä?
Mielestäni voimakeinoja käytettiin todella vähän, vaikka aihetta olisi ollut enempäänkin.