Miten valkosipuli tulisi säilyttää? Ja miten kauan se säilyy?
Ostin loppu keväällä itelle flunssaa varten kynnellisen valkosipulin, nyt kun meinasin ottaa yhen kynnen orastavaa kurkkukipua vastaan, niin sainkin todeta kaikkien valkosipulin kynsien kuivahtaneen ryppyisiksi kumimaisiksi paloiksi. Ei noita pysty enää syömään.
Säilytin tuota valkosipulia jääkaapissa, kun edellinen valkosipuli lähti pukkaamaan vartta kaapissa.
Valkosipulin säilyttäminen?
7
12275
Vastaukset
- Ginger
Keväällä ostettu ei säily yleensä syksyyn, kun valkkari on ohjelmoitu kasvamaan kesällä. Jos ei se maahan pääse, niin kuihtuu.
Syksyllä ostetut pidä viileässä, mutta älä jääkaapissa. Ihan hyllylläkin ne säilyvät kevääseen asti. Kuivassa ne pitää säilyttää. Jääkaaappi on aina vähän kostea, joten siksi eivät siellä kovin pitkään säily.
Hitsin vähän sulla valkkaria kuluu. Mulla menee 2-3 kynttä illassa, eli säilyvyys on täälläkin perin huono :)- öljyssä
Kuorin valkosipulin kynnet kannelliseen purkkiin ja ruokaöljyä päälle. Purkki, mielellään lasinen jääkaappiin ja säilyy pitkään. On myös kätevä kun on valmiiksi kuorittu.
- Oho.
Ei kai sentään raakana? Jos käytät noin paljon raakana, se on liikaa. Seurauksena on ennemmin tai myöhemmin ikäviä oireita.
- Ginger
Oho. kirjoitti:
Ei kai sentään raakana? Jos käytät noin paljon raakana, se on liikaa. Seurauksena on ennemmin tai myöhemmin ikäviä oireita.
Mitäköhän oireita tarkoitat? Ihan vain kun ei ole vielä koskaan oireita tullut - sen sijaan valkosipulin terveysvaikutukset ovat hyvinkin tutkittuja.
Varsinkin syksyllä valkkari himottaa aivan verrattomasti ja syön sitä ihan raakana leivän päällä laittaen siivun juustoa siihen päälle.
En minä näitä kaupan valkkareita muuten syökään, vaan kotimaista luomuvalkkaria. Ne on muuten ihan eri planeetalta kotoisin :)
Se on kyllä totta, että kaikkien vatsa ei kestä raakaa valkosipulia, kuten ei tavallistakaan sipulia. Minun kestää ja valkkarista nautin suunnattomasti. Lisäksi kun sitä syö säännöllisesti, niin se ei haise hengityksessä tai iholla. - tohtori76
öljyssä kirjoitti:
Kuorin valkosipulin kynnet kannelliseen purkkiin ja ruokaöljyä päälle. Purkki, mielellään lasinen jääkaappiin ja säilyy pitkään. On myös kätevä kun on valmiiksi kuorittu.
Valkosipuli voidaan säilöä myös maustetussa öljyssä, mutta sen suhteen pitää noudattaa varovaisuutta. Öljy ja pilaantunut valkosipuli mahdollistavat vaarallista botulismisairautta aiheuttavan Clostridium botulinum -bakteerin (botuliinibakteerin) kasvun. Öljy on aina säilytettävä jääkaapissa tai pakastimessa ja käytettävä viikon sisällä. Kaupallisesti tuotetuissa tuotteissa öljyyn lisätään happoja ja muita kemikaaleja, jotka eliminoivat bakteerin kasvun.
- skäribo
ja nyt jo on kuiva? Säilytätkö kaikkia vihanneksia puoli vuotta ennen kuin käytät niitä? :)
Valkosipuli säilytetään huoneenlämmössä (alle 22C), kuten myös keltasipuli ja esim. tomaatti. Kuukausien säilyttämistä ne eivät kuitenkaan kestä. Jos käytät valkosipulia noin harvoin, sinun kannattaa ostaa sitä vain tarvittaessa.
P.S. Myös tuo ruokaöljyssä säilyttäminen oli ihan hyvä ohje, mutta vähän eri asia. - Outoa.
Jääkaappi on ehdottoman huono säilytyspaikka. Kuivassa huoneenlämmössä paras. Säilyvyys ilman kuivahtamista on useampia viikkoja, ja saahan kaupasta lisää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273405Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122529Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.992482Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1072154Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761693Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥481584Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261516Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001305- 1341245
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151146