Pikaliimaa laminaattiparketissa

Lautsa

Kun on vahinko käynyt ja tippunut pikaliimaa reilumäärä laminaattiparketille ja on vielä ehtinyt kuivumaankin siihen niin mikä olisi hyvä kikka kolmonen jolla se lähtisi helposti ja siististi irti??

Kiitoksia etukäteen..

3

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sulattaa

      asetoni.

    • sen asetonin

      käytössä sillä se erittäin helposti sulattaa sen muovihartsi seoksen laminaatinkin pinnasta ja sinulle jää matta läikkä . jos kyseessä ihan tasainen laminaatti ilman pintakuviota toimi seuraavasti erittäin varovasti ikäänkuin veistämällä esim. mattoveitsen terällä poista kaikki pisara mainen liima ja sen jälkeen mekaanisesti käytä neljän nollan teräsvillaa ja vaikka oliiviöljyä ja varovasti kuluta loput liimasta pois (mutta ei sauman kohdalta se imee öljyn ja nousee pystyyn)teräsvillalla . se neljän nollan teräsvilla on niin ohutta että saattaa myös vähän kiillottaa laminaatin pintaa mutta mielummin niin päin se kyllä himmenee ajan kanssa .muista myös pestä oljy pois kun olet valmis. tässä yksi vastaavaan juttuun testattu juttu.varo vielä kuitenkin liuotin pitoisia aineita sitä jälkeä on mahdoton poistaa ja varmasti näkyy enemmän kuin se liima.
      t: yks myyjä vaan

    • Laminaattori original

      Laminaatin pinta kestää asetonin ja myös ksylenin. Jäljet vain pitää puhdistaa huolellisesti ja ennenkaikkea näitä liuottimia ei saa päästää iholle.
      Ota selvää liiman valmistajalta tai maahantuojalta, mikä liuotin soveltuu, koska kaikkiin liimoihin ei asetoni pure.
      Jos tarkoitat pikaliimalla sellaista liimaa, jonka pitää kuivua jonkin aikaa ja sitten vasta kappaleet kiinnitetään toisiinsa, tahran poistossa voisi olla avuksi, jos hieman lämmität liimatahraa. Silloin liima aktivoituu ja sen poistaminen on helpompaa. Terävällä veitsellä voi ensin ottaa mahdollisimman paljon tahrasta pois, niin liuottimelle jää vähemmän töitä. En suosittele minkäänlaista hankaamista/kiillottamista.
      Jos kyseessä on ns sekuntiliima, ota yhteys valmistajaan/maahantuojaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      122
      1691
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1372
    3. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      980
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      972
    5. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      65
      826
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      78
      816
    7. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      1
      770
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      46
      741
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      671
    10. Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin

      Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta
      Maailman menoa
      62
      658
    Aihe