mitä mieltä ootte rakennusalalla työskentelevistä naisista? olemmeko tervetulleita? vai vaan tiellä? olen alalle aikova opiskelija nainen... ja kiinnostunut olen lähinna laatoittajan ja maalarin hommista. tms. laittakaapa mielipiteitä tulemaan!
naiset miesten maailmassa
yks vaan
103319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Noi mainitsemasi ammatit ovat suurenevissa määrin jo naisten töitä. Alojen kouluissa suuri osa on naisia ja kyllä ne töissäkin on jo tuttu näky. Miten rakennusmaailmaan sit sopii, riippuu ihan itsestä. Tilaa on aina ammattilaisille.
Joo olin työmaalla missä muurareilla oli tosi simpsakka tyttö katkomassa rautoja ja sekottamassa kuraa. Ihan okoo, mukavaa silmän ruokaa.
Miksi sinä edes haluaisit tänne pölyyn ja paskaan ja ääliötyönjohtajien armoille?
Naiset on luotu parempaan.
Täällä teidän pyrstöjä ja pärstöjä arvioivat seksistiset miehet (just ja just kiertokoulun läpäisseet) ja teidän työpanostanne pidetään korkeintaan "avustavana toimena". Palkka on AINA euron tai pari huonompi kuin ns.ammattimiehellä.
Olen itse pitkän linjan rakennusalan ammattilainen - jonka fiksu, kätevä, hyvä ja pätevä tytär kouluttautui maalarin ammattiin... Ihan teki mestaritutkinnonkin... Ja isän olkapäätä tarvitaan
vieläkin aika usein lohdutukseen!
Ja hän sentään mennen tullen päihittää minut materiaalien tuntemuksessa ja työtekniikoissa, lukee ryllit ja rallit, piirustukset ja työselostukset... tietää työsuojelun säännökset yms.
Mutta ei ole mies - joten ei voi koskaan olla oikea ammattilainen.
tuo äskeinen kommentti. nyt tiedän , että lähden opiskelemaan rakennus alaa! eivät miehet naisten silmille hypi! se taitaa olla noilla kieroituneilla miehillä pakollinen tarve, vaan kyllä se jossain vaiheessa loppuu, kyllä siihen keinot löytyy, millä mieskin hiljenee. ette te ole yhtään sen ylempiarvoisia, vaikkakin kuvittelette olevanne.
ja sitä paitsi, saanen huomauttaa, että naisilla on enempi "silmää" esim. maalaushommissa ja laatoitushommissa. useammat miehet eivät huomaa näitä töitä tehdessä joitakin pikkuseikkoja, jotka naiset huomaavat... mitenkäpä he voisivat kömpelöillä sormillaan tehdä mitään pikkuhommia...???!!
en halua nyt loukata kaikkia miehiä. vaan edellinen viesti sai päässä veren kiehumaan.
miesten suhtautumiseen voi vaikuttaa omalla asennoitumisella! ite olen ammatiltani kokki, joka myös on erittäin mies painotteinen ala, ja siellä saa kuulla seksististä kommenttia vaikka kuinka paljon. mutta kun ottaa ja vi**uilee takas samalla mitalla, saa jossain vaiheessa miesten kunjoituksen! olen tämän itse kokenut. minä olen erittäin paha suustani kun sille päälle satun, enkä häpeile sanoa takas ja antaa osumia vyötärön allekkin!!! yleensä olen loppujen lopuksi yksi pahasuinen "mies" muiden miesten joukossa! :D
Rumaa!!!
Olipas aika tiukkaa tekstiä tässä ketjussa, ai että naiset vaan kaikki maalaamaan tai ei alalle ollenkaan? Itse opiskelen talonrakentajaksi ja olen monissa asioissa jopa parempi kuin miespuoliset alan opiskelijat, omasta ja opettajan mielestä.
Miehet vain pelkäävät, etteivät enää olisi naisille korvaamattomia. Onneksi mut on otettu miesporukkaan hyvin mielin ja tasa-arvoisena vastaan. Yrittäjäksi alan koulun jälkeen, ei ainakaan tule tasa-arvotonta kohtelua. Eikä musta todellakaan tule maalari tai vastaava ns. naisten töiden tekijä. Samalla tavalla nousee mun käsissä rakennukset kuin miestenkin käsissä.
Älkää hyvät naiset nielkö kaikkea purematta!
tämä oli loppusysäys sille, että musta tulee muurari. en vaan oikeen tiedä minne mennä oppia hakemaan peruskoulupohjalta...?
se on hyväpalkkasta hommaa, ja naiset ihan yhtä käteviä hommassa kuin miehet. Ainut raskas homma työssä on raskaiden betonisäkkien yms. kantaminen.
Työvoimakoulutuksia alkaa muurarin hommaan usein pitkin suomea, kannattaa seurailla tilannetta mol.fi -sivustolta.
Osa puheistasi pitää kyllä paikkansa, mutta toivottavasti tämä maailma menee vielä eteenpäin ja naisia aletaan arvostaa enemmän. itse opiskelen rakennusinsinööriksi ja moni on katsonut mua silmät pyöreenä ja kysynyt, että mitä tuollainen tyttö tekee rakennusalalla. Mikäs sille voi, jos mielenkiinto on kyseisellä alalla.
Itse olen saanut hurjasti apua ja neuvoja opinnoissa kirvesmies -isältäni.
Mielestäni on hyvä että naisetkin ovat hakautuneet raksalle, jokaisella on kuitenkin oikeus tehdä sitä työtä, mistä on kiinnostunut. Toivottavasti ne "hyvän-huumorin-tajun-omaavat" timpuritkin siellä raksalla tajuaisivat, etteivät ne raksatytöt ole siellä työmaalla vaan silmänruokana vaan ihan ammatilaisina! Ja tuosta palkkauksesta; oli kyseessä lähes mikä ala tahansa niin naiset saavat vähemmän palkkaa, ei pelkästään raksalla.